08.12.2006 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bez poškození strukturální vlákniny

Neporušená struktura krmiva je prioritou pro každého chovatele. Největší porušení vzniká při míchání, kdy se musí jednotlivé komponenty zpracovat, aby vytvořená směs byla co nejvíce homogenní. V současné době se na trhu nabízejí dvě varianty míchání, první je varianta horizontální, druhá vertikální. Vertikální míchací krmné vozy vycházejí v jejich porovnání mnohem lépe.

Vertikální krmný vůz Trioliet Triomix S 1200, který koupila akciová společnost Dobrosev Dobroní, pracuje na Vysočině. Podnik hospodaří na výměře 2500 ha zemědělské půdy. V rostlinné produkci se zaměřuje na pěstování obilnin, řepky, brambor a velkou měrou i pícnin. V Dobroníně ale kladou důraz především na živočišnou produkci. Na té se velkou měrou podílí chov prasat se 400 kusy prasnic a nejdůležitějším odvětvím je chov skotu. V nově zrekonstruovaných velkokapacitních stájích je v současné době 2000 kusů skotu.

Proč právě vertikální

Proč se v Dobroníně rozhodli pro vertikální míchaní, jsme se zeptali zootechnika Ing. Jaromíra Vlčka. „Dříve jsme používali horizontální krmný vůz s nakládací frézou. Problém spočíval v tom, že horizontální šneky krmivo poškodily natolik, že z něho zůstaly piliny, svou měrou k tomu přispěla i nakládací fréza. V důsledku toho zůstávalo na žlabu jednak velké množství zbytků, ale hlavní problém byl velký počet operací slezu. To bylo zaviněno nízkou strukturální vlákninou.“

Ubylo veterinárních ošetření

„Když jsme si spočítali, jaké ztráty nám ročně plynou z veterinárních ošetření, a také z množství krmiva nezpracovaného tak, jak se má, vyřešili jsme situaci koupí nového vozu,“ uvedl Ing. Vlček. „Nemám však ve zvyku poslouchat reklamní povídání, chtěl jsem si nový vůz nejprve prověřit. Firma HZT nám vyšla v tomto směru velkoryse vstříc a vůz půjčila na několik týdnů. Přesvědčil jsem se, jak opravdu funguje. První, čeho jsme si všimli, byly prázdné žlaby. Díky tomu, že krmivo není nadrcené, je struktura načechraná a kravám chutná. Hlavní ukazatelem ale bylo snížení nemocnosti a operací slezu.“

Na ušlapanou senáž – aktivní vykusování

V případě stroje Triomix S 1200 jde o taženou verzi krmného vozu. Míchací zařízení má objem 12m3 a o zamíchání se starají dva vertikální šneky. Přesné dávkování krmné dávky je zajištěno pomocí bočního pásového dopravníku. Vůz je vybaven tandemovou nápravou s pneumatikami o rozměru 235/74 – R 17,5, které jsou na našem trhu zcela běžně k dostání.
Firma Trioliet dodává na své vozy vykusovací systém, který zabezpečuje plnění. Zařízení se dodává buď jako pasivní, anebo s aktivními noži. V Dobroníně je vůz vybaven pasivním vykusováním. Protože je ale senáž kvalitně ušlapaná vagónovými koly, má pasivní systém s vykusováním značné potíže s nabíráním a obsluha je nucena nakládání provádět vícekrát po menších částech. Proto se podnik rozhodl využít současné nabídky firmy HZT a za zvýhodněných podmínek nechá provést výměnu pasivního vykusování za aktivní.
Krmný vůz Triomix S 1200 je nejmenší z řady a lze ho používat s traktorem o výkonu 80 koní. Předvedený stroj byl agregován s traktorem Zetor 12145. Ing. Vlček: „Tento traktor zcela vyhovuje naším požadavkům. Se strojem nepřejíždíme žádné velké vzdálenosti, protože všechny komponenty nakládáme přímo v areálu,“ shrnul Ing. Vlček.

Přenos dat v reálném čase

Trioliet vybavuje svoje vozy třemi variantami vážicích zařízení. V nejjednodušším provedení jde pouze o načítací váhu, která obsluze zobrazuje pouze kolik má jakého komponentu naložit. Další provedení je s pamětí na receptury, tento systém umožňuje následně zpětnou kontrolu dodržení krmné dávky. Nejzajímavější je ale systém vážení s datatransferovou váhou. Ta nejenže má paměť na receptury stejně jako předchozí, ale díky bezdrátovému přenosu dat je schopna podávat informace o nakládání, míchání a další operacích, v reálném čase přímo na počítač zootechnika, který tak má o krmné dávce okamžitý přehled.

Na trhu již šest let

Vůz do Dobronína prodala společnost HZT Technik, která sídlí v Kostelci nad Vltavou. Tato firma byla založena v roce 2000, ve stejném roce začala s prodejem nizozemských strojů Trioliet. Do současné doby se prodejní sortiment rozrostl o řadu nových značek, takže nyní nabízí stroje Case, Krone, nakladače a manipulátory Weideman a dopravní techniku Fliegl.
Kromě prodejní činnosti se společnost HZT zabývá i zemědělskými službami. Obdělává více než 3000 hektarů a je schopna zajistit veškeré služby od založení porostu až po sklizeň.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down