26.08.2004 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bohatá nabídka podmítačů ve Stěžerech

Na tři desítky podmítačů se představily v praktických ukázkách u příležitosti Dne Zemědělce ve Stěžerech. Přestože jejich předvedení následovalo po ukázkách práce sklízecích mlátiček a techniky na sklizeň slámy, diváci několikahodinový předváděcí program vydrželi v plném počtu a rozhodně nemuseli litovat.

Předvádění zahájily hned tři modré stroje značky Lemken. Rotační kypřič Rubin 9 o pracovním záběru šest metrů je tvořen dvěma řadami talířů, za každou z řad pracuje sekce zavlačovačů, které usměrňují rozprostření rostlinných zbytků a drobí hroudy. Utužovací válce, které následují, kromě drcení hrud utužují půdu a připraví seťové lůžko. Stroj nejlépe pracuje při rychlosti 12 km/h a více a je vhodný i pro přípravu pozemků po sklizni kukuřice nebo slunečnice, případně může zapravovat chlévskou mrvu. Velmi dobře pracuje i v kombinaci se secím strojem, což dokázal hned při představení druhé soupravy Combi-Liner. Talířový podmítač zde byl agregován s mechanickým secím strojem Lemken Saphir. Kombinace s pracovním záběrem tři nebo čtyři metry je vhodná pro menší nebo středně velké hospodářství. Jako tažný prostředek vyhovuje traktor o výkonu 120 až 170 koní, pracovní hloubka je nastavitelná od jednoho do 15 cm. Combi-Liner má přepravní šířku tři metry. Další možnou kombinaci prezentovala firma Lemken ve spojení s pneumatickým secím strojem Solitair 9. Při prvním přejezdu stroj pouze podmítal, při druhém předvedl do zpodmítaného pozemku i setí.
Prvním z tuzemských výrobců zemědělské techniky, kteří se prezentovali ve Stěžerech, byla značka Strom Export, a to hned s několika stroji. Talířový podmítač Preciser Mega PM 8000 má pracovní záběr osm metrů. Kopírovací kola jsou umístěna mezi pracovními sekcemi uprostřed. Talíře mají průměr 560 mm a menší rozteč, aby zpracování půdy bylo co nejjemnější a nevznikaly hroudy. V zadní části stroje pracují tři řady zavlačovačů. Stroj je sklopný do přepravní šířky tři metry. Zatím se vyrábí do záběru 9,6 metru, ale pracovní záběry se stále zvyšují.
Další z podmítačů Preciser Classic PC 5000 je řešen stavebnicově. Tvoří jej talířové sekce s průměrem talířů 660 mm, prutové válce a zadní řada jednořadých zavlačovačů. Se strojem může pracovat agregát pro setí meziplodiny nebo přihnojování. Na Preciser mohou být namontována kopírovací kola, s tímto řešením je zajištěno dodržení stejnoměrné pracovní hloubky.
Podmítač Finisher Mega FM 8000 s pracovním záběrem osm metrů je sklopný do přepravní šířky tří metrů. Má kopírovací kola umístěná vepředu, za nimi následují talířové sekce a několik řad radliček, zavlačovačů a finish válečky. Stroj lze doplnit o zařízení pro aplikaci herbicidů nebo hnojiv, k jejichž zapravení dochází okamžitě po aplikaci.
Finisher Classic pracoval se záběrem šest metrů. Za jeho talířovou sekcí následuje malý prutový válec, poté několik řad radliček a opět prutové válce a zavlačovače. Stroj byl doplněn palubním aplikačním systémem pro přihnojování kapalnými hnojivy.
Dlátový kypřič Köckerling Vario s pracovním záběrem 5,7 metru se prezentoval s pásovým traktorem Challenger MT 765. Dláta o šířce 10 cm jsou umístěná v osmi řadách. Pracovní sekce nevytváří hroudy ani se neucpává, naopak hmota plynule prochází. V zadní části stroje dochází k dorovnání povrchu a utužení sts válcem. Stavitelné zavlačovače rozprostírají mulč po povrchu pozemku. Dlátový kypřič se vyrábí v pracovních záběrech od tří do 7,5 metru a podle záběru je agregován s traktorem o výkonu 160 až 350 koní.
Talířový podmítač Kuhn Discover XM s pracovním záběrem 5,4 m je vhodný pro agregaci s traktory o výkonu 180 až 220 koní. Talíře mají průměr 660 mm a jejich šířka je šest milimetrů. Kola jsou umístěna mezi pracovními sekcemi. Stroj je zakončen tandemovým válcem, přičemž podmítač může pracovat jak s válcem, tak jej vyřadit z provozu.
Další z českých výrobců – společnost SMS Rokycany představila polonesené talířové mulčovací brány DBM 400 UP . Nový výrobek v nabídce se stává velice oblíbeným, i když klasický talířový podmítač nenahradí. Talířové jednotky o průměru 510 mm má nezávisle zavěšené na gumových silentblocích a ve standardu pracuje s prutovým válcem. Ve Stěžerech se představil v osazení cambridgeským válcem a secím zařízením pro přísev do mulče.
Čtyřřadý radličkový kypřič Köckerling Quadro využitelný pro podmítku i přípravu před setím měl pracovní záběr 5,7 metru. Pracovními orgány klasického podmítače mohou být různé typy radliček a dlát jištěných pružinami a střižnými kolíky buď pevných nebo uchycených pomocí rychlovýměnného systému. Podle zvolených pracovních orgánů se hloubka pohybuje mezi 8 až 10 cm (max. 20 cm). Po nakypření a urovnání povrchu ho stroj utuží pomocí sts válce, za nímž pracují stavitelné zavlačovače. I tento podmítač byl doplněn zařízením pro přísev drobných osiv.
Talířový podmítač BDT 3 s pracovním záběrem tři metry je osazen třiceti disky o průměru 660 mm s roztečí 220 mm. Pracovní hloubka je volitelná, stroj může podmítat v hloubce buď 12, nebo 20 cm. Ideální pojezdová rychlost se pohybuje mezi šesti až dvanácti km/h.
Talířové brány Josk TB-4,5 X jsou osazeny čtyřmi sekcemi s uspořádáním do X. Talíře jsou po dvou uchyceny na samostatném držáku k rámu, proto jsou snadno vyměnitelné, jednodušší je i jejich údržba. Talíře, které mohou být hladké nebo zubaté, mají průměr 610 mm a rozteč 270 mm s tím, že každá pracovní sekce má možnost vlastního nastavení pracovního úhlu. Za talíře je připojen volitelný typ válce (prutový, hřebový, crosskillský).
Jednoduchost přestavení z přepravní do pracovní polohy předvedl Väderstad Carrier 650 . Ten se vyrábí do záběru 3,4 m jako nesený, ve větších záběrech jako tažený. První sekcí jsou prutové brány, následují talířové brány s malým průměrem a každý talíř je samostatně odpružen. Talíře jsou rovné, i při jejich je výše zpracování půdy stejná. Po talířových branách, které rozprostřou slámu, následují dvě řady disků s menším průměrem. Každý talíř je samostatně jištěn. Stroj lze dovybavit utužovacími válci i secím zařízením. Nejlépe jezdí při rychlosti 12 km/h.
Dosud v modrých barvách se představil stroj Ecolo-tiger 530 B DMI , jehož výroba přešla pod značku Case. Vpředu má nezávisle zavěšené talíře s velkou prostupností. Jeho mělké podrýváky pracují do hloubky 25 cm. Za nimi následuje další řada podrýváků se zpracováním půdy do hloubky 45 cm. Při rychlosti 14 až 15 km/h stroj zvládne obdělat čtyři hektary za hodinu.
Posledním českým výrobcem, který se ve větším bloku ukázal ve Stěžerech se třemi stroji, byl českoskalický Farmet. A rozhodně se nenechal zahanbit. Hned prvním strojem byla polonesená novinka – talířový podmítač Disker o záběru tři metry (bude i adekvátní stroj o záběru 6 m). Každý talíř je uložen zvlášť na gumovém silentbloku. Stroj má dostatečnou hmotnost s velmi dobrým drobením s vzadu umístěnými prutovými nebo gumovými válci.
Radličkový podmítač z produkce Farmetu se představil v třímetrové nesené verzi. Pro úpravu především polehlé slámy je stroj doplněn předsazenými disky. Pracovní orgány jsou jištěné střižným šroubem nebo pružinově. Podmítač, pro který se optimální pracovní rychlost pohybuje mezi 10 až 12 km/h lze dovybavit secím strojem.
Dostatečně prověřeným strojem je radličkový kypřič Hurikán pro mělkou podmítku. Pracovními orgány jsou čtyři řady šípových radliček, zavlačovače a válce. Stroj rovnoměrně zpracuje půdu do hloubky 5 až 15 cm, promíchá a povrch srovná včetně rozprostření rostlinných zbytků. Stroj jezdí při práci po pojezdových kolech, takže válce lze dle potřeby vyřadit.
Talířový podmítač Rabe Fieldbird pracoval v šestimetrové tažené verzi. Dvě řady talířů jsou příčně uložené a doplněné packer válcem. Robustní stroj (váží téměř pět tun) je hydraulicky sklopný. Dobře zpracuje i utuženou půdu.
Radličkový podmítač Rabe Firebird nejlépe pracuje při rychlosti pojezdu 12 až 15 km/h. Za řadou talířů následují čtyři řady šípových radliček o šířce 16 nebo 26 cm. Za zavlačvači pracuje packer válec, ale lze zvolit i jiný typ válce.
Velké zastoupení měla ve Stěžerech značka Horsch, která se prezentovala pěti soupravami. Její radličkové stroje jsou konstruovány na podobných principech – lehké, pevné, výkonné a s nízkou spotřebou. Tiger 4 AS je určen pro hlubší kypření. Je osazen radličkami MulchMix upevněných na bezúdržbových slupicích. Radličky mají rozestup 20 cm a zpracovávají půdu do hloubky 30 až 35 cm. Stroj byl doplněn zadním pěchem. Prakticky totožný byl i další stroj Tiger 5 DD, jen za pěchem ještě pracovaly utužovací válečky.
Terrano 5 FX je tažený stroj určený pro hlubší zpracování půdy. Má stejný rám, uchycení i slupice jako Tiger. Jsou u něj také použity radličky MulchMix, ale s doplněnými bočními křidélky. Nářadí lze obměňovat dle půdních podmínek.
Tažené Terrano FG 6 se využívá především pro mělkou podmítku. Radličky MulchMix jsou doplněny pouze zadním zavlačovačem bez zpětného utužení půdy.
Terrano FG 8 bylo doplněno gumovými pěchy Optipack 8. Stroj je osazen naklepávacími radličkami ClipOn s mělkým záběrem. Jako tažný prostředek je vhodný traktor o výkonu 260 koní. U všech strojů Horsch zaujme především jejich variabilita s možnou volbou pracovních orgánů, šířky záběru i požadované hloubky zpracování.
Dvěma stroji byla zastoupena značka Kverneland. Talířový podmítač Rau Galaxy se představil v pracovním záběru 6,3 metru (vyrábí se od záběru 2,5 m do 8,2 m). Byl doplněn dvojitým hřebovým válcem Sterntiller, který se uplatní i u radličkových podmítačů nebo kompaktorů.
Kombinovaný kypřič Kverneland CLC byl v neseném provedení osazen dláty pro hlubší zpracování půdy (15 až 20 cm, ale i 35 cm), jinak může pracovat i s radličkami. Stroj je vhodný pro použití v minimalizačních technologiích i při klasické orbě. Při odpojení zadní talířové sekce lze přidat opěrná kola.
Do produkce firmy Strom Export patřil kombinovaný podrývák Ripper. Pracuje jako talířový podmítač a podrývák zároveň. Podrývací zařízení o šířce tři metry je umístěno mezi talířovými sekcemi. Podrývá do hloubky 35 až 45 cm. Pokud podrývací zařízení nepracuje (je zvednuté), podmítá stroj v pracovním záběru šest metrů. Stroj lze doplnit válci.
Krátký talířový podmítač Maxidisc 600 pro precizní zpracování půdy a přípravu před setím předvedla značka Dal – Bo. Polonesený stroj může pracovat v kombinaci se secím strojem. Dvouřadé sekce talířů o průměru 560 mm jsou uložené na gumových silentblocích. Patentem značky Dal – Bo je nastavování pracovních úhlů talířů plynule za jízdy. Za talíři je umístěn válec s drticí lištou.

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down
Přehled ochrany osobních údajů

Tento web používá soubory cookie, abychom vám mohli poskytnout tu nejlepší možnou uživatelskou zkušenost. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání vás, když se vrátíte na naši webovou stránku, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webu jsou pro vás nejzajímavější a nejužitečnější.