Tak by se dal stručně charakterizovat letošní Den Case IH, který se již tradičně uskutečnil na letišti v Kameni. To se nachází nedaleko Pelhřimova, města rekordů a přítomnost komisařů agentury Dobrý den dávala tušit, že o rekordy půjde i během dne. Společnost Agri CS, která akci pořádala, představila celý svůj sortiment, počínaje značkou Casse IH a konče technikou Simba, Berthoud a Kuhn. Odpoledne si pak mohli návštěvníci některé stroje s motorem vyzkoušet.
Rok 2007 je pro společnosti Case IH a Agri CS jubilejní. Letos uplynulo 165 let od založení firmy Case IH, 60 let od zahájení výroby traktorů v rakouském St. Valentinu, kde se vyrábí 90 % traktorů dovážených do České republiky, 50 let, kdy výrobní linku opustil první tahač Steiger, 30 let od zahájení výroby axiálních mlátiček a 20 let, kdy bránou americké továrny v Racine projel první traktor Magnum, zástupce jedné z nejsilnějších modelových řad na světě. Výčet jubileí však nekončí: letošní Den Case IH byl již desátý a hlavní pořadatel - společnost Agri CS - slaví letos páté narozeniny. Výjimečný byl letošní ročník i v tom, že nepršelo a netvořily se ani fronty u občerstvení, přestože do Kamene přijely dvě tisícovky návštěvníků z celé České republiky.
Přehlídku zahájily nejmenší
Přehlídku traktorů Case IH zahájily nejmenší modely. Traktor JXN 1075 s výkonem 75 k a široký pouze 1,2 m je určen do vinic, sadů a komunální sféry. V nabídce je i verze s výkonem motoru 95 k. Zároveň předjel i traktor JXC Maxxima, taktéž s výkonem motoru 75 k. Jde o velmi kompaktní stroj, díky svým rozměrům je vhodný jak pro polní práce do horských oblastí, tak do živočišné výroby či na malé farmy. Zemědělci si mohou vybrat ještě typy s výkonem motoru 60, 70 a 95 k. Nejmenší řadu traktorů vystřídaly před tribunou další tři modely. Jednak mechanický traktor JX Maxxima s výkonem motoru 90 k, (k dispozici je i typ s výkonem 80 k) vybavený klasickou převodovku s pěti stupni řazenými ve třech skupinách. Traktory JX jsou vhodné do živočišné výroby a k běžným prácím na farmě. Vedle stály dva modely JXU Maxxima s výkonem 90 a 100 k (v nabídce je i model s výkonem motoru 80 k) a prostornou kabinou. Všechny traktory JXU jsou lépe vybavené než modely JX, lze je osadit nízkou kabinou nebo originálními nakladači Case IH LRX. Jedná se o komfortní stroje s násobičem, reverzací pod zatížením (dvoustupňový Powerschift, 24 x 24 stupňů), směr jízdy lze u nich měnit bez použití spojky.
Následovaly dva zástupci nové řady Maxxum, která v letošním roce nahradila traktory MXU. Šlo o modely s označení Maxxum 110 a 125 X-Line (čísla značí výkon v koních), v nabídce jsou však traktory od 100 do 130 k. Jeden model měl nízkou kabinu, kterou je možné odpružit, stejně jako přední nápravu. Za nimi se představila druhá skupina traktorů Maxxum Multicontroller 130 a 140. Tyto stroje jsou již vybaveny, stejně jako modely CVX, vysokotlakým elektrickým vstřikování Common Rail, které zabezpečuje dokonale řízené vstřikování paliva a chod motoru, jeho rychlejší reakci a nižší hlučnost. Díky systému Power Boost lze u modelu 140 navýšit výkon až na 178 k. Jde o špičkové stroje ve své třídě s velikou kabinou a nadstandardní výbavou, kabina i přední náprava mohou být odpružené. Jejich velkou předností, jak napovídá sám název, je ovládání pomocí loketní opěrky Multicontroller, které je velice komfortní a precizní a oproti obyčejným loketním opěrkám si ji zákazníci velice pochvalují.
Traktory s výkonem nad 200 koní
Traktory Maxxum nahradil před tribunou inovovaný model CVX 195 s vario převodovkou CVT a s unikátním systémem řízení motoru APM, kdy traktor sám rozpozná, jaké otáčky má zvolit. To má velký vliv na úsporu paliva, což je zejména dnes, kdy cena pohonných hmot neustále roste, velice důležité. Letos prošla tato řada velkou modernizací, podle požadavků uživatelů byl zcela změněn interiér kabiny, nová střecha včetně čelního okna zajišťují dokonalý výhled při práci s čelním nakladačem. Motory byly doplněny systémem vstřikování Common Rail, který umožňuje splnit emisní normu TIER III. Stroje jsou vybaveny systémem Power Boost, který při práci s vývodovým hřídelem nebo v dopravě navyšuje automaticky výkon motorů o 20 k (u předvedeného modelu až na 220 k).
Největší novinkou na Dnu Case IH byly traktory zcela nové konstrukce Puma s výkonem motoru 165 až 243 k. Jde o zcela nové, ultramoderní stroje, u nichž uživatelé naleznou vstřikováním CommonRail, navyšování výkonu Power Boost až o 52 k, převodovku Eco Powershift, luxusní kabinu Surroun Vision s hlučností pouhých 69 dB a kompletní odpružení. Zajímavý je systém aktivního odpružení přední nápravy Smart Suspension, který se přizpůsobuje provozním podmínkám a podle nich nastavuje tuhost odpružení. Přídavné čidlo umístěné v přední části traktoru nad nápravou neustále snímá úroveň zrychlení pohybu nápravy při přejezdu nerovností, tento signál posílá do řídicí jednotky, která pak velice citlivě a aktivně zasahuje do procesu tlumení. U traktorů Puma zemědělci ocení velice příznivý poměr hmotnosti a výkonu.
Nejsilnější jsou Magnum a Steiger
Přehlídku traktorů zakončily nejsilnější stroje z produkce Case IH, které se vyrábějí v Americe. V této kategorii naleznou zemědělci klasické kolové traktory řady Magnum s výkonem motoru 225 až 345 koní. Jejich ovládání bylo v posledních letech přepracováno tak, aby obsluha byla co nejjednodušší, řidič mohl v kabině trávit delší čas a celá souprava dosahovala vysoké produktivity práce. Také motory a převodovky, které se v průběhu dbvaceti let osvědčily v těch nejtvrdších podmínkách, procházejí neustálou inovací, tak, aby zabezpečili prvotní požadavek – maximální výkon s minimem nákladů. U příležitosti letošního výročí připravily firmy Case IH a Agri CS limitovanou edici traktorů Magnum Limited Edition s maximální výbavou včetně luxusního koženého provedení kabiny Luxury. Zástupcem této edice byl i předvedený model Magnum 310.
Defilé červených traktorů zakončily před tribunou speciality společnosti Case IH - dva tahače Steiger, jeden kolový a druhý pásový. Současná modelová řada Steiger zahrnuje výkonové verze od 275 do 600 jmenovitých koní a zemědělec si může vybrat mezi klasickým kolovým podvozkem nebo unikátním pásovým podvozkem QuadTrac se čtveřicí nezávislých pásů. Mezi zemědělci na celém světě jsou tyto stroje oblíbené především pro svou robustní a elegantní konstrukci a vysokou spolehlivost. V České republice již pracuje 15 tahačů Steiger, v nejbližší době u nás nalezne uplatnění i nejsilnější model 530 s výkonem motoru až 600 k. Když mezi tyto dva kolosy vjel malý traktor David Brown 880 z roku 1963 s výkonem motoru 35 koní, který pracuje ve vinicích na Břeclavsku dodnes, mohli si návštěvníci ujasnit, kam vývoj traktorové techniky směřuje. Kolový Steiger 480 potom následně předvedl praktické využití automatického řízení AutoGuidance prostřednictvím GPS. Oby stroje byly zapůjčeny od novopečených českých zákazníků.
Sklizňová technika
Přehlídka strojů Case IH pokračovala představením sklizňové techniky. Před tribuny předjely dva lisy na válcové balíky, jednak lis s pevnou lisovací komorou RBX 343 a jednak lis s variabilní lisovací komorou RBX 463 (v nabídce je i menší model 453). Lisovací komoru u modelu RBX 343 tvoří příčkové válce, u modelu RBX 463 pak šest nekonečných pásů a formovací válce, které utvářejí jádro balíku. Pro oba stroje je společné sběrací ústrojí široké 2,1 m a rotační vkládací ústrojí s 15 noži, které se mohou individuálně vysouvat ze záběru. Lisovací komora je i obou modelů široká 120 cm. U lisů s pevnou lisovací komorou je průměr balíků 125 cm, u variabilního lisu lze průměr balíku nastavit od 0,9 do 1,5 m (model RBX 453) nebo od 0,9 do 1,8 m (model RBX 463).