20.10.2023 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Autonomní systémy na veletrhu Agritechnica 2023

Autonomní práce v terénu již není vizí budoucnosti. Roboti si stále více nacházejí cestu do praxe. Pro širší využití v zemědělství je však zapotřebí další vývojové práce. Při používání polních robotů je také třeba vyjasnit základní otázky související s bezpečností.

Již není pochyb o tom, že autonomní stroje budou v budoucnu využívány k obdělávání orné půdy ve velkém měřítku. Postupný přechod na bezobslužné terénní roboty již začal. Autonomní systémy nabízejí velké příležitosti pro zemědělství a mohou poskytnout smysluplnou podporu zemědělským podnikům v jejich každodenní práci.

Autonomní nebo plně automatizované

Autonomizace zemědělské techniky je možná prostřednictvím polních robotů, automatizací traktorů, kombajnů a přídavných zařízení a kombinací obojího. Jaký je rozdíl mezi autonomním systémem a plně automatizovaným systémem? Stále neexistuje žádná obecně přijímaná definice. Základem autonomie je však automatizace stávajících přídavných zařízení, jako jsou rozmetadla hnojiv, postřikovače na ochranu rostlin atd.

V nepříliš vzdálené budoucnosti by autonomní traktory a nářadí mohly nahradit dnešní "neinteligentní" kombinace traktoru a nářadí. V současné době probíhá přechod od automatizace k autonomizaci, při kterém mohou být pro člověka pomocníky inovativní senzorové a robotické technologie, a ne nutně kompletní stroje.

Autonomní technologie dorazila do praxe

Autonomní polní roboty pro řízení a údržbu již v zemědělské praxi plní úkoly, jako je setí a mechanické hubení plevele, ať už jako čistě secí nebo kypřicí roboty nebo jako systémové řešení. V mnoha případech nejsou polní roboty stále schopny držet krok se standardní technologií, pokud jde o výkon a robustnost. Jejich výhoda však spočívá ve značné úspoře pracovního času díky používání téměř 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. V závislosti na jejich velikosti mohou být vozidla bez řidiče používána jednotlivě nebo v rojích.

Polní roboty budou letos v listopadu k vidění na mnoha stáncích veletrhu Agritechnica v nejrůznějších podobách – pro použití v kukuřici, bramborách, zelenině a dalších polních plodinách a pro práce, jako je ochrana plodin, zpracování půdy a další aplikace. Mnoho výrobců, start-upů a univerzit představí v Hannoveru své koncepty a řešení pro vysoce automatizovanou zemědělskou techniku. Zájemci z řad návštěvníků veletrhu Agritechnica 2023 zde najdou dobrou příležitost k výměně nápadů s vystavovateli o jejich řešeních a získání podrobných informací o robotice.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down