02.09.2023 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bezorebný secí stroj řeší problémy s nedostatkem vláhy

Akciová společnost DVP AGRO a.s. Rajhrad hospodaří na 1200 ha orné půdy na jižní Moravě a provozuje bioplynovou stanici o výkonu 2,16 MGW. Půdy, které podnik obdělává, jsou ze ¾ střední hlinité a z ¼ lehké písčito-hlinité. Podloží je z 1/3 písčité a 2/3 je spraš. Roční průměrný úhrn srážek za období 50 let je 450 mm/m².

V posledních letech nejenže přichází dešťové srážky nerovnoměrně rozložené ve vegetačním období, ale i roční úhrny jsou výrazně nižší, než je 50- letý průměr. Podnik tedy hospodaří v aridní oblasti, ve které se stále potýká s velkým nedostatkem vody.

Směrem k bezorebným systémům

V roce 2016 se z družstva vlastníků půdy stala akciová společnost. V té době se pracovníci rozhodovali, jak budou za těchto půdních a klimatických podmínek hospodařit dále. Doposud využívaná orební technologie do těchto podmínek nevyhovuje. O tom se přesvědčili poté, co se jim často nepodařilo ani založit nové porosty. Ze zkušenosti věděli, že nová technologie musí s půdní vláhou co nejvíce šetřit a umožnit rostlinám rovnoměrné vzcházení a založení kvalitních porostů.

Změna technologie zpracování půdy z konvenčního systému s orbou na bezorebný systém odstartovala v roce 2017. Podnik si pořídil secí stroj Focus 6 TD. Tento stroj spojuje v jedné operaci hluboké zpracování půdy do hloubky až 30 cm, ukládání hnojiva do různých hloubek a setí.

Systém zakládání porostů se secím strojem Horsch Focus 6TD v Akciové společnosti DVP AGRO a.s. Rajhrad je flexibilní a dovoluje vhodně reagovat na aktuální podmínky stanoviště či předplodinu. Setí se podle potřeby uskutečňuje přímo do strniště anebo do první či opakované podmítky. K podmítkám slouží talířové brány nebo radličkové kypřiče.

Úspěchy secího stroj Horsch

Secí stroj Focus 6 TD se hned od první sezóny výborně osvědčil. Vzcházivost porostů byla vynikající, a to nejen díky udržování hloubky setí, ale i proto, že v průběhu raných vegetačních fází mají rostliny k dispozici půdní vláhu. Stroji je tak svěřeno zakládání porostů již u všech kulturních plodin kromě kukuřice (511 ha) a cukrové řepy (76 ha).

Ozimá pšenice (252 ha), ozimý ječmen (20 ha), pohanka (množení 10 ha) a proso (množení 10 ha) jsou seté klasicky do urovnané půdy s meziřádkovou vzdáleností patnácti centimetrů. Naproti tomu u ozimé řepky (206 ha) a máku (30 ha) využívají v Rajhradu možnost setí do hrůbků s roztečí třiceti centimetrů. Pískavici řecké seno (42 ha), svazenku (množení 10 ha) a světlici barvířskou (množení 10 ha) sejí rovněž do urovnané půdy do řádků s roztečí 30 cm.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down