30.04.2020 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Červené straky i francouzské stroje

Příkosická zemědělská a. s. se sídlem v Mirošově na Rokycansku je největším chovatelem červených strak v České republice. Chová přibližně 4000 kusů skotu, z toho kolem 1400 až 1450 krav českého strakatého plemene pocházejících z vlastního šlechtitelského chovu. „Proto věnujeme výraznou pozornost produkci objemných krmiv, ať už jde o jejich množství či kvalitu,“ říká Ing. Ladislav Vágner, ředitel a předseda představenstva.

„V naší společnosti výrazně klesá tržní podíl z rostlinné výroby a roste živočišná produkce. Tomu samozřejmě přizpůsobujeme strojový park a technologie,“ zdůrazňuje Ladislav Vágner. „Zajistit dostatek bílkovinného krmiva pro téměř 4000 zvířat není vůbec jednoduché. Spoléháme na výkonnou a kvalitní techniku, která nám při zajišťování objemných krmiv velice pomáhá. Mám na mysli především červené stroje Kuhn.“

V akciové společnosti sečou louky v průměru 2,5krát, což představuje přibližně 2000 ha, a když se povede jetel, tři seče znamenají dalších 1500 ha. Každý rok tak musí posekat a sklidit kolem 3500 hektarů. Původně celou plochu sklízelo 15 až 20 českých „rotaček“, jejichž technická i morální životnost postupně končila. Proto se v akciové společnosti začali pohlížet po nových žacích strojích. Kolem roku 2002 si pořídili první žací stroj Kuhn, šlo o model Alterna 500 o záběru 5 metrů. Jakýmsi mezičlánkem byl zelený žací stroj se shazovacím pásem, ale tento systém jim nevyhovoval. Řádky dostatečně neproschly, nedosahovalo se požadované sušiny a do silážních jam se podle ředitele vozila čalamáda. A tak si v roce 2010 pořídili první „letadlo“ Kuhn, šlo o trojkombinaci o záběru 8,8 m, kterou tvořil čelně nesený žací stroj FC 313 FF a vzadu nesený typ FC 883 FF, oba s plastovým kondicionérem. Ten samý model zakoupili i v roce 2015. V současnosti zvládnou žací stroje Kuhn téměř celou sklizeň, zbylé rotačky pouze obsekávají a dodělávají klíny.

„Zbavili jsme se tak neustálých problémů, že nebylo včas nasečeno a řezačka jezdila takzvaně za zadkem,“ zapojuje se do hovoru technik zásobování Tomáš Peroutka. „Dnes můžeme s výkonnou technikou Kuhn sklizňové práce přesně řídit podle počasí, sklizeň není nahodilá a nehoní nás čas, což se samozřejmě odráží v kvalitě objemných krmiv.“*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 19.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down