Ve školním polesí Integrované střední lesnické školy ve Vimperku se koncem října uskutečnilo předvádění těžby dřeva a jeho přibližování prostřednictvím harvestoru a vyvážecí soupravy. Tyto stroje, jak se zdá, mají v lesním hospodářství stále větší význam.
Prostřednictvím harvestorové metody lze za jednu pracovní směnu vytěžit 150 m3 dřeva. Jen pro srovnání, jeden lesní dělník s motorovou pilou dokáže za směnu zpracovat 6 - 8 m3 dřevní hmoty.
Předvádění této technologie v polesí Integrované střední lesnické školy Vimperk bylo zvoleno záměrně. Jak nám sdělil ing. Jan Mičánek ze společnosti Less Bohdaneč, která harvestor a vyvážecí soupravu Valmet provozuje, ovládat stroj by měli vzhledem k jeho technické náročnosti jen odborně vzdělaní operátoři.
Harvestor v terénu pracuje tak, že porazí strom, dále ho odvětví a pokrátí na výřezy požadované délky a kvality. Délku výřezů stanovuje operátor a za další zpracování již zodpovídá počítač. Ten sleduje i celkové vytěžené objemy podle jejich druhů, průměrnou hmotnatost stromů, počet výřezů a celou řadu dalších informací. Zpracování jednoho stromu trvá maximálně 2,5 minuty.
Téměř žádné úrazy
Stroj navíc splňuje náročné bezpečnostní podmínky. Z dlouhodobých světových statistik vyplývá, že počet úrazů obsluhy se téměř blíží nule. To je zajímavý údaj uvědomíme-li si, že práce lesního dělníka patří při klasických pracovních metodách k nejvíce rizikovým povoláním. Na harvestor navazuje vyvážecí souprava, která již zpracované dřevo odváží z lesa‚ k odvoznímu místu pro naložení k dopravě pro konečného zákazníka. Harvestor i vyvážecí souprava mohou pracovat ve dvou pracovních směnách 7 dní v týdnu bez ohledu na světelné a povětrnostní podmínky.
O kvalitách těžby dřeva prováděné harvestorovou technikou nejlépe vypovídá skutečnost, že ze strany těch, kteří zadávají požadavky na těžbu dodavatelským firmám i ze strany konečných odběratelů dřeva, převažuje poptávka na zpracování tímto způsobem oproti klasické těžbě. Dřevní hmota je totiž kvalitně zpracována, což je patrné na první pohled, a je pak zařazována do vyšších cenových kategorií.
Při předvádění harvestoru a vyvážecí soupravy Valmet byl přítomen i zástupce dodavatelské firmy Partek Forest Oy AB, pan Jari Alahuhtala, který nás informoval mimo jiné i o skutečnosti, že obrat jejich harvestorové technologie činí zhruba 6 miliard Kč ročně. Z toho evropský trh pohltí 60 procent z celkové produkce. Značka Valmet nabízí v současné době svým zákazníkům tři druhy harvestorů a čtyři druhy vyvážecích souprav v různých variantách vybavení. V České republice je obchodní zastoupení realizováno firmou Valtek, a.s., která zajišťuje prodej, servis strojů, prodej náhradních dílů a příslušenství a zaškolení operátorů ve Finsku. V současné době pracuje v ČR sedm těchto strojů.
Harvestory Valmet
Novinkou v nabídce na trhu je možnost výběru hydraulického manipulátoru u všech tří typů harvestorů. Budoucí uživatel může volit mezi jeřábem teleskopickým (výsuvným) nebo novým paralelním (zlamovacím). Valmet tak reaguje na poptávku zákazníků provádějících většinu práce v mladých lesních porostech, kde je tento nový typ praktičtější. Pokud převažuje práce v mýtních porostech je naopak vhodnější teleskop.
I přes tuto unikátní možnost volby si Valmet zachovává svojí typickou koncepci s otočnou kabinou a s automatickým vyrovnáváním do vodorovné polohy a s hydraulickým manipulátorem umístěným na boku kabiny, na tom samém otoči. Operátor tak v každé situaci velmi dobře kontroluje pohyb manipulátoru s kácecí hlavicí.
Pro probírkový harvestor Valmet 901.1 s podvozkem 4x4 je připraven nový paralelní manipulátor Cranab CRH 12 s kácecí hlavicí Valmet 945 S-2 s úřezem 45 cm a dosahem 10 m nebo teleskop Cranab 998 s dosahem 9,6 m a stejnou hlavicí. Při volbě druhé kácecí hlavice Valmet 960 II se zvýší úřez na 55 cm a dosah se sníží pouze na 8,1 m. Celková konstrukce tohoto harvestoru je založena na zpracování velkého počtu tenkých stromů. Nový jeřáb je velmi rychlý, přesný a snadno ovladatelný. Optimální průměrný objem kácených stromů 0,1 - 0,2 m3. Proti svému předchůdci je vybaven i novým o 11 kW silnějším motorem o výkonu 95 kW.
Harvestor Valmet 911.1 je určený do starších porostů. Dodává se s podvozkem 4x4 nebo 6x6, se čtyřmi možnostmi volby druhu hydraulického manipulátoru - paralelní CRH 12 s dosahem 10 m, CRH 16 (jen pro 6x6) s dosahem 8,7-10 m podle použité kácecí hlavice a nebo s teleskopy Cranab 1450 (4x4) s dosahem 9,5 m, případně Cranab 1600 (jen 6x6) s dosahem 8,7 - 9,5 m. Tři typy kácecích hlavic Valmet 945, 960 II a 965 umožňují volit úřez podle podmínek zákazníka. Dostatečný výkon zajišťuje šestiválcový motor Valmet 620 DWRE s výkonem 129. Optimální průměrný objem kácených stromů je 0,1 - 0,6 m3.
Nejsilnější harvestor Valmet 921.1 je určený jak do výchovných, tak především do mýtních těžeb. Paralelní manipulátor CRH 16 lze osadit největší kácecí hlavicí Valmet 965 S-2 s úřezem 65 cm, případně teleskopem Cranab 1600 s dosahem 9,5 m. Motor s výkonem 155 kW má velmi nízko posazený maximální kroutící moment, který dosahuje již při 1200 otáčkách.
Tyto uvedené možnosti vyhovují našim českým podmínkám, tedy pojezdem pouze po rozčleňovacích linkách, bez pojíždění po porostní půdě, při rozčlenění porostu po 20 m. Všechny modely mají navíc stejnou novou klimatizovanou kabinu se systémem AutoLev - zaručujícím práci operátora neustále ve vodorovné poloze - a stejné ovládací prvky. Byla zjednodušena údržba a všechna důležitá místa jsou snadno přístupná. Veškeré informace o funkci jednotlivých částí neustále kontroluje a zobrazuje displej systému MaxiHarvester. Kácecí hlavice lze doplnit systémem pro dvoubarevné označování sortimentů v závislosti na průměru kmene.
Vyvážecí soupravy
Valmet 840.1 vychází ze svého v Evropě nejúspěšnějšího předchůdce Valmet 840 S-2. Nový model je univerzální a hodí se jak do výchovných, tak do mýtních těžeb. Díky nové konstrukci rámu a boogie náprav se podařilo zvýšit kapacitu nákladu z 10 na 11 tun. Výraznými úpravami prošla i kabina operátora. Je odhlučněná a bez vibrací s výhledem na všechny strany. V kabině je umístěn i kontrolní systém Maxi, který umožňuje na displeji sledovat a nastavovat funkce celého stroje.
Řízení je možné pomocí joysticku nebo malým volantem, který je praktický při rychlé jízdě po odvozních cestách. Nový motor Valmet 420 DWRIE o výkonu 94 kW má zesílenou mřížku a vylepšené zavírání krytu. Zákazník může volit mezi nápravami 6x6 nebo 8x8 a samozřejmě mezi několika typy hydraulických manipulátorů i nové řady drapáků Cranab Forte (Forest Technology) G20 až G40 se širším otevíráním, větší silou sevření, rychlým otevíráním a zavíráním. Hydraulické válce jsou umístěny tak, že zlepšují komfort ovládání. I údržba je jednodušší, v delších časových intervalech, se snadno přístupnými mazacími místy. V nabídce jsou čtyři typy hydraulických manipulátorů. Novinkou je model Cranab 720 Combi s dosahem 9,1 m díky nově řešenému teleskopu.
Další novinkou mezi vyvážecími soupravami je model Valmet 890.1 určený pro mýtní těžby v Brazílii a Austráli s kapacitou nákladu 18 tun. Z minulých modelů je v nabídce nejmenší Valmet 820 (8 t) určený do prvních výchovných zásahů a Valmet 860 (12 t), který lze použít jak v probírkových porostech, tak při mýtní těžbě.