V dnešním čísle přinášíme poslední část reportáže z praktických ukázek zemědělské mechanizace, které proběhly v Kameni u příležitosti konání Dne Zemědělce zaměřeného na pícninářské technologie. Přestože šlo o ukázky firem, které program uzavíraly, vzbudily jejich produkty mezi návštěvníky zaslouženou pozornost.
Komplexní ukázku pícninářské technologie připravila v Kameni ve své expozici firma Nerez. Pro českou republiku má tato společnost výhradní obchodní zastoupení na produkty italského výrobce značky Wolagri. Jde o lisy balíků i další balicí techniku a v sortimentu nechybějí ani obraceče nebo shrnovače. K vidění byl lis s pevnou komorou Wolagri Columbia R 10. Jde o stroj určený ke sklizni sena, slámy i senáže s průměrem komory 120 cm, šířkou sběrače 150 cm a průměrem zhotovených balíků, které lze vázat sítí i motouzem, 120 x 120 cm.
V praktické ukázce se představil mulčovač Nobili VKM 280 určený k mulčování luk, pastvin nebo okrajů cest. Jde o stroj nesený v tříbodovém závěsu traktoru s požadovaným výkonem 60 až 70 koní. Stroj s pracovním záběrem 2,8 m pracuje s 56 nebo 28 kladivy či noži. Pracovní výšku je možno nastavit plazy, opěrným válcem nebo přídavnými koly.V nabídce jsou mulčovače s pracovním záběrem od 1,25 do 8 metrů.
Podsekávač novinkou
Na pícninářskou techniku je zaměřena také společnost Agrafa z Horního Slavkova, jejíž obchodní zastoupení najdeme nejen po celých Čechách, ale i na Moravě. Jako tažné prostředky posloužily při předvádění traktory Deutz-Fahr, které má společnost Agrafa taktéž ve své nabídce. Ve výstavní expozici si mohli návštěvníci prohlédnout například přepravník balíků BLW 10, který obsluhuje pouze jeden pracovník. Přepravník naloží, odveze a složí 10 balíků senáže zabalené ve folii a až 12 balíků sena. Určitě zaujaly také velkoplošné mulčovače Sauerburger Condor. Výhodou třírotorového modelu 4700/3 je malá přepravní šířka 2,3 m. Veškeré šroubové spoje jsou metrické. Robustní opěrné plazy jsou osazeny vždy třemi noži s nasávacím efektem a zabezpečují maximální ochranu nožů proti poškození kameny. Velká opěrná kola usnadňují práci v nerovném terénu. V základní výbavě stroje je širokoúhlý kloubový hřídel s volnoběžnou spojkou. Pracovní výška je nastavitelná paralelně prostřednictvím tří dvojčinných hydraulických válců.
Novinkou na trhu je nesený podsekávač ohradníků Sauerburger Iltis 2000 se speciální koncepcí pro údržbu pastvin areálů. Jeho vysoký výkon je zajištěn robustním mechanickým pohonem od traktoru přes hřídel a dva klínové řemeny. Je určen pro agregaci s traktory od výkonu 30 koní. Činnost stroje je založena na kompaktním výkyvném mechanizmu, jehož odpor je nastavitelný stupňovitě prostřednictvím regulačního šroubu. Do sériové výbavy podsekávače patří mulčovací rotor o průměru 90 cm, tříbodový závěs kategorie II s transportní pojistkou, vpředu kyvná a výškově stavitelná opěrná kola, pracovní nože kryté rotorem a opěrná noha pro pohodlné odstavení stroje.
Traktory i pícninářský program
Značku Deutz-Fahr zastupuje na českém a slovenském trhu brněnská firma Albín Hanák. V pícninářském programu tohoto výrobce najdeme diskové i bubnové žací stroje, obraceče, shrnovače, lisy s pevnou i variabilní komorou a nechybí ani balicí technika. V praktických ukázkách, samozřejmě v agregaci s traktory stejné značky, se v Kameni představily čtyři stroje. Prvním z nich byl čelně nesený žací mačkač s prstovým kondicionérem s označením KM 530. Stroj s pracovním záběrem tři metry je osazen dvěma vnějšími a dvěma vnitřními kotouči. Jeho pohon je řešen předním vývodovým hřídelem traktoru s otáčkami 1000 n/min s požadovaným výkonem traktoru 70 koní. Lišta je vybavena kondicionérem s nylonovými prsty s možností nastavení směru a šířky rozhazování s šířkou řádku 1,10 až 1,80 m.
Obraceč Deutz-Fahr CondiMaster 6421 pracuje v zadním TBZ II. kategorie s doběhem, převodovka s malou údržbou není umístěna v olejové lázni. Vnější rotory obraceče s pracovním záběrem 6,4 m jsou zvedány hydraulicky. Sklon rotorů, kterých je šest s šesti rameny, lze nastavit. Proti kmitům je stroj v místě připojení chráněn tlumiči. Výhodou je přepravní šířka pouhých 2,9 m.
Shrnovač SwatMaster 6531 pracuje jako tažený v pracovním záběru 6,0 m (jednoduchý řádek), 12 m (dvojitý řádek) nebo 2 x 6,5 m (dva jednotlivé řádky). Každý ze dvou rotorů je osazen 11 prsty. Pozici předního rotoru je možné plynule hydraulicky měnit, zadní rotor může být vybaven tandemovou nápravou. Požadovaný příkon pro tento stroj dosahuje 50 koní.
Posledním předvedeným produktem značky Deutz-Fahr byl lis na kulaté balíky s pevnou lisovací komorou MP 235. Jeho pracovní ústrojí je tvořeno čtyřmi lisovacími válci, jde o lis vhodný ke zpracování i vlhčího materiálu. Pracuje se záběrem 2,1 m, je vybaven 14 samostatně jištěnými noži. Balíky jsou sériově vázány do síťoviny, ale možné je i vázání do provázku. Pro tento stroj je vhodná agregace s traktorem o výkonu okolo 120 koní.
Výkon se blíží samojízdným strojům
Především techniku dánské výroby dováží do ČR společnost Danagra. Jde především o řezačky značky JF-Stoll. Nejvýkonnějším modelem v nabídce je FCT 1350. Traktorová návěsná sklízecí řezačka FCT 1350 patří do kategorie největších a nejvýkonnějších strojů tohoto typu. Jako tažný prostředek je vhodný traktor s výkonem od 122 do 225 koní. Je určena pro sklizeň čerstvé píce k přímému krmení, kukuřice k silážování nebo zavadlé píce k senážování a uplatní se případně i při sklizni slámy. S tažným prostředkem je spojena spodním závěsem. Díky velkému záběru sběracího ústrojí (3,1 m) jištěného třecí spojkou může sklízet i ze širokých řádků. Reverzní chod čtyřbubnového vkládacího ústrojí umožňuje uvolňování materiálu blokujícího vstup do řezacího ústrojí. Nože bubnového řezacího ústrojí jsou uspořádány do šroubovice v šesti řadách. Teoretická délka řezanky může být 7, 15 nebo 30 mm. Maximální překládací výška dosahuje 3,8 m vyhovuje i bez metače při nakládce velkoobjemových nástaveb.
Doménou obraceče a shrnovače
K tradičním tuzemským výrobcům zemědělské techniky patří Strojírny Rožmitál, které se na výrobu obracečů a shrnovačů píce specializují více než 30 let. Obraceče se vyrábějí ve čtyř, šesti a osmirotorovém provedení o šířce záběru od 4,5 m do 8,9 m.
V Kameni je zastupoval model OZ - 676 s pracovním záběrem 6,7 m a šesti pracovními rotory. Jde o vůbec nejprodávanější stroj z momentální produkce Strojíren Rožmitál. Pojezdová kola rotorů lze natočit pro dosažení bočního odhozu píce na okraji pozemku. Natočení je možné ručně odjištěním páky, přesunutím do jiné polohy a jejím zajištěním v nové poloze, nebo u verze OZ - 676 H hydraulicky z kabiny traktoru. Obraceč OZ - 676 se transportuje v zavěšeném stavu se svisle zvednutými nosníky. Amortizační tyče zajišťují stabilitu přepravovaného stroje na tříbodovém závěsu.
Mezi shrnovači zaujal například dvourotorový model SP – 682 vytvářející středový řádek. Má pevný záběr 6,8 m a vytvořený středový řádek je široký 1,2 m. Z přepravní do transportní polohy se stroje přestavují hydraulicky. Oba rotory shrnovače jsou zavěšeny tak, aby mohly kopírovat terén podélně i příčně nezávisle na poloze rámu. To přispívá ke klidnější práci stroje a jeho lepšímu výkonu. Dalším předvedeným strojem byl shrnovač SB – 4941 s pracovním záběrem 4,9 m.
Sklizeň píce v mnoha variantách
Z nedalekého Pelhřimova do Kamene dorazil další z tradičních tuzemských výrobců žacích strojů, společnost Agrostroj, jejíž produkty není třeba dlouze představovat. Bubnové žací stroje ZTR i diskové s označením Exact se vyrábějí v řadě variant, ať již jako čelně nebo vzadu nesené. Žací stroje lze vybavit kondicionéry. Z diskových strojů se představil například Exact 285 F s pracovním záběrem 2,83 m, bubnové žací stroje zastupoval model ZTR 216 H. Jde o stroj s pracovním záběrem 2,1 m. Na každém z jeho dvou bubnů pracují čtyři nože. Při sečení dosahuje výšky strniště 40 až 80 mm. Pokud stroj pracuje samostatně postačí jako tažný prostředek traktor o výkonu 60 koní. Mulčovače z produkce Agrostroje zastupoval model Maxio 280 s pracovním záběrem 2,8 m. Ten při pracovní rychlosti 7 km/h zvládne zmulčovat 1,8 ha/h.
Dva dovozci na poslední parcele
Poslední parcela patřila traktorům Challenger a pícninářskému programu slovinské značky Sip. Traktory Challenger, které do ČR dováží společnost Phoenix-Zeppelin se představily ve všech vyráběných řadách včetně nejsilnějšího pásového modelu MT 875B s výkonem 600 koní, který si v závěrečné přetahované poradil i s tankem …Kromě modelových řad traktorů zastoupených stroji MT 575B a MT 465B nechyběl v expozici společnosti Phoenix-Zeppelin také lis na hranaté balíky s označením LB34.Tento pravoúhlý vázací lis vyráběný v kansaském Hesstonu je ideální pro menší farmy i pro velké producenty slámy a siláže.Všechny modely jsou vybaveny původní předkompresní komorou a konstrukcí se dvěma vazači. Vytváří balíky o průřezu 1200 x 880 mm.
Produkty značky Sip prezentovala v Kameni společnost Unicom Agro. Jde o techniku vyráběnou největším slovinským producentem s více než padesátiletou tradicí a v jeho sortimentu najdeme žací stroje, obraceče i shrnovače.
Roman Paleček