Poprvé se na českém trhu prezentovaly postřikovače značky Caruelle letos na jaře v rámci veletrhu Techagro v Brně. V průběhu roku již našly i své první uživatele. V zemi jejich původu, ve Francii, je však zemědělci velmi dobře znají již řadu let a svými praktickými zkušenostmi s jejich provozem pravidelně přispívají k dalšímu technickému vývoji.
Sídlem firmy Caruelle – Nicolas je městečko Saint Denis de l´hotel 120 kilometrů jižně od Paříže. Výroba vodních čerpadel zde započala již v roce 1871, ale od roku 1921 se firma věnuje pouze výrobě postřikovačů. Momentálně produkce této značky zahrnuje kompletní řadu strojů od těch nejmenších nesených s označením Profarm, přes tažené Olympia Premium, Export a Prestige až k samojízdné verzi Master.
Technické parametry se příliš neliší
Nesené postřikovače Profarm se vyrábějí s nádržemi o objemu 800 nebo 1000 litrů a pracovním záběrem ramen od 12 do 18 (lze i 24) metrů. Šířka ramen se může zdát pro nesené postřikovače příliš velká, ale i zde vycházeli konstruktéři z požadavků francouzských farmářů, kteří chtějí ošetřit co největší plochu malým množstvím postřikovací kapaliny. Robustní ramena jsou umístěna na paralelogramu s přesunutím těžiště co nejblíže k traktoru. Pohyblivé zavěšení je třídimenziální s jištěním s automatickým zpětným odklonem. Nádrž je stejně jako u ostatních vyráběných kategorií pyramidálního tvaru s vyloučením úhlů, což usnadňuje její proplachování. Ovládání funkcí postřikovače může být manuální z kabiny traktoru, elektrické nebo elektrické s počítačem. Polohy všech ventilů na postřikovači jsou kontrolovány jednoduchým systémem Info´Van. Mnoho technických parametrů nesených postřikovačů je shodných s výkonnějšími taženými typy.
Hned několik možností výběru
Tažené postřikovače se vyrábějí ve třech verzích s označením Olympia, přičemž verze Premium s rameny 18 až 24 metrů a Export (24 až 30 m) jsou téměř shodné. Třetí z tažených strojů Prestige buď s ocelovými rameny 24 až 30 m, nebo hliníkovými pro větší pracovní záběry od 32 do 38 metrů je svým technickým vybavením na poněkud vyšším vývojovém stupni a ve standardu u něj nalezneme prvky, které jsou u předchozích typů dodávány pouze na přání.
Ovládání ramen pomocí hydraulických táhel z kabiny traktoru nebo pomocí tlačítek je u všech typů tažených postřikovačů standardem. U postřikovačů Olympia Caruelle jsou používána pístomembránová čerpadla s nimiž lze čerpat vodu do nádrží pod vysokým tlakem čtyři až pět barů, přitom jsou kromě výměny membrán téměř bezúdržbová. K maximální funkčnosti trysek, a tím k zajištění kvality postřiku, slouží hned šest druhů filtrace. První při nasávání kapaliny, další při doplňování postřikovací látky, filtry jsou i před a za čerpadlem, filtrovány jsou jednotlivé sekce ramen a další čištění probíhá při promíchávání postřikové směsi.
Ovládání funkcí je možné nejen elektricky, kdy je průtok závislý na otáčkách vývodového hřídele traktoru nebo elektricky s počítačem, kde je regulace závislá na opotřebení trysek a viskozitě s evidencí průtoku, pojezdové rychlosti, ošetřené plochy a dávky na hektar. Nejprogresivnějším plně elektronickým způsobem je ovládání metodou DPA Integral plus pomocí ovládacího boxu, při kterém je průtok závislý na pojezdové rychlosti. Na základě informací, mezi které patří pojezdová rychlost, programovaná dávka na hektar, skutečný průtok rameny, objem postřikovací kapaliny v nádrži, skutečná dávka aplikovaná na plochu, tlak v tryskách nebo vystříkaný objem kapaliny, vyhodnocených počítačem proběhne automatické nastavení množství postřikované kapaliny na hektar. Měření průtoku postřikovací kapaliny je řešeno průtokoměrem a je velice přesné.
Předností stabilita ramen a ekologická nádrž
Bez kvalitní práce ramen,ať již železných nebo hliníkových, se žádný postřikovač neobejde. A nutná je především jejich stabilita jak v horizontální, tak vertikální poloze. V tomto směru používá značka Caruelle hned několik zajímavých řešení. Při volném zavěšení ramen, jejichž pracovní výška je ovládána řetězem, nedochází k horizontálním pohybům. Ramena jsou umístěna na silentblocích tlumících nárazy, takže jsou vyloučeny nežádoucí kmity. Sekce pravého a levého ramene jsou nezávislé. Ramena jsou jištěna automatickým odklonem i střižným kolíkem a jsou odolná i proti vertikálním překážkám. K svojí robustnosti jsou navíc vyztužena meziplechy.
Množství spotřebovaných postřikovacích látek je velice důležitým faktorem, který může ovlivnit ekonomiku podniku. Důležité proto je, aby se zakoupené chemické prostředky dostaly bez zbytečných ztrát tam, kam patří – na pole. Pyramidální tvar polyethylenové nádrže postřikovačů Caruelle bez zbytečných hran zaručuje téměř stoprocentní využití namíchané aplikační směsi. A kvůli snadnému čištění bez rizika úniku chemických látek se nádrž líbí i ochráncům životního prostředí. Navíc uvnitř nádrže nejsou hadice u nichž může hrozit díky agresivitě postřikových směsí poškození, jsou umístěny venku a v případě závady zůstane látka v nádrži. Vyprazdňování je řešeno tažným lanem, po dokončení postřiku tak zbytkové množství nevytéká. Čištění je zabezpečeno dvěma rotujícími proplachovacími tryskami. Verze Premium a Export jsou dodávány s nádržemi o objemu 2500 nebo 3200 litrů a proplachovací nádrží 350 l, výkonnější Prestige má nádrž na 4000 litrů a proplachovací 400 l.
Nastavování je jednoduché a rychlé
Poloha ventilů může být u postřikovačů Caruelle nastavována hned několika způsoby. Nejjednoduší je systém Info´Van s ukazatelem poloh všech ventilů. Na přání je dodáván systém Selec´Van. Při jeho užití je na základě výběru 12 funkcí je světelnou signalizací zobrazeno nastavení poloh všech ventilů. U postřikovačů Olympia Prestige a pochopitelně i u samojízdného Master je kromě systému Selec´Van využíván systém Selector assistent. Zde je na základě výběru funkce světelnou signalizací zobrazeno nastavení poloh dvou ventilů manuálně ovládaných, dalších pět elektroventilů je ovládáno automaticky. Na přání je možná montáž systému Selector plus. Jde o plně automatické ovládání vybraných funkcí pomocí elektoventilu.
Roman Paleček