31.10.2016 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čidla testovali na vlastních polích

Vyrovnanost porostu nejen co do zapojení, ale i barevnosti je jasným signálem zásobenosti porostu živinami. Řada plodin je na nedostatek živin během vegetace velmi citlivá. Z hlediska výnosu a jeho kvality hraje nejvýznamnější roli dusík. Jeho optimální zásoba v rostlinách na počátku vegetace, ale i v jejím průběhu je velmi důležitá pro dosažení kvalitní produkce. To byl také důvod, proč se na farmě CETA s. r. o. rozhodli otestovat plodinová čidla OptRx.

„Plošné dávkování hnojiva je vhodné jen přibližně na jedné třetině obhospodařované plochy, na ostatních pozemcích se často aplikuje méně hnojiva, než je třeba a snižuje se tak výnosový potenciál. Na jiné parcely se naopak často dává hnojiva více. Kromě toho, že hnojivy pak plýtváme, riskujeme, že pěstované plodiny polehnou a dojde ke ztrátě na výnosu,“ začal vyprávět Bc. Jan Čujek ze zemědělské farmy CETA s. r. o. se sídlem v Kobeřicích u Opavy, který má na farmě na starosti evidenci půdy. „Letos jsme pořídili nový postřikovač Hardi a při příležitosti montáže GPS navigace jsme dostali možnost otestovat ve vlastních polních podmínkách plodinová čidla,“ vysvětluje Jan Čujek dále.

„Plodinová čidla OptRx provádí spektrální analýzu plodiny a vyhodnocují její stav. Na základě těchto dat pak automaticky a okamžitě mění dávku hnojiva. Oproti ostatním řešením plodinová čidla pracují ve třech výsecích barevného spektra: červeného, blízce infračerveného a modrého,“ řekl Bc. Čujek. U ozimé pšenice dosáhli na jedné parcele úspor na hnojivech až devět procent díky tomu, že plodinová čidla OptRxTM upraví dávku dusíku na základě skutečných potřeb rostlin.*

Více informací o pokusných variantách a výsledcích pokusu naleznete v týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down