27.11.2006 | 06:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Další člen rodiny přibyl v Hodoníně

Stále větší zájem zemědělců o postřikovací techniku Hardi přiměl společnost HM z Hodonína k tomu, že se letos zařadila do velké rodiny dealerů zmíněných dánských postřikovačů. Se společností Unimarco, výhradním dovozcem výrobků koncernu Hardi International do České republiky a na Slovensko, podepsala vzájemnou dohodu na podzim.

Společnost HM, prodej a servis zemědělské techniky, působí od roku 1993 v regionu jižní Moravy, zejména v okresech Znojmo, Břeclav, Hodonín, Brno venkov a Uherské Hradiště. Novotou zářící obchodně servisní centrum v Hodoníně zajišťuje moderní způsob prodeje zemědělské techniky Case IH, Kverneland, Annaburger a do současné doby i postřikovačů z Agrio Křemže. Z jednoho místa zajišťuje společnost HM dodávky strojů, náhradních dílů, poradenskou činnost i servis 24 hodin denně včetně sobot a nedělí. Druhým obchodním směrem hodonínské společnosti je nabídka strojů a technologií pro pěstování, sklizeň a výrobu vína značek Binger, Tifone, Gregoire a Wottle. Od roku 2004 má společnost s ručením omezeným HM dceřinou společnost na Slovensku v Dunajské Stredě.

Lepší technologie, více modelů
„Přestože jsou české postřikovače z Agrio Křemže velice kvalitní, čas od času jsme se u velkých zemědělských podniků setkávali s požadavky na samojízdný postřikovač s vyšší průchodností a řízenou asistencí vzduchu, ale i na tažený či nesený postřikovač, taktéž s řízenou vzduchovou asistencí,“ vysvětluje týdeníku Zemědělec Ing. František Hnidák, jednatel hodonínské společnosti HM. „A pravě tato technická řešení zatím Agrio Křemže nemá. Shodou okolností jsme před časem jednali se společností Unimarco o vzájemné spolupráci v oblasti vinařských technologií, neboť my dodáváme velice výkonné lisy a mlýnkoodzrnovače Wottle, Unimarco zase špičkové plnicí linky Gai. Slovo dalo slovo a dohodli jsme se, že firmu Unimarco budeme zastupovat nejen v oblasti vinařských potřeb, ale také při prodeji postřikovací techniky Hardi.“
Dohodnutá spolupráce bude mít pro zemědělce v daném regionu ještě jednu další velkou výhodu. V porovnání s českou firmou má Hardi mnohem širší sortiment postřikovačů včetně rosičů, které lze uplatnit v sadech a vinicích. Podle Ing. Hnidáka si určitě některé zemědělské podniky pořídí i nový Commander s trapézovým závěsem, který v současné době představuje špičkovou technologii. Uplatnění mezi farmáři nalezne i menší samojízdný postřikovač, s kterým by měla přijít dánská firma na trh v příštím roce.

Nejlevnější postřikovač má označení Twin
Tvrdí to alespoň František Hnidák v souvislosti s lepší biologickou účinností a úsporou chemických přípravků i vody v porovnání s klasickým postřikovačem. „Zemědělci se již sami přesvědčili o výhodách malých kapiček, které jsou vstřikovány do souvislé vzduchové clony v pevně nastaveném úhlu,“ vysvětluje hodonínský podnikatel a pokračuje. „Vedle již zmíněné lepší ekonomiky využití prostředků na ochranu rostlin je to i větší volnost v načasování postřiků a menší kontaminace životního prostředí.“
Hardi Twin zabezpečuje zvýšenou biologickou účinnost postřiků optimálním načasováním, kdy škůdci, choroby a plevele jsou nejzranitelnější a nejcitlivější. S minimální dávkou je možné zajistit maximální účinnost při výrazné úspoře chemických prostředků, a to i za větrného počasí, například při rychlosti větru do 9 m/s, kdy nelze použít konveční postřikovač. Během sezóny je tak možné k ochraně porostů využít více dnů vhodných k postřiku. Správně načasovaná aplikace pak výrazně zefektivňuje návratnost vynaložené investice, přitom představuje bezpečný a účinný způsob redukce používaných chemikálií. Twin systém je podle Ing. Hnidáka nejvhodnější způsob ošetřování velkých ploch v pravý čas. Uživatelé podle něj také oceňují optimální a rovnoměrné rozložení kapičkového spektra v celém záběru a lepší průnik postřikové jíchy do ošetřovaných porostů s výrazně lepším pokrytím i spodních partií rostlin a listů. Snížené dávky vody na 50 až 70 litrů na hektar vyžadují méně časté plnění postřikovače, což má výrazný vliv na vyšší produktivitu. K vyššímu počtu ošetřených hektarů přispívá i zvýšená pojezdová rychlost na 10 až 15 km/h. Je prokázáno, že aplikační technologie Twin umožňuje dvojnásobný pracovní výkon v porovnání s konvenčním postřikovačem.

Velký výkon a pohodlí
„Velké zemědělské podniky v našem regionu mají také zájem o samojízdnou postřikovací techniku s velkými výkony a vysokou světlou výškou,“ pokračuje Ing. František Hnidák. „Jejich požadavky splňuje bezezbytku nejnovější generace samojízdných postřikovačů Alpha plus s objemem nádrže 3500 nebo 4100 litrů a záběrem ramen 24 až 38 metrů. Koncepce stroje je navržena s ohledem na efektivní práci obsluhy při ošetřování plodin v různých podmínkách. Vysoký výkon a jízdní pohodlí posádky umožňuje odpružení stroje dvěma vinutými pružinami na přední nápravě a jednou na zadní, stejně jako moderní komfortní kabina s vynikajícím výhledem a jednoduchou obsluhu. Hlavní ovládací prvky jsou sdruženy do skupin na konzole. Multifunkčním joystickem se pak ovládá hydrostatický pohon pojezdu vpřed a vzad, základní funkce postřikovače, nastavení výšky a naklápění ramen, nastavení výkonu ventilátorů, úhlové naklápění vzduchové štěrbiny s tryskami systému Twin force a pěnový značkovač. Kabina je standardně vybavena aktivními uhlíkovými filtry, ventilací, topením, klimatizací, pneumatickým sedadlem, předními a zadními pracovními světly a úložnými prostory.“
Postřikovače Alpha jsou vybaveny novými motory Deutz s výkonem 132 kW/179 k nebo 155 kW/210 k a dosahují maximální rychlostí 40 km/h. K základní charakteristice patří hydrostatický pohon všech čtyř kol, jejich mechanicky stavitelný rozchod, řízení všech čtyř kol s variabilním nastavením, multidisková provozní brzda i kolové motory Poclain s duálním přestavením a plně integrovaným bržděním. Všechny ventily jsou sdružené na jednom místě a jsou snadno dostupné. Užití mnohocestných ventilů Smart snižuje množství operací nutných ke změně funkce v kapalinovém okruhu. Nová polyetylenová nádrž s integrovanou proplachovací nádrží je plně začleněna do celkového designu stroje a umožňuje vynikající viditelnost dozadu. Pro ošetření plodin s vyšším vzrůstem (kukuřice, slunečnice, řepka) je možné na přání volit průjezdní světlost až 150 cm.
„Všichni budoucí uživatelé techniky Hardi se mohou spolehnout nejen na jejich vysokou kvalitu ale i pohotový záruční i pozáruční servis a rychlé dodávky náhradních dílů, které. mají dlouhou životnost i při vysokém nasazení,“ vzkazuje zemědělcům Ing. František Hnidák.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down