07.03.2008 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Až k nebeským výšinám

O tom, že je Pelhřimov baštou všech možných i nemožných rekordů z celé České republiky, se všeobecně ví. Informace o jejich nových zápisech se na nás hrnou dnes a denně. Trochu stranou pozornosti médií ale zůstal prodej teleskopického manipulátoru Merlo Roto 40.25 s rekordním dosahem 36 metrů. Týdeník Zemědělec byl u toho.

Manipulátor si odvezl ze dvora „domácí“ společnosti Cime, s. r. o., do Olomouce Vojtěch Smékal, který nám představil svou firmu od Adama: „Začínal jsem sám s jednou plošinkou. Pak přišly další, ale všechno to byly staré harapáky. Dostal jsem se na číslo deset, potom pořídil náklaďáček, první teleskopický manipulátor, najal pár důchodců, s nimiž jsme začali válet naplno. V létě pracovali, v zimě byli doma. Bohužel, penzisté zestárli a mladé chlapy je dnes těžké sehnat. Vůbec nevím, kdo doplní dosluhující staré gardy. Ostatně už dnes berou nejen stavební firmy každého, kdo má dvě ruce … Dnes se zabýváme především údržbou bytového fondu. Opravujeme střechy a komíny, natíráme fasády, stožáry, semafory, mýtní brány a další konstrukce. Ořezáváme a kácíme stromy, zájemcům pronajímáme pracovní plošiny. Merlo Roto 40.25 jsme si pořídili především kvůli tomu, že nám usnadní práci, kterou budeme moci vykonávat i bez omezení provozu.“
 
Saxanina ruka
 
Vojtěch Smékal dává práci asi deseti zaměstnancům. Jeho firma se věnuje hlavně stavebním zakázkám, zhruba čtvrtinový je podíl komunálních činností s převahou prořezávání a kácení stromů. Vzhledem k tomu, že většina jeho strojů čeká na odpis, bylo nezbytné technický park obnovit. „Rozhodl jsem se právě pro toto Merlo s výjimečnými vlastnostmi a rekordním dosahem. Zpočátku jsme ale jako stavaři teleskopickým manipulátorům moc nevěřili. Byli jsme zvyklí na jeřáby. Pracoval jsem hlavně pro malé firmy, ale ozvaly se i ty velké. Nemám dost techniky, abych všechny požadavky vykryl, a proto musím neustále nakupovat novou,“ doplnil Vojtěch Smékal.
Podle Ing. Petra Scherhaufera ze společnosti Cime Pelhřimov jsou hlavními odběrateli teleskopických manipulátorů zemědělci. Následují města, obce a malé až střední stavební podniky. Merlo Roto 40.25 má z firemního sortimentu nejdelší dosah, tedy nejdůležitější parametr teleskopického manipulátoru. „Rozhoduje nejen výška, ale i dosah stranový a důležitý je také tak zvaný dosah negativní, například za hřeben střechy nebo pod most. Zájemců o tento typ manipulátoru je hodně. Všichni ale vyčkávali, kdo si opatří první stroj. Vojtěch Smékal se stal průkopníkem,“ uvedl Ing. Scherhaufer.
Na světě existují pouze dvě firmy, které používají na teleskopických manipulátorech tak zvanou ruku (space) se samostatnou otočí a výsuvem. Ve spojení s manipulátorem Merlo Roto 40.25 prodlouží jeho dosah o jedenáct metrů na celkových 36 metrů. „Označení MCSS v názvu manipulátoru znamená elektronický řídící modul stroje. Neustále hlídá podpěry a začne-li se některá z nich bořit, dojde k úpravě zátěžového diagramu a obsluze je znemožněno otáčení ve směru s problémem. Stroj nemá protizávaží ani jiné segmenty, jež by ho extrémně zatěžovaly. Protiváha je spočítaná s ohledem na konstrukční prvky. Hmotnost je ideálně rozložená na obě nápravy tak, aby byl zajištěn patřičný výkon,“ vysvětlil Ing. Petr Scherhaufer.
 
Vklad do budoucna
 
Merlo Roto 40.25 má tak zvanou královskou otoč, která umožňuje jeho pracovní části otáčet se kontinuálně kolem dokola. Rameno má pět sekcí, které se vytahují poměrně, tedy všechny najednou, pomocí řetězů. V místě jejich uložení jsou snímací segmenty sledující možné prvky přetížení. Nadstavbou MCSS je systém Merlin, počítačový modul, monitorující provozní a servisní informace. Patentem firmy Merlo je výkyvná kabina, která zvyšuje komfort obsluhy. Stroj lze řídit pomocí dálkového ovládání s dosahem do 150 metrů. Výhodou manipulátoru Merlo Roto 40.25 je dobrá manévrovatelnost v omezeném prostoru.
K teleskopickým, čelním a kloubovým nakladačům dodává společnost Cime více než stovku adaptérů, například jeřáb, pracovní plošinu nebo paletizační vidle, další i podle nejsmělejších přání klientů. „Ještě jsme jim nemuseli říci, že v tomto směru něco nejde,“ doplnil Ing. Petr Scherhaufer.
„Ve stavebnictví, zemědělství i komunální sféře pracuje stále hodně dosluhující techniky. Její provoz je na úkor bezpečnosti a ekologii. Nové stroje jsou sice dražší, ale lépe vypadají a hlavně mají vyšší produktivitu práce,“ podotkl Vojtěch Smékal. Už dnes má rozjednanou řadu činností, jež se bez „rekordního“ manipulátoru neobejdou. Jako příklad uvedl prořezávání a kácení topolů, které byly často v krajině i obcích zasazovány jako větrolamy i přesto, že jsou pro tuto úlohu naprosto nevhodné a jejich padající větve ohrožují okolí. Nebo kontrolu technického stavu mostů. Po varujících zprávách z USA se i u nás rozbíhá v tomto ohledu prevence.
„Merlo Roto 40.25 beru jako dobrou investici do budoucna. Je logické, že když něco vyděláte, vložíte prostředky do obnovy techniky,“ řekl nám na rozloučenou Vojtěch Smékal a na otázku, zda a jak se postará o propagaci manipulátoru, odpověděl s lišáckým úsměvem: „Postavíme se s ním v Olomouci na náměstí u budeme dělat pomalu…“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down