02.03.2008 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Biofarma ve Šluknovském výběžku

Výrobci renomovaných značek testují své prototypy i v našich zemědělských podnicích. Velmi zajímavou farmou právě z tohoto hlediska je biofarma ve Šluknovském výběžku, která se zaměřuje na masný skot. K tomu, aby pro ně měla dostatek krmiva, musí mít techniku vhodnou pro sklizeň a zpracování pícnin a schopnou dobrého výkonu i ve ztížených podmínkách.

V nejsevernější oblasti naší republiky, ve Šluknovském výběžku, hospodaří na více než 1000 hektarů soukromý zemědělec Petr Houdek. Kromě pastvin a luk, které jsou všechny začleněny do znevýhodněných a méně příznivých oblastí (LFA) a které mu poskytují krmivo pro skot, již nic dalšího nepěstuje. Potřebuje proto techniku na sklizeň pícnin.

Od mléka k masnému skotu

Ještě před čtyřmi lety bylo hlavním zdrojem příjmů farmy mléko. V posledních čtyřech letech se však farma soustředila již pouze na chov masného skotu se základním stádem čítajícím asi 300 kusů. Jako velice vhodné plemeno do těchto podmínek se ukázal masný siementál s podílem charolais, limousine a piemontese. Finálním produktem této farmy však není skot určený pro porážku, ale zástavový skot, který je určen zájemců o ekologický produkt, protože farma již několik let úspěšně produkuje výrobky s označením BIO.

Velké vibrace prověří
kvalitu materiálu

V době vzniku biofarmy, před patnácti lety, využívali k obhospodařování své výměry výhradně techniku, která jim zůstala po privatizaci bývalého státního statku, hlavně samojízdné mačkače Fortschritt a několik strojů domácí produkce. Tyto stroje se však postupem času začaly ukazovat jako velice nevyhovující a jejich provoz byl velmi ztrátový. Frekvence oprav se neúměrně zvyšovala a také ceny náhradních dílů přestávaly být zanedbatelné. To byl první impuls k vyzkoušení nových strojů.
Avšak i u nových strojů docházelo velice často k poruchám, tedy hlavně k tomu, že se jednotlivé součástky velice brzo opotřebovaly. Po dlouhém hledání příčin, proč tomu tak je, se přišlo na to, že louky a pastviny jsou od kopyt skotu prošlapány a právě toto prošlapání způsobuje při přejezdu velmi intenzivní vibrace, které vedou k únavě materiálu a následně k praskání rámů a lomům na některých dalších součástech.

Staré stroje nahradila
jedna kombinace

S problémem vibrací v souvislosti s nerovným terénem se Petr Houdek obrátil na několik tuzemských i zahraničních firem. Požadovaným podmínkám však mnoho strojů nevyhovovalo. Přibližně před deseti lety přišla s nabídkou spolupráce i firma Agrima Žatec, která se v tomto regionu stará o prodej a servis strojů na zpracování pícnin od francouzské značky Kuhn.
V okamžiku, kdy si na farmě stroje od firmy Kuhn vyzkoušeli, zjistili, že kvalita použitého materiálu je natolik dobrá, že jsou tyto stroje schopny odvádět výtečnou práci i v jejich ztížených podmínkách. Na velmi dobré kvalitě strojů od firmy Kuhn má lví podíl materiál z vlastní slévárny a dlouholetá tradice ve výrobě strojů pro zpracování pícnin. Jako první stroje značky Kuhn koupil Petr Houdek nesený žací mačkač FC-280 P a stranový shrnovač GA 6000. Tyto stroje byly natolik výkonné a spolehlivé, že padlo rozhodnutí pořídit veškeré stroje pro zpracování pícnin od firmy Kuhn.

Spolupráce v pohodě

Díky úrovni služeb výrobce, importéra, prodejce a kvalitě strojů a servisu, neměl Petr Houdek důvod uvažovat o nákupu jiné značky. Agrima Žatec vždy nabídla panu Houdkovi odkoupení starších strojů na protiúčet a dodala mu zcela nové s vyšší výkonností.
V současné době používá farmář výkonnou žací kombinaci, složenou z čelního žacího mačkače FC 313F a taženého žacího mačkače FC 303GC. V agregaci s moderním traktorem New Holland TS135A vznikla velmi výkonná žací linka o pracovním záběru téměř šest metrů. Pro získání maximální kvality sklízené píce je posečený porost následně rozhozen výkonným, ale zároveň šetrným obracečem Kuhn GF 8501 MH. O nahrabání usušené píce na řádek se postará stranový shrnovač Kuhn GA 7822. Jízdou tam a zpět je shrabána hmota z téměř patnácti metrů a tím je dostatečně využita kapacita lisu s širokým sběračem. Jak obraceč, tak shrnovač jsou agregovány s traktorem New Holland TL100A, který si Petr Houdek pořídil v loňském roce. Jde v pořadí již o čtvrtý traktor New Holland, který farma pořídila. Nejstarší šestiválcový model TS115 byl dodán již v květnu 2000.

Zajímavá lokalita pro testování

Při předávání nových strojů si technici firmy Kuhn uvědomili, že tato lokalita by mohla být velice zajímavá právě z hlediska testování prototypů. Proto záhy prostřednictvím importéra, společnosti Agrotec a.s., vznikla spolupráce mezi vývojovým oddělením ve francouzském Saverne a farmou pana Houdka. Tato spolupráce probíhala v předešlých letech a také pro nadcházející sezónu se připravuje další série testování nejen v okolí Šluknova. Firma Kuhn pak své poznatky z náročného testování přenáší do vývoje a konstrukce nových strojů. Tak i ve francouzském Saverne mohou vznikat výkonné stroje vhodné pro české farmáře.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down