27.11.2008 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co značka, to pojem vysoké kvality

Koncem října uspořádala společnost Liva Předslavice již sedmý ročník Velké podzimní výstavy zemědělské techniky a technologií. Na rozdíl od jarních kontraktačních dnů jsou podzimní akce spojené s širokým odborným programem. Ten letošní se týkal zejména pěstování kukuřice a její sklizně řezačkou o výkonu 1000 koní, pícninářského programu pro rok 2009, automatizace traktorů a sklízecích mlátiček či alternativních zdrojů energie a budoucnosti bioplynových stanic. Řada přednášejících se také zabývala financováním nákupu zemědělské techniky, možnostmi leasingu, pojištěním, systémem prodloužených záruk či efektivní daňovou optimalizací.

Liva začala prodávat zemědělskou techniku v podhůří Šumavy už v roce 1992 a od samého začátku se orientuje na značkové stroje s dlouhou životností a provozní spolehlivostí od renomovaných výrobců. Vzhledem k tomu, že působí zejména v oblastech s chovem skotu, specializuje se na techniku pro sklizeň pícnin.

Od Karlových Varů po Český Krumlov
Hlavní sídlo společnosti se nachází v jihočeských Předslavicích, kde má i velký sklad náhradních dílů. Kompletní servisní zázemí naleznou zemědělci v nedalekých Tvrzicích. V současné době se zde rozbíhá nové olejové hospodářství na bázi stlačeného vzduchu, které splňuje všechny předpisy. Připravuje se tu také nové diagnostické pracoviště. Další středisko je v Nepomuku, prodejní kancelář a sklad náhradních dílů posílil v současné době i servisní technik s dokonale vybaveným servisním vozidlem. „V letošním roce jsme otevřeli další středisko v Českém Krumlově, kde se nachází prodejní i servisní zázemí včetně skladu náhradních dílů,“ řekl přítomným ředitel společnosti Liva Libor Jungvirt. „Nejvzdálenější středisko, kde sídlí samostatná společnost Liva západ, s. r. o., se nachází ve Staré Vodě u Mariánských Lázní. Tam v současné době dokončujeme rekonstrukci stávajícího objektu a připravujeme expresní zásobování náhradními díly.“
„Dnes máme jedenáct odborných prodejců, čtrnáct proškolených servisních pracovníků a deset špičkově vybavených servisních vozidel,“ pokračoval L. Jungvirt. „Naši servisní pracovníci se starají přibližně o 760 strojů na sklizeň pícnin, dvě stě traktorů, téměř sto mulčovačů a dalších přibližně tři sta manipulátorů, rozmetadel, postřikovačů, sklízečů brambor a jiné zemědělské techniky. Za velkou přednost považujeme sklad náhradních dílů v Předslavicích, tři zaměstnanci mají na starost nejen přes 5000 položek, ale také jejich noční expresní dodávky z výrobních závodů. Díly objednané jeden den do šestnácti hodin jsou druhý den ráno na skladě.“

Dvojice, která táhne ostatní
Od začátku své činnosti má Liva Předslavice ve své nabídce techniku na sklizeň pícnin Krone, která vyniká především pevnou a robustní konstrukcí, velkou spolehlivostí, vysokou kvalitou práce, malým tlakem na půdu, velkou průchodnost, tichým chodem, bezporuchovým provozem a dlouhou životností. Krone nabízí kompletní linky na sklizeň pícnin, které tvoří velká škála modelů, od malých záběrů pro soukromé zemědělce až po velice výkonnou techniku pro velké zemědělské podniky či podniky služeb. V Předslavicích např. nechyběla ani nejvýkonnější samojízdná sklízecí řezačka Krone Big X 1000 se dvěma motory o celkovém výkonu 1000 koní, která našla uplatnění v jednom zemědělském podniku na Plzeňsku. Podle ředitele L. Jungvirta dominuje firma Krone na trhu samojízdných řezaček o výkonu nad 500 koní.
Druhou značkou, se kterou je Liva úzce spojena od roku 2000, je Case IH. „Červené traktory a sklízecí mlátičky Case IH patří k nejlepším na světě,“ tvrdí ředitel Jungvirt. „Počínaje stále populárnějším farmářským traktorem řady JXU, který je v současnosti nejprodávanějším modelem ve zdejší oblasti, přes modely střední třídy Maxxum, což jsou traktory jako stvořené pro sklizeň pícnin, polní práce nebo k využití v živočišné výrobě, až po řadu Puma s výkonem motoru od 125 do 210 koní. Při sklizni píce v podhůří Šumavy se osvědčily i traktory CVX s plynulou převodovkou a motorem o výkonu 130 až 190 koní. Ve zdejší oblasti nejsou výjimkou ani silné traktory Magnum o nominálním výkonu až 335 koní a dokonce se nám podařilo prodat i kloubový traktor Steiger o výkonu kolem 500 koní, který bude pracovat na Chebsku. V letošním roce jsme prodali jednou tolik traktorů Case IH než v loni. Nesmím zapomenout na sklízecí mlátičky Case IH s axiálním způsobem výmlatu, které zažívají boom.“
Od roku 1995 prodává Liva i techniku JCB. Známe systémové nosiče Fastrac u nás v devadesátých letech způsobily v zemědělství svou rychlostí 65 km/hodinu a odpružením všech čtyř kol malou revoluci. Dnes však již klasické traktory nabízejí komfort, který se blíží úrovni nosičů JCB, běžně jsou vybaveny odpruženou přední nápravou a odpruženou kabinou. „Pociťujeme odklon od těchto systémových nosičů a návrat ke klasickým traktorům,“ hodnotí situaci L. Jungvirt. „Naopak roste zájem o teleskopické nakladače této značky, počínaje malými modely JCB 520-40 a konče velice oblíbenou řadou JCB 540 s nosností čtyři tuny a zdvihem ramene sedm metrů. O tento model je mezi zemědělci největší zájem.“.

Osvědčené i nové značky
Již několik let spolupracuje Liva s italskou firmou Agri Euro, která vyrábí horizontální mulčovače Cabe různých záběrů a vybavení. Nejen do podmínek Šumavy jsou vhodné univerzální modely pro drcení posklizňových zbytků a bramborové natě TSN, nebo profesionální stranové mulčovače pro zemědělskou a komunální sféru ENAX/S a ENA/FI či plošná zařízení se stranovým posuvem EN/S a TEN. V nabídce předslavické společnosti jsou i francouzské vertikální mulčovače Suire v záběru 3 až 8 m. Jde o pevné, robustní stroje s odpruženým podvozkem a velkými pojezdovými koly, které nacházejí uplatnění při údržbě pastvin, případně při drcení posklizňových zbytků po sklizni kukuřice na zrno.
Ke klasickému sortimentu předslavické společnosti patří i nesená rozmetadla Rauch. Ať už řada MDS, což jsou jednoduchá rozmetadla s vynikající kvalitou rozhozu určená pro menší zemědělce, či klasická nejprodávanější rozmetadla Axis, jejichž zástupce byl v Předslavicích vystaven. Nechyběl zde ani model královskou řady Axera, u něhož rozmetací kotouče nepohání kardanový hřídel, ale hydraulika. Odpadají tak problémy s menšími otáčkami rozmetacích kotoučů při poklesu otáček motoru a tedy i s nepravidelným rozhozem. Naopak stálý tlak oleje zabezpečuje u modelů Axera konstantní otáčky kotoučů, přitom čidlo na kole zvyšuje nebo snižuje dávku hnojiva přicházející na rozmetací kotouče v závislosti na pojezdové rychlosti. Aplikovaná dávka je tak stále stejná. Trvalé místo v nabídce Livy má i vlastní výrobek - rozdružovač kulatých balíků Rokubal S – LJ.
K relativně „mladým“ značkám patří Annaburger a Hardi. „Dosavadní ohlasy zákazníků na pevnou a robustní dopravní techniku Annaburger jsou velmi pozitivní,“ dodává L. Jungvirt. „Oceňují především to, že během třiceti minut mohou na jeden podvozek posadit rozmetadlo, korbu, cisternu, překládací vůz, senážní nástavbu, vůz s výtlačným čelem ale i plošinu pro odvoz balíků. Od loňského roku máme v nabídce i postřikovače Hardi, které splňují trendy integrované ochrany. Jde o kvalitní techniku, pro níž je charakteristická rovnoměrná aplikace, malá potřeba postřikové jíchy a šetrnost k životnímu prostředí. I v podhůří Šumavy je zájem o samojízdné stroje s velkými výkony a vysokou světlou výškou.“

Bramborový program
Další osvědčenou značkou v sortimentu společnosti Liva je belgická AVR, kterou je označena technika pro pěstování a sklizeň brambor. Jde nejen o sklízeče brambor, ale i techniku na přípravu půdy s aktivním či pasivním pracovním ústrojím. K plošnému zpracování půdy jsou určeny Multivator či Compact III s horizontálním rotorem, aktivní frézy RSF či GE Force jsou vhodné i k řádkovému zpracování půdy. Zejména do kamenitých půd je vhodná technika s pasivním pracovním ústrojím, která v nabídce AVR nechybí, stejně jako drtiče natě Rafale. Královskou třídou jsou však sklízeče brambor, ať již jednořádkový Spirit 4100 se zásobníkem pro 4000 kg brambor, nebo dvouřádkový Spirit 8200 s objemem zásobníků 8000 kg, který u nás pracuje ve službách. Do půd bez většího množství kamení je k dispozici i dvouřádkový tažený vyorávací nakládač Esprit. V nabídce jsou také dvouřádkové samojízdné sklízeče Quadra či Mistral, nebo čtyřřádkový model Puma. Po těchto strojích je velká poptávka v zemích bývalého Sovětského svazu, ale i v Polsku, Belgii či v Nizozemsku.
„Do loňského roku nám chyběly sázeče brambor a zařízení do bramboráren,“ řekl závěrem ředitel Libor Jungvirt. „Na doporučení firmy AVR jsme navázali spolupráci s nizozemskou společností Miedema – tradičním evropským výrobcem techniky pro bramboráře. Pro české pěstitele brambor dovážíme dva druhy sazečů. Jednak model Hasia SL, klasický miskový sazeč založený na pevně dané vzdálenosti brambor v řádku a jednak sazeč Structural PM s řemenovým sázecím ústrojím. V nabídce máme i různé příjmové a třídicí stoly, transportní a naskladňovací dopravníky, zařízení pro plnění pelet, lapače kamenů a podobně.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down