Secí stroje pro zakládání porostů polních plodin jsou k dispozici v široké paletě provedení. Měly by zajistit pokud možno rovnoměrné rozdělení osiva na ploše při dodržování jednotné hloubky záběru. Z pěstitelského hlediska je důležité, aby byly při daném počtu jedinců na ploše vytvořeny dostatečné vzdálenosti mezi jednotlivými rostlinami. Tím bude omezena konkurence v oblasti zásobení vodou, světlem, živinami a vzduchem již v období klíčení. Meziřádková vzdálenost se zmenšila z 18 cm, používaných v minulosti, na dnes běžných 12,5 cm.
Pro výsev obilnin a dalších plodin se nabízí celá řada systémů, schopných zajistit výsev v intervalu od 0,5 (jemná osiva) až do 450–500 kg/ha. Hlavní rozdíly mezi současnými secími stroji spočívají v provedení jejich zásobníku, systému dávkování a dopravy osiva, stejně jako secích botek či zařízení pro uzavření výsevní rýhy.
Jednoduché rozdělení vychází již z provedení zásobníku osiva. Se systémem dávkování přímo souvisí i tvar zásobníku osiva. Zásobníky pro decentralizované dávkování se používají v případě mechanicky-gravitačního dávkování a dopravy osiva (dávkování mechanické, doprava gravitační silou). Šířka zásobníku je shodná s pracovním záběrem stroje.
Zásobníky pro centrální dávkování se využívají v případě mechanicko-pneumatického systému výsevu (dávkování mechanicky, doprava pomocí proudu vzduchu). V takovém případě většinou centrální zařízení dávkuje osivo pro celé výsevní ústrojí stroje. Z toho důvodu je zásobník osiva uložen přímo nad dávkovacím zařízením.*
Více informací v týdeníku Zemědělec č. 48/2016.