30.04.2003 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Baličky píce McHale lisují i ovíjejí současně

Mezi největší výrobce balicí techniky na světě dozajista patří irská firma McHale. Založili ji v roce 1980 bratři Martin a Patrick McHaleové a původně se zabývali prodejem použité zemědělské mechanizace.

Ale ani výroba vlastních produktů na sebe nenechala dlouho čekat. Pro irský trh začala firma vyrábět vykrajovače siláže a od roku 1986 také balicí techniku. Nyní se těchto strojů vyrobí v několika provedeních (nesených nebo tažených) více než 2000 kusů za rok. Baličky jsou určeny k ovinování jak kulatých, tak i hranatých balíků od minibalíků až po ty obří.

Již deset let v České republice
Na českém trhu se značka McHale objevuje od roku 1993. Asi nejrozšířenějším výrobkem v České republice jsou tažené baličky na kulaté balíky 991 B. Na našich polích jich pracuje zhruba 100 kusů a je třeba poznamenat, že od uvedení do provozu nebyl dodnes zapotřebí ani jeden náhradní díl. Irské výrobky jsou totiž velmi kvalitní. Procházejí náročnou zkouškou ve své domovině, kde se do balíků v těžkých podmínkách za častého deštivého počasí ukládá 50 % píce. Proto si výrobce může s klidným svědomím dovolit poskytovat dvouletou záruku a nebo záruku na zhotovení 50 000 balíků.
Tažená balička 991 B dodávaná do České republiky umožňuje samonakládání balíků za traktorem a je vybavena podpěrou (tzv. damprem). Tím je zamezeno přenášení rázů při odkládání balíků na celý stroj. Ve standardu nechybí ani možnost bočního odkládání balíků, které se využije hlavně při sklizni píce v kopcovitějších terénech.
Balička může být umístěna za lisem a slisování a ovíjení sklízené hmoty probíhá v jedné operaci. V těžších terénech, kde by mohl mít traktor potíže, lze vykonávat operace odděleně a baličku agregovat pouze se samotným traktorem.

McHale Fusion – kombinace dvou v jednom
Novinkou roku 2002 je kombinace lisu a ovíječky na jedné nápravě McHale Fusion. Jde o originální technické řešení stroje, kde slisování hmoty a ovinutí fólie probíhá v jednom stroji. Na jeho vývoj byly vynaloženy nemalé prostředky. Vždyť jen 287 uplatněných patentů hovoří za vše. Jaké jsou největší rozdíly v technickém řešení stroje?
V první řadě je třeba si všimnout lisovací komory. Ta není dělená na dvě části, jak bývá zvykem. Tvoří ji tři části z nichž ta spodní se při otevírání dveří zvedá a pomáhá při přenosu balíku na balicí část stroje. Tím se zkrátila vzdálenost mezi lisovací komorou a balicí částí. Toto řešení zaručuje také správné umístění balíku na balicí stůl.
Velkou změnou je rovněž řešení osy rotace napínačů fólií kolem balíku. Ta je totiž vodorovná, takže fólie při otáčení neklesá a nesmeká se. Tím je zaručeno rovnoměrné zabalení. Stroj je celkově odlehčený, díky kombinaci funkcí měří na délku pouze 5,4 metru a jeho šířka je 2,8 metru. Průměr i výška balíků je shodná – 1,25 metru. Díky tomu, že stroj lisuje i ovíjí současně a zastavuje jen při přenosu balíku z lisu do balicí části, dosahuje jeho výkonnost 50 až 60 balíků za hodinu.
Ovládání stroje elektronickým panelem s programováním je zapojeno přímo na hydrauliku traktoru. Hydraulika Fusionu se hydraulice traktoru přizpůsobí. Doporučená tažná síla činí 120 koní.
Stoj vzbudil mezi farmáři velký zájem. Cenově se totiž pohybuje v součtu cen lisu a baličky. První zástupce se v brzké době objeví i u nás a pro příští rok počítá firma s výrobou minimálně 300 kusů této kombinace lisu a baličky.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down