Teleskopické manipulátory Manitou jsou na našem trhu velmi oblíbené. Jejich výrobce je však již po dlouhou dobu produkoval v téměř nezměněné podobě. A protože všichni výrobci zemědělské techniky se snaží průběžně inovovat, musel k inovacím přistoupit i francouzský výrobce, který byl k úpravám tlačen i legislativně a to nutností použití motorů splňujících nejpřísnější emisní limit.
Slavnostní představení nových manipulátorů se odehrálo v listopadu loňského roku na Sardinii a výrobce početné skupině novinářů i prodejců ze všech evropských zemí představil šestici nových modelů MLT s přídomkem NewAg. NewAg je zkratkou pro New Agriculture a protože to tak trochu připomíná New Age můžeme klidně hovořit o manipulátorech nového věku.
Faktem je, že úplně nový věk v konstrukci to není, na něj si budeme muset ještě počkat. Přestože jsou zpracované designové a konstrukční studie, mimochodem velmi pěkné a technicky nápadité, vlastní výroba je vždy otázkou financí a cenové konkurenceschopnosti na trhu. Na manipulátory se stavitelnou světlou výškou, automaticky vysunovaným protizávažím, otočnou sedačkou pro pohodlnější nastupování či promítáním provozních údajů na čelní okno si budeme muset počkat. Pokud vůbec někdy takové systémy budou uvedeny do praxe. Ve virtuální simulaci však vypadají velmi dobře.
Na Sardinii bylo představeno šest základních modelů teleskopických manipulátorů Manitou. Jednalo se o provedení MLT 630, 635, 733, 737, 741 a 940. Výrobce zůstává věrný smysluplnému značení modelů, takže 635 znamená výšku zdvihu 6 metrů a nosnost 3,5 t, 733 lze přeložit jako 7 metrů výšky s kapacitou 3,3 tuny, 737 znamená zdvih 7 metrů a nosnost 3,7 tuny atd.
Pohonnou jednotkou nových manipulátorů jsou čtyřválcové motory Deutz se zdvihovým objemem 3,6 l. Motory plní emisní limit Tier 4f, a to s využitím oxidačního katalyzátoru, recirkulace spalin a hlavně systému SCR. Jejich výkonové naladění pokrývá rozsah od 105 do 136 k. Novinkou je ve standardní výbavě montovaný reverzní ventilátor, který se může reverzovat v automatickém režimu, při němž se vstupní mřížka chladičů profoukne jednou za tři minuty na dobu 10 sekund.*
Více informací v týdeníku Zemědělec.