No ACF gallery field data found
26.04.2024 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cena pro mechanickou plečku

Na mezinárodním veletrhu Techagro byla udělena prestižní cena Grand Prix robotické plečce Newmann, kterou vystavoval Výzkumný ústav zemědělské techniky v. v. i. Stroj je určen ke kultivaci porostů široké škály plodin s využitím umělé inteligence. Jde o ekologicky šetrnou alternativu k herbicidní ochraně porostů před nežádoucími pleveli, která zároveň umožňuje povrchové kypření půdy v řádcích.

Zařízení se vyžívá v ekologickém zemědělství i v konvenčním způsobu hospodaření, a to v případech, kdy pěstitel nechce nebo nemůže použít chemickou ochranu. Plečka je koncipována jako polonesený závěsný stroj, který lze agregovat se standardním traktorem, nosičem nářadí i polním robotem odpovídající kategorie. Zařízení vyrábí česká společnost Ullmanna, s. r. o.

S využitím umělé inteligence

Princip zařízení jen založen na rozpoznávání pěstovaných rostlin od plevelů, které jsou na základě vyhodnocení v rámci jednoho přejezdu stroje odstraněny. Pro rozpoznávání rostlin je využit optický snímač, který pořizuje s vysokou frekvencí georeferencované snímky porostu. Ty jsou online vyhodnocovány s využitím technologie strojového vidění a zároveň odesílány jako zdrojová data pro zpracování dat s využitím umělé inteligence (AI). Výsledky zpracované s využitím AI se zpětně využívají při práci vyhodnocovací jednotky a zvyšují tak průběžně kvalitu práce zařízení.

Mechanické odstraňování plevele

Fyzické odstraňování plevele je řešeno mechanicky pomocí výkyvných pracovních orgánů s pneumatickým pohonem. Pracovní orgány pracují ve dvojici. Jde o nože, které mají ve spodní části tvar šípové radličky. V základní pracovní poloze jsou spodní části zahloubeny a pohybem daným jízdou stroje podřezávají vrchní vrstvu půdy, čímž odstraňují plevele i s většinou kořenové části a částečně prokypřují horní vrstvu půdy, případně narušují půdní škraloup. V okamžiku, kdy vydá řídící jednotka pokyn, že se pracovní orgány blíží k pěstované rostlině, nože se s využitím pneumatického mechanizmu rozevřou do strany. Pěstovaná rostlina zůstane v mezeře mezi noži a na rozdíl od plevele není odstraněna. V okamžiku, kdy pracovní orgán pěstovanou rostlinu mine, nože se opět s pomocí pneumatického mechanizmu vrátí do pracovní polohy.

Více se dočtete v Zemědělci č. 18.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down