Klasickou aplikaci kejdy nelze uskutečnit bez přejezdu pole těžkým fekálním vozem. Alternativním způsobem je distribuce pomocí hadice a aplikátoru, který je zavěšen v zadním závěsu traktoru. Jediný aplikátor tohoto druhy v České republice je v provozu firmy Plemenářské služby, a. s., v Napajedlech. Dorazil tam až z daleké italské firmy Doda, kterou na území Slovenka a Čech zastupuje firma Agrovaria export – import, s. r. o.
Kejda se na farmě skladuje neseparovaná v laguně, odkud ji do minulého roku na pole dopravovaly klasické fekální vozy. Na jaře roku 2008 byl prvně použit aplikátor od firmy Doda. Nespornou výhodou je aplikace bez zatížení půdy hmotností plně naložené cisterny. Systém se skládá z čerpadla, které čerpá kejdu do hadice připojené k aplikátoru na traktoru. Traktor tak může jezdit po poli a za sebou tahat jen hadici místo těžké cisterny.
Hlavními výhodami jsou kromě již zmiňované minimálního zatížení půdy vysoká výkonnost s použitím aplikátoru, který kejdu ihned zapraví do půdy, čisté a hygienické hnojení a nezávislost na počasí, zejména na větru.
Dosah je závislý na výkonnosti čerpadla
Dosah hadice je přímo závislý na výkonnosti čerpadla. Proto je právě čerpadlo jednou z nejdůležitějších komponent. Firma Doda jich nabízí široký sortiment s označením AFI. Jde o axiální čerpadla, speciálně určená pro práci s neseparovanou kejdou. V ní totiž mohou být různé pevné kusy, které je třeba rozsekat. Proto jsou v čerpadlu instalovány i nože. Pohon čerpadla zajišťuje vývodový hřídel traktoru.
Pevné hadice musí vydržet i smykování
Distribuce kejdy je možná do maximálně 1500 m od čerpadla. Dopravována je hadicemi, které mohou mít různý průměr. Tažení hadice po poli vyvolává velké napětí a tak je třeba, aby materiál, z něhož jsou hadice vyrobeny, měl velkou pevnost v tahu. Materiálem je termoplastický polyuretan, který je protlačený skrz tkaný polyester. Díky tomu hadice drží poloměr ohýbání v minimu a netvoří se tak na hadici smyčky, je flexibilní a „dlouhověká“. Navíc materiál hravě zvládá i teploty – 50 až 75 °C.
Po aplikaci je hadice uložena v pohotovostním stavu na bubnu, který může být jednokomorový i více komorový. Buben pro uložení hadic maximální délky 600 m je nesený, zatímco větší buben s kapacitou hadice 1500 m je na jednonápravovém vozíku. Jsou ovládány hydraulicky.
Při ukončení aplikace je třeba hadici rozložit na celou její délku a propláchnout čistou vodou. Následně traktor přejede jedním kolem po hadci, aby z ní vytlačil zbytky tekutin. Hadice se ukládá na buben při couvání traktoru.
Aplikátor zapraví kejdu
Aplikátor, který používá firma Plemenářské služby, a. s., měl pracovní záběr 2,5 m, ale v nabídce je i aplikátor se záběrem 4 m. V první části stroje jsou disky, které vytvoří místo pro radličky, ze kterých se distribuuje kejda. Do radliček se kejda dostane z hydraulicky ovládaného rozdělovače, přičemž rameno s napájením je otočné o 180°. Rovněž zahlubování radliček je řešeno hydraulicky. Celý aplikátor je robustní konstrukce posazený na pozinkovaném rámu a k tomu, aby ho traktor utáhnul, potřebuje výkon 140 až 180koní.
Zkušenosti z praxe
„Aplikace je rychlejší a náklady na ni jsou nižší,“ říká agronom Pavel Krejča. Jelikož, ale mají Plemenářské služby, a. s., stále málo hadic, všechny vzdálenější pole zásobuje kejdou klasický fekální vůz. Pavel Krejča však doufá, že se to změní.