Prvním bodem druhého dne Dne Zemědělce v Kostomlatech nad Labem bylo předvádění postřikovačů. Na vytvořeném prezentačním polygonu měla více než dvacítka strojů možnost ukázat, co stroje umí při klidné jízdě, ale také při kontaktu s překážkou, terénní nerovností nebo na zvlněném pozemku. Během práce strojů si přihlížející vyslechli komentář od dodavatelů jednotlivých postřikovačů. Popis strojů však tentokrát nemůže nahradit pohled na u některých strojů naprosto stabilní nebo naopak naprosto rozkmitaná a nevyrovnaná ramena.
Prvním prezentovaným strojem byl samojízdný postřikovač AKP Mazzoti.(1) Tento stroj disponuje italským podvozkem a tuzemskou postřikovací nástavbou. Nádrž o deklarovaném objemu 3500 litrů pojme ve skutečnosti téměř 4000 litrů. Největší zajímavostí stroje jsou nová postřikovací ramena o záběru 30 metrů, která jsou zhotovena z kompozitové uhlíkové konstrukce. Novinka je po tříletém testování. Předností ramen je nízká hmotnost (méně než 300 kg), velká pevnost, odolnost proti únavě materiálu a také odolnost proti agresivním látkám. Hmotnost poslední sklopné části ramen o délce 2,5 m dělá pouze 5 kg. Odpružení je v hydropneumatickém provedení. Po složení koncových částí ramen lze stroj využít s pracovním záběrem 18 metrů. Součástí ramen je také automatické příčné vyrovnávání podle terénu. Postřikovač je také vybaven přímou injektáží chemických prostředků. Stroj pohání motor Perkins o výkonu 180 k a nápravy jsou hydropneumaticky odpruženy. Jejich rozchod je možné hydraulicky měnit v rozsahu 1800 až 2300 mm nebo 2100 až 3000 mm. Světlá výška činí 120 cm s tím, že je možné na přání dodat stroj i o vyšší výšce. Hmotnost činí 7000 kg. Kabina je mírně excentricky umístěna, takže má obsluha výborný výhled na přední pravé kolo, a to i při vzrostlém porostu. Samozřejmostí je klimatizace a uhlíkový filtr.
Následovala ukázka práce taženého postřikovače Amazone UX 5200 (2). Tento stroj patří do nejmladší a tedy nejmodernější řady návěsných postřikovačů Amazone, které se chlubí nádržemi o objemu 3200, 4200 a 5200 litrů. Proplachovací nádrž pojme 520 litrů čisté vody. Podélně skládaná ramena mohou mít pracovní záběr až 36 metrů. Stroj je podle zástupce importéra zajímavý malými přepravními rozměry – šíře pouze 2,4 m a také nízko uloženým těžištěm, jehož základem je tvarovaná nádrž. Zajímavostí je kónické provedení kloubů ramen, takže je možné vymezení případných vůlí. Stroj je vybaven odpružením oje, nápravy i ramen. Držáky trysek mohou být dodány až pětinásobné. Díky dokonalé stabilizaci ramen nedochází ani po překonání terénních nerovností k rozkmitání ramen. Postřikovací ramena lze jednostranně rozkládat vpravo i vlevo, ovládat boční náklon. Stroj lze vybavit natáčením oje nebo nápravy pro sledování stopy traktoru při otáčení. Snadné a precizní ovládání probíhá pomocí palubního počítače Amatron, pomocí nějž lze ovládat všechny moderní stroje značky Amazone.
Tuzemský výrobek v taženém provedení z dílny společnosti Prodag Zlín nese označení PZES 3024 (3). Tyto postřikovače mohou být osazeny polyetylenovými nádržemi dva či tři tisíce litrů a rameny o pracovním záběru 18 až 24 metrů. Tlakový okruh je zásobován hydraulickým válečkovým čerpadlem o výkonu 350 l/min. Pokud traktor nedisponuje dostatečným výkonem hydrauliky, je postřikovač možné osadit membránovým čerpadlem s výkonem 210 litrů a mechanickým pohonem. Hlavní a sekční ventily jsou ovládány elektronicky přímo z kabiny traktoru pomocí ovládacího panelu, který je propojen s palubním počítačem řídícím a kontrolujícím průběh aplikace. Snímání rychlosti zajišťuje radar. Systém je možné doplnit navigací GPS. Rozchod kol nápravy stroje je možné upravit podle kolejových řádků od 1670 po 1960 mm. Světlá výška činí 790 mm. Standardem je proplachovací systém i nádrž pro mytí rukou. Ramena jsou vyrobena z trubkových profilů a osazena trojitými držáky trysek s protiodkapovým ventilem. Paralelogram ramen je hydropneumaticky odpružen.
V agregaci s traktorem Same vyrazil na polygon postřikovač Caffini italské produkce. Tato na českém trhu nová firma vyrábí nesené, tažené i samojízdné postřikovače. V Kostomlatech se prezentoval menší návěsný stroj Caffini Starter 2200 (4) s vertikálně skládanými rameny Entry o záběru 18 metrů. Stroj je možné dodat s větší nádrží či záběrem od 15 až do 20 metrů. Ramena jsou zavěšena na paralelogramu a rozdělena jsou na pět sekcí. Ovládání probíhá joystickem z místa řidiče. Stroj je vybaven ojí s nastavitelnou délkou. Nápravu lze upravit dle potřeby na rozchod od 150 do 225 cm. Postřikovač je osazen pístomembránovým čerpadlem o výkonu 280 l/min. Postřik je řízen palubním počítačem. Stroj disponuje přimíchávacím zařízením s tryskou na výplach kanistrů.
Agrio Křemže předvedlo hned dva postřikovače. Tím prvním byl samojízdný stroj Samec. (5) Oproti mnoha jiným samojízdným postřikovačům se tento odlišuje mechanickým přenosem točivého momentu na kola s převodovkou s rychlostními stupni řazenými pod zatížením. I proto pro pohon dostačuje motor o výkonu 110 koní. Předváděná verze disponovala nádrží na 3000 litrů a rameny o záběru 30 metrů. Dalším specifikem je krátký rozvor náprav, který zaručuje dobrou manévrovatelnost. Světlost činí 100 cm. Díky kabině umístěné zcela vpředu má řidič dobrý přehled o porostu a zároveň vidí na všechna čtyři kola. Kabina je vybavena klimatizací, uhlíkovými filtry atd. Ramena jsou vybaveny automatickým kopírovacím systémem s vyrovnáváním a odpružením.
Druhým modrobílým strojem Agrio byl návěsný potřikovač Mamut. Ten se vyrábí ve verzích 4000, 5000, 6000 a 8000 litrů. Předváděný model měl nádrž na 5000 litrů a ramena o záběru 24 metrů. (6) Postřikovač lze dodat s odpruženou nápravou, předváděný model měl nápravu odpruženou pneumaticky (náprava z kamionových návěsů), což umožňuje rychlé přejezdy i práci na nerovném pozemku. Nápravu lze přizpůsobit na rozchod od 180 do 225 cm. Stroj je samozřejmě vybaven tlakovým mícháním, vyplachovacím systémem a vlnolamy v nádrži. Dále je k dispozici přimíchávací zařízení. Stroj se běžně dodává s řídícím palubním počítačem LH, který reguluje dávku v závislosti na pojezdové rychlosti. Hlavní i sekční ventily obou strojů jsou ovládány pneumaticky.
Značka John Deere se prezentovala hned třemi stroji. Prvním z nich byl návěsný model John Deere 732 (7). Postřikovače řady 7 jsou produkovány s objemy nádrží 2400, 3200 a 4000 litrů. Postřikovač lze osadit kloubovou ojí pro sledování stopy traktoru při otáčení. Zařízení lze využít i na svahu. Oj lze dodat pro horní či spodní závěs. Mimoto lze stroj osadit odpružením pomocí polyuretanových bloků. Postřikovací ramena jsou zavěšena na paralelogramu tvaru písmene Z a mohou mít pracovní záběr od 18 do 28 metrů s hydraulickým rozkládáním. Samozřejmostí je odpružení, samostatné naklápění nebo vyrovnávání vůči terénu. Veškeré prvky jsou dostupné z levé strany postřikovače. Samozřejmostí je přimíchávací zařízení, proplachovací systém či tlakové míchání postřikového roztoku. Stroj lze ovládat pomocí palubního počítače z kabiny traktoru. Jednotka samozřejmě reguluje dávku vzhledem k pojezdové rychlosti.
Druhým modelem postřikovačů John Deere byl návěsný typ 832 (8). Jedná se o nejvyšší řadu návěsných postřikovačů s obdobnými objemy nádrží jako u předchozí řady. Stroj lze opět vybavit natáčením oje a odpružením. Navíc je k dispozici stavitelný rozchod kol v rozsahu 1500 až 2000 mm či 1720 až 2250 mm. Postřikovací ramena mohou mít pracovní záběr od 18 do 39 metrů. K jejich paralelnímu výškovému vedení je možné využít aktivního zařízení, které pracuje na základě senzorů měřících výšku nad porostem. Nápravy postřikovače umožňují transport rychlostí 50 km/h i s plným postřikovačem.
Posledním strojem John Deere byl samojízdný postřikovač 4720. (9) Tyto stroje se vyrábějí v Americe avšak pro potřeby evropského trhu. Po jejich otestování v Maďarsku nyní přichází i k nám. Ačkoli postřikovače překračují transportní šíři tři metry, přesto si nachází oblibu, a to především díky své stabilitě, díky níž mohou i v kopcovitém terénu pracovat rychlostí kolem 20 až 30 km/h. To je možné také díky hydropneumatickému odpružení všech kol. Díky možné vysoké pojezdové rychlosti je možné dosáhnout vysokých výkonů i s rameny o záběru jen 27 metrů. Další výhodou je jeho vysoká světlá výška. Rozchod lze variabilně měnit od 305 do 386 cm. Samozřejmostí je komfortní kabina s ochranou řidiče, odpružení a vyrovnávání ramen a všechny ostatní běžné prvky postřikovačů. Stroj pohání motor o výkonu 222 koní. I tento samojízdný stroj lze stejně jako ostatní samojízdné stroje John Deere osadit satelitním naváděním AutoTrac.
Dalším samojízdným strojem byl Hardi Alpha Plus s řízenou podporou postřikování vzduchem Twin Force. (10) Tyto stroje se vyrábí ve verzích nádrží 3500 a 4100 litrů. Membránové čerpadlo dodává 322 l/min. K dispozici jsou tři druhy ramen. S Twin Force je to v záběru od 18 do 30 metrů, u ocelových bez vzduchové podpory nebo hliníkových je to pak 24 až 36, eventuálně 38 metrů pracovního záběru. Systém podpory vzduchu spočívá v usměrnění vduchového proudu do porostu, kde jednak dochází k rozevření porostu, takže postřik může snadněji prostoupit k celé výšce rostliny a zároveň se zabraňuje úletu postřikové kapaliny, která je proudem vzduchu strhávána do porostu. Zmiňovaný proud vzduchu je do oblasti trysek přiváděn od ventilátorů vzduchovými rukávci a usměrněn tryskami, které lze naklopit vzhledem k větru, stavu porostu atd. Samojízdnému postřikovači nemůže chybět komfortní kabina s topením, klimatizací a důležitou filtrací vzduchu. Postřikovač pohání motor Deutz o výkonu 179 nebo 210 koní. Točivý moment na kola je přenášen hydraulicky. Všechna čtyři kola lze řídit. Rozchod kol lze měnit mechanicky, k dispozici je i hydraulické provedení.
Návěsné provedení postřikovače Hardi nese jméno New Commander. (11). I tažené provedení postřikovače je možné vybavit systémem Twin Force a obdobnými typy ramen. K dispozici jsou varianty s nádrží o objemu 3200, 4400 a 6600 litrů. Stroj je vybaven řadou novinek v oblasti filtrace, tlakové regulace, nové je také přimíchávací zařízení chemikálií. Postřikovač lze osadit zařízením pro sledování stopy traktoru, které natáčí celou zadní nápravu. Celá pracovní zóna je soustředěna do přední levé části. Běžnou záležitostí je proplachovací systém nebo ovládání stroje z kabiny traktoru.
Bargam MAC 3000 LC byl dalším předváděným modelem. (12) Tento samojízdný stroj disponuje motorem Iveco o výkonu 170 koní a hydrostatickým přenosem točivého momentu na kola. Komfortní kabina disponuje klimatizací a uhlíkovými filtry. Ramena se samostatným sklápěním, naklápěním proti svahu, vyrovnáváním a odpružením měla při předvádění záběr 24 metrů. K dispozici jsou však ramena o rozpětí 16 až 36 metrů a nádrže o objemu 1000 až 6000 litrů. V nabídce je také vzduchová podpora postřikování. Ovládání všech důležitých funkcí probíhá pomocí joysticku. Regulaci postřikové dávky má na starosti palubní počítač Müller. Čerpadlo dodává 250 l/min kapaliny. Stoj je vybaven samonasávacím čerpadlem s výkonem 400 l/min. Samozřejmostí je proplachový systém, míchání či přimíchávací zařízení. Rozchod kol lze krokově nastavit na 180, 190 či 225 cm. K dispozici je také hydraulické nastavení rozchodu kol. Stroj umožňuje instalovat satelitní navádění.
Samochodný postřikovač Challenger SpraCoupe 7650 (13) byl jako předváděcí model osazen hliníkovými rameny o záběru 24 metrů, nádrží na 2750 litrů a motorem o výkonu 175 koní. Postřikovač se vyznačuje vysokou pojezdovou rychlostí při aplikaci i při přejezdech. Stroj je vybaven mechanickým přenosem točivého momentu na kola zadní nápravy, v nepříznivých podmínkách je možné přiřadit hydropohon přední nápravy. Světlá výška činí 126 cm, z kabiny lze nastavit rozchod kol od 225 cm do 325 cm.
Společnost Tecnoma se prezentovala návěsným postřikovačem Fortis. (14) Tento výrobce dodává nesené stroje o objemech nádrží 400 až 1200 litrů a záběru 6 až 15 metrů, postřikovače návěsné v záběrech 18 až 36 metrů a objemem nádrží 2000 až 4300 litrů a konečně samojízdné postřikovače Laser v pracovním záběru 18 až 42 metrů a objemy nádrže 2500 až 5000 litrů. Předváděný Fortis měl nádrž s objemem 4300 litrů a záběr ramen 24 metrů. Ramena lze ve čtyřech sekcích postupně složit a aplikovat postřik na menší pracovní záběr.Ocelová či hliníková ramena jsou zavěšena na paralelogramu. Disponují odpružením, stabilizací i svahovým vyrovnáváním a naklápěním. Postřikovač je vybaven řiditelnou nápravou pro vedení stroje ve stopě traktoru. Ta je také osazenapneumatickým odpružením se zátěžovým ventilem pro správnou činnost při různém zatížení. Kapotáž chrání veškeré funkční a ovládací prvky. Srdcem stroje je pístomembránové čerpadlo250 l/min. Chráněno je také přimíchávací zařízení s tryskou pro vypláchnutí kanistrů. Stroj lze snadno ovládat z kabiny traktoru. Řízení stroje napomáhá palubní počítač Aventa.
Předposledním postřikovačem byl samojízdný stroj Matrot Maestria 17 (15) Postřikovač disponuje motorem Deutz o výkonu 170 koní a nádrží o objemu 4000 litrů. Světlá výška činí 100 případně 130 cm. Specialitou firmy Matrot je umístění ramen vpředu. Předváděný stroj byl vybaven 30 m širokými hliníkovými rameny, kdy jsou k dispozici od 24 do 52 metrů. Ty jsou standardně umístěny na paralelogramu, odpruženy a lze je stranově naklápět. Celý stroj je vybaven svahovým vyrovnáváním systému Stabilis s tím, že postřikovací ramena samozřejmě udržují rovnoměrnou výšku nad terénem. Pohon stroje je řešen hydromechanicky, tj. jediným hydromotorem s následným mechanickým přenosem momentu. Rotační čerpadlo s výkonem 750 l/min dokáže rychle naplnit nádrž postřikovače. Řídit je možné obě nápravy postřikovače obdobně jako u manipulátorů. Při otáčení kopíruje zadní náprava stopu přední. Kabina je bezpochyby osazena klimatizací a třístupňovou filtrací a je z ní na kola a především na ramena dokonalý výhled.
Posledním postřikovačem na kostomlateckém polygonu byl Lemken Albatros 30 (16). Postřikovače Albatros jsou vybavovány výškově stavitelnou ojí s možností odpružení. Stroje Albatros lze osadit nádrží o objemu 2200 až 6200 litrů plus 300 litrů na čistou vodu uvnitř hlavního zásobníku rameny o rozpětí 15 až 42 m. Předváděný model měl nádrž 3000 litrů a ramena záběru 18 metrů. Disponoval také dvěma pístomembránovými čerpadly o výkonu 2x160 l/min s pohonem od vývodového hřídele traktoru. Samozřejmostí postřikovače je přimíchávací zařízení a soustředění všech ovládacích prvků do levé přední části stroje. Stejně tak je postřikovač vybaven proplachem a míchacím zařízením. Transportní šířka nepřesahuje 2,5 metru.