15.11.2004 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrofestival na konci světa

Cesta z Prahy na letiště Vojkovice v okrese Frýdek-Místek, kde před časem uspořádala akciová společnost Mitrenga Agrofestival, byla nekonečná. Více než pět hodin v autě připomínalo cestu na konec světa. I v těšínských Beskydech však žijí a pracují zemědělci – tradičního setkání uživatelů a příznivců zemědělské, komunální a zahradnické techniky se zúčastnilo více než pět set návštěvníku, které od rána vítalo slunečné počasí a písničky Jarka Nohavici. Kdo přijel, určitě nelitoval.

Program Agrofestivalu nebyl zaměřen jen na představení techniky Zetor, Case IH či Kverneland, ale byl mnohem bohatší.
Traktor nebo diplom
Hned po zahájení vystoupili regionální představitelé ministerstva zemědělství, státního zemědělského intervenčního fondu, bankovních domů a nevládních organizací, kteří přítomné seznámili s mnoha informacemi týkající se Horizontálního plánu rozvoje venkova, multifunkčního zemědělství, dotací, úvěrů, splátkového prodeje či leasingu, a stejně jako zástupci mnoha firem poskytovali během celého dne individuální konzultace. Pro návštěvníky pak byla přichystaná jízda zručnosti, jejíž vítěz si mohl vybrat buď traktor Zetor Š nebo modrý diplom s tisícikorunou. Že je mezi cenami nepoměr? Ne tak docela, traktor Zetor Š byl totiž šlapací. Hodnotné ceny čekaly i na další dva nejlepší soutěžící, stejně jako na řadu návštěvníků, kteří během dne správně odpověděli na mnoho rozličných otázek: např. kolik je v ČR zemědělců, kdy vyjel z továrny první traktor Zetor, který model byl první, kolik se v republice prodá traktorů za rok, v kterém roce sestrojili bratranci Veverkové ruchadlo, nebo kde je nejvyšší nebo nejhlubší místo v ČR. Příjemnou atmosféru po celý den pak umocňovaly dobré jídlo a pití.
Akciová společnost Mitrenga se sídlem ve Stříteži nedaleko Lysé Hory slaví letos desáté narozeniny. „S prodejem jsme začínali v malé obytné buňce na zahradě a v únoru roku 1994 jsme utržili prvních 24 tisíc korun za náhradní díly,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel společnosti a předseda představenstva Ing. Alois Mitrenga. „Od té doby jsme prodali přes 250 traktorů a 700 různých zemědělských strojů za tři čtvrtě miliardy korun, přitom na skladě máme 12 tisíc položek. Kromě prodeje zajišťujeme samozřejmě i servis a opravy. Dovolím si tvrdit, že dnes jsme v kategorii významnějších regionálních prodejců zemědělské, komunální a zahradní techniky i náhradních dílů.“

První zkušenosti z provozu
Pro návštěvníky bylo připraveno celkem 21 souprav strojů převážně červené barvy. O zajímavé poznatky se s nimi podělili nejen představitelé společností Mitrenga, Agri CS, Zetor či Kverneland, ale také jejich uživatelé.
Velkou pozornost mezi účastníky Agrofestivalu vzbudily traktory Case IH, především nejsilnější model Case CVX 1190 s motorem Case o výkonu 141 kW/192 k a s bezstupňovou převodovkou. Kombinace hydrostatického pohonu s mechanickými planetovými převody ve spojení s centrální počítačovou sítí (CAN –BUS) představuje podle Ing. Karla Plešingera z Agri CS nejvyšší technickou úroveň. Řidič jednoduše nastavuje požadované hodnoty rychlosti tlačítky plus nebo minus a hodnotu provozu – od preference spotřeby po preferenci výkonu. Všechny ostatní činnosti řídí elektronika, která sama volí nejvhodnější zrychlení i další provozní podmínky. Velice zajímavé byly parametry spotřeby paliva po ročních zkušenostech z provozu. V agregaci s čelním diskovým žacím strojem a taženým mačkačem o celkovém záběru 7 m byla dosažena průměrná spotřeba 4,5 l nafty/ha. V kombinaci s osmiřádkovým secím strojem Kverneland Optima s přihnojováním se spotřeba nafty pohybovala na úrovni 4,7 l/ha, v agregace s talířovým podmítačem o záběru 5 m byla spotřeba 6 l/ha. Spotřeba nafty s otočným šestiradličným pluhem Kverneland PB 100 Variomat, který si mohli návštěvníci Agrofestivalu s traktorem prohlédnout, se pohybovala kolem 14 l/ha.

Za jedenáct dnů na dvoře
Na severní Moravě měl premiéru traktor Case IH MXU 110 s přeplňovaným čtyřválcovým motorem o výkonu 85 kW/116 k, který byl ve Vojkovicích agregován se secím strojem Accord DA-S o záběru 3 m. Podle obchodního ředitele společnosti Martina Mitrengy je to nejlepší traktor v této kategorii. Své tvrzení „opřel“ především o funkci powermanagement, která se automaticky zapíná při dopravě nebo odběru výkonu přes vývodový hřídel. Přeprogramováním, nikoli pouhým přidáním paliva, se výkon motoru zvyšuje až na 101 kW/137 k, roste i maximální krouticí moment z 520 Nm na 557 Nm. Pro traktor je charakteristické vysokotlaké elektronicky řízené vstřikování paliva commonrail, převodovka semi powershif 4 x 4, ovládání pojezdu vpřed/vzad bez použití spojky pod zatížením powershuttle, elektrohydraulicky ovládaná vývodová hřídel 540/540E/1000 ot/min, odpružená přední náprava i kabina a souvraťový management HMC.
Nejsilnějším představitelem traktorů řady MXU je model MXU 135 s výkonem motoru 130 k, po zařazení funkce powermanagement se výkon zvyšuje až na 160 k na vývodovém hřídeli. Velmi dobré zkušenosti s ním mají na farmě Michala Nováka z Jamartic u Rýmařova kde pracuje s čelní diskovou žací lištou Taarup o záběru 3,2 m a vzadu připojenou boční bubnovou žací lištou Kverneland o stejném záběru. „Pro zimní období potřebujeme tři tisíce tun konzervované píce, soupravu však využíváme i k sečení nedopasků,“ řekl přítomným majitel farmy. „Denní výkon při prodloužené směně se u nás na kopečkách pohybuje kolem 35 ha. Od července, kdy jsem traktor koupili, do začátku října posekala tato souprava kolem 1500 hektarů při průměrné spotřebě kolem šest litrů na jeden hektar.“ Michal Novák ocenil ještě jednu významnou skutečnost. Od zvednutí telefonu, kdy zavolal do akciové společnosti Mitrenga a projevil zájem o tento traktor, po dobu, než se MXU 135 objevil na farmě, uplynulo pouhých 11 dní.
Představitelem nižší výkonové třídy byl ve Vojkovicích univerzální traktor Case JX 1090 U vyznačující se vysokým komfortem, nízkou hmotností a vysokým výkonem přeplňovaného čtyřválcového motoru (67 kW/91 koní).

Samé „nej“ pro traktory Zetor
Velkou skupinu strojů tvořily na Agrofestivalu traktory Zetor. Nejsilnějším byl univerzální kolový traktor Zetor Forterra 11441 o výkonu přeplňovaného čtyřválcového motoru 81 kW/110 k. Je vhodný k agregaci se čtyřradličným otočným pluhem nebo s třímetrovou secí kombinací. Za milion korun lze pořídit traktor vybavený převodovkou 4 x 3 powershift řazený pod zatížením, mechanickou reverzací, tříbodovým závěsem s výsuvnými koncovkami spodních ramen a regulací EHR Bosch a třemi okruhy hydrauliky. Maximální zvedací síla ramen je 5,8 tuny, max. rychlost pak 40 km/ hod.
Pro návštěvníky byly přichystány i modely Proxima, které letos získaly nejedno ocenění na různých mezinárodních zemědělských výstavách. S lisem na kulaté balíky Vicon RV 1601 byl agregován univerzální traktor Zetor Proxima 8441 o výkonu 60 kW/82 k. Čtyřlitrové motory s převýšení Mk 35 % patří podle Miloše Šubra, vedoucího servisu Zetor pro ČR a Slovensko, k nejlepším ve své kategorii, a proto není divu, že jde v poslední době o nejprodávanější traktor Zetor v České republice. Pro komunální a technické služby či údržbu silnic je vhodný Zetor Proxima 7421 s výkonem čtyřválcového motoru 53 kW/72 k. Nejmenším traktorem řady Proxima byl model Z 6441 za 670 000 korun, nejlevnějším pak model Z 6340 (za 600 000 tisíc korun).

Od podmítky po setí
S traktory byla ve Vojkovicích agregována především technika z výrobního programu společnosti Kverneland. Velkou pozornost věnovali návštěvníci Agrofestivalu nejnovějšímu produktu firmy Kverneland - stroji pro rychlé a efektivní zpracování půdy Ecomat. Ten je určen k podmítce, zaorávce rostlinných zbytků a statkových hnojiv a ke komplexní přípravě půdy k setí. K jeho přednostem patří především velký výkon při malých nákladech, nízký požadavek na výkon a zvedací sílu traktoru, vysoká pracovní rychlost až 15 km/hod a hloubka zpracování 6 až 18 cm. Přestože se Ecomat vyrábí se šesti nebo osmi radlicemi, pozorný divák jich ve Vojkovicích napočítal sedm.
Kverneland vyrábí 15 modelových řad šestiradličných pluhů. Vlajkovou lodí je model nejvyšší kvality PB-100 Variomat, který byl na polním letišti agregován s traktorem Case IH CVX 1190, neboť vyžaduje příkon 200 koní. Tento polonesený pluh s opěrným kolem vzadu má nonstop jištění pružinami s minimálními nároky na údržbu (každá radlice je nezávisle odpružená). Velkou výhodou je plynulá změna záběru, v různých podmínkách lze s pluhem dosáhnout maximálního výkonu při co nejnižší spotřebě pohonných hmot. Nastavení záběru první radlice je mechanické.
Jako stroj pro malé a střední farmy byla představena plně vybavená třímetrová secí kombinace Kverneland Accord DA-S. Jak řekl přítomným Ing. Jiří Zelenka ze společnosti Kverneland Czech, jde o kompaktní robustní soupravu určenou pro práci v těžkých podmínkách, vhodným energetickým prostředkem je traktor s minimálním výkonem motoru 100 koní. Tvoří ji rotační brány pevné konstrukce s novou koncepcí pohonu, secí stroj s centrálním pneumatickým výsevním mechanismem (přesné dávkování osiva) a zásobník o objemu 750 l. Secí stroj je vybaven patentovanými CX botkami, kdy ocelový kotouč i při poměrně mělké hloubce zaručuje styk s půdou a otáčení a plastový kotouč o menším průměru uzavírá seťové lůžko. Botka má také vysoce samočisticí účinek. Podle J. Zelenky tento stroj kvalitně zaseje v extrémně suchých hrudovitých podmínkách stejně jako za velkého vlhka.

Vše pro sklizeň píce
Ke sklizni pícnin v podhorských a horských podmínkách má akciová společnost Mitrenga připravenou širokou škálu strojů, z nichž mnohé byly na Agrofestivalu vystavené. Ať již robustní nesený diskový žací stroj s kulatými disky Taarup 2428, nebo rotorový obraceč píce Kverneland Fanex 523, či dvourotorový shrnovač píce Kverneland Andex 653. Usušenou nebo zavadlou píci připraví k uskladnění lis na kulaté balíky s variabilní komorou RV 1601 s pěti profilovanými nekonečnými pásy spojenými titanovými spojkami, nebo lis na kulaté balíky s pevnou lisovací komorou RF 125 R, ale i tažená balička píce na kulaté balíky s nakládacím ramenem BW 1400. Stroj pracuje na soukromé farmě, a zatím zabalil více než 1500 balíků.
Výrazným pomocníkem pro práce ve stájích je pak závěsný rozdružovač balíků Kverneland Tornádo, který rozebírá válcové a hranaté balíky sena, slámy, senáže. Do horských podmínek je určen i mulčovač Kverneland Lagarde FX 230, který lze využít také jako drtič rostlinných zbytků.
Na Agrofestivalu byla také výstavka osobních a užitkových vozidel. Návštěvníci se nejvíce „točili“ kolem jednoho z nejvýkonnějších terénních vozidel Hummer H2 (výkon 232 kW/316 k, točivý moment 500 N.m). Výroba tohoto amerického vozidla vychází z konstrukce původně určené pro vojenské účely. Podélně uložený vidlicový osmiválcový motor GM Vortec 4L65-E o objemu 6,0 l zaručuje následující parametry: maximální rychlost 160 km/hod, zrychlení 0 až 100 km/hod za 10 s, průměrná spotřeba 20 l/100 km.
Návštěvníci vojkovického letiště se shodli na tom, že letošní Agrofestival byl tou nejlepší pozvánkou na příští ročník.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down