22.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Den nabitý zemědělskou technikou

Přehlídku nejnovější zemědělské techniky Challenger a stavebních strojů Catepillar mohli vidět ti, kdo navštívili Challenger day, neboli den otevřených dveří brněnské pobočky společnosti Phoenix Zeppelin, s. r. o. Akce se uskutečnila v květnu v Brně Tuřanech, kde má společnost své sídlo.

Den otevřených dveří společnosti Phoenix Zeppelin nabídnul návštěvníkům bohatou přehlídku zemědělské techniky Challenger a stavebních strojů Catepillar. Vedle předváděných postřikovačů, pásových a kolových traktorů, teleskopických manipulátorů, smykem řízených nakladačů, rýpadlo-nakladačů a vystavených sklízecích mlátiček tam mohli návštěvníci spatřit ale i jeden historický kousek. Tím byl pásový nakladač Catepillar 941B z roku 1965. Zajímavostí je, že již tento model byl vybaven hydrodynamickým měničem momentu a hydraulicky řazenou převodovkou.
Výzvou pro diváky byla soutěž v jízdě zručnosti, do které se mohl přihlásit kdokoli z přítomných. Řidiči museli během jízdy překonat řadu terénních překážek v co nejkratším časovém úseku. V programu nechyběla ani tombola s mnoha cenami. Tou hlavní bylo zapůjčení traktoru Challenger na celé tři dny.

Součástí středisek je také půjčovna
Společnost Phoenix Zeppelin otevřela prodejní středisko v Brně loni v září. Jak informoval ředitel brněnské pobočky Miroslav Matuszek, v současné době firma provozuje deset prodejně servisních míst a brzy se chystá otevřít jedenácté. Jejich součástí jsou i půjčovny stavební techniky a nově se nyní nabízí k vypůjčení také traktory Challenger pro zemědělskou veřejnost. „Rozhodli jsme na základě úspěšného programu naší půjčovny, že kromě stavebních strojů budeme nabízet stroje také pro zemědělství. Začali jsme s tím pozvolna už v minulém roce a zdá se že to byl dobrý nápad. Proto v tom budeme pokračovat,“ sdělil Matuszek a dodal, že na překlenutí krátkodobých sezónních prací je možné si vypomoci s traktory Challenger od čtyřstovkové po šestistovkovou řadu.

Osvědčené kolové traktory
Přehlídku zemědělské techniky zahájilo pět kolových traktorů Challenger z řady MT400, MT500 a MT600. Jak prozradil Ing. David Fiala, který doplnil předvádění traktorů v akci o odborný komentář, řada 400 zahrnuje kolové traktory s výkonem od 80 do 115 koní. Prvním představeným modelem z této řady byl MT445B s výkonem 90 koní, který je spíše jednodušší verzí používanou v živočišné i rostlinné výrobě na menších farmách. Velmi dobře se osvědčil také při práci v lesích. O něco lepší převodovkou byl vybaven model MT465B o výkonu 115 koní.
Řada 500 zahrnuje traktory o výkonu 120 až 200 koní, které jsou vybaveny odolnou přední nápravou, moderními motory a robustní zadní nápravou. Konstrukce těchto traktorů umožňuje zvládat i těžší úkoly. Z této skupiny mohli návštěvníci vidět model MT575B o výkonu 185 koní, jež je v této řadě nejsilnějším traktorem. Vybaven je bezestupňovou převodovkou Powershuttle umožňující plynulé řazení od nuly do 50 km v hodině.
Řada 600 zahrnuje traktory o výkonu od 215 do 315 koní vybavenými bezestupňovými převodovkami Techstar. Osazeny jsou novými motory Challenger technologie Commonrail 4-V, které poskytují dostatečný výkon a navýšení točivého momentu. Z této série byl návštěvníkům předveden model MT635B o výkonu 215 koní a MT665B o výkonu 290 koní.
Ing. Fiala připomněl, že traktory je možné vybavit odpruženou nápravou a odpruženou kabinou, ale i všemi variantami pneumatik a výbavou do těžkých zemědělských podmínek.

Výkonné pásové traktory
Hned po kolových traktorech vjely na předváděcí plochu pásové. Výkony motorů těchto strojů se pohybují od 300 do 600 koní. Návštěvníci si mohli prohlédnout dva jejich zástupce. V expozici byl nejsilnější model z osmistovkové řady MT875B, jež je prvním traktorem o výkonu 600 koní, což ho činí nejsilnějším pásovým traktorem. Při jízdě v terénu byl však předveden model MT765B, podle Ing. Fialy v současnosti jeden z nejprodávanějších pásových traktorů v České republice (kdo to řekl??). Jeho maximální výkon je 330 koní a vybaven je převodovku Full Powershift Cat s 16 rychlostními stupni vpřed a čtyřmi rychlostními stupni vzad.
Jak namítnul Ing. Fiala, pásové traktory mají proti kolovým řadu nesporných předností. Nevadí jim například díry na silnici a nemůže se stát, že by měly defekt. Levý a pravý pás jsou vůči sobě výkyvné a tudíž mohou pracovat nezávisle na sobě. Celý podvozek je odpružený, takže skvěle kopíruje terén. Maximální rychlost po silnici je 40 kilometrů za hodinu, minimální 2,7 kilometru za hodinu. Významným kladem pásových traktorů je podle Fialy i fakt, že vyvíjí nízký tlak na půdu, čímž je eliminováno její utužení. Pásové traktory navíc mají o 15 až 20 procent vyšší účinnost než kolové traktory ve stejném výkonu motoru.

Efektivní postřikovače
Po traktorech přišlo na řadu předvádění pro zemědělství neméně důležitých strojů – postřikovačů. Společnost představila dva zástupce ze skupiny postřikovačů Spra Coupe. Tyto stroje se podle Ing. Fialy vyznačují nízkou hmotností a vysokou světlou výškou. To umožňuje, že během aplikace chemických postřiků dochází jen k minimálnímu poškození plodin a nepatrnému zhutňování půdy. Nízká hmotnost jim navíc dovoluje rychlý pohyb i na svazích nebo v náročných podmínkách.
Samojízdný postřikovač Spra Coupe 7650, který byl předveden jako první, má výkon 174 koní. Výhodou tohoto stroje je roztažitelný podvozek, díky kterému je možné i během jízdy měnit rozchod kol. Minimální rozchod kol je přitom 2,23 a maximální 3,25 metrů. Snadno rozložitelná postřikovací ramena mají záběr 18 až 24 metrů. Objem nádrže je 2750 litrů. Stroj má k dispozici šest pracovních rychlostí vpřed a dvě vzad, přičemž maximální rychlost je 44 kilometrů za hodinu. Jak tvrdí Ing. Fiala, postřikovač pracuje s nízkými provozními náklady – 0,5 až 0,7 litru nafty na hektar při vysoké výkonnosti a dostatečném pohodlí obsluhy.
Druhým předvedeným postřikovačem byl menší model Spra Coupe 4650, s objemem nádrže 1575 litrů. Jeho nízká hmotnost a dostatek výkonu umožňují ještě rychlejší pohyb na svazích a náročných podmínkách. Díky menší nádrži dochází během aplikace k minimálnímu poškození plodin a zhutnění půdy. Předností je podobně jako u předchozího modelu velké pohodlí obsluhy, proměnlivý rozchod kol od dvou do tří metrů (kola jsou odpružena nezávisle na sobě), přesnost dávkování a vysoká výkonnost je kolem deseti tisíc hektarů za rok. Postřikovací ramena dosahují šířky 24,4 metru. Díky nastavitelné výšce ramen je zajištěn dokonalý a souvislý postřik ve všech růstových fázích plodiny. Podle Ing. Fialy se nákladovost těchto menších postřikovačů pohybuje kolem 0,3 až 0,4 litrů na hektar.

Obratné manipulátory a nakladače
Představení nejmladší a nejmodernější manipulační technologie do zemědělství se ujal Pavel Černý. Práci v terénu návštěvníkům předvedly smykem řízený nakladač, teleskopické manipulátory agregované s různým příslušenstvím a rypadlo-nakladač.
Smykem řízený nakladač Catepillar 262B je vhodný i pro manipulaci v zemědělství. Stroj je vybaven robustními rameny s vertikálním zdvihem do 3,5 metru. Díky vyrovnávací funkci lopaty, která drží rovinu se zemí, se zabrání vysypání materiálu. Nosnost stroje je 1200 kilogramů, ale zvládne prý i náklad o hmotnosti 1,5 tuny. Stroj je schopen pracovat i při velmi malých otáčkách, což je podle Černého jeho velkou výhodou, neboť se tak snižují provozní náklady. Připomněl, k těmto strojům je možné připojit více než 160 druhů příslušenství.
Teleskopické manipulátory Catepillar jsou díky řízení a pohonu všech kol výborně pohyblivé v terénu a vysoce obratné. S velkou výškou zdvihu a velkým dosahem jsou vhodné pro četné stohovací a montážní práce. Teleskopický manipulátor CAT TH 330B je vybaven motorem o výkonu 120 koní, elektricky řazenou převodovkou a program otáčení „do kruhu“ a „do krabu“. Stroje jsou schopny manipulace ve značných výškách, jeho rameno má dosah až 7,2 metru. Na dni otevřených dveřích mohli návštěvníci vidět dva tyto stroje, jeden v agregaci s kleštěmi na balíky a druhý s teleskopickou násadou.
Spíše do oblasti stavebnictví je určeno rýpadlo-nakladač Catepillar 432E, který je v současnosti nejprodávanějším produktem na trhu těchto univerzálních strojů. Podle Pavla Černého se v České republice prodá této techniky kolem pěti set ročně, přičemž stoje značky Catepillar tvoří více než třetinu z tohoto množství. Rypadlo-nakladač 432E je schopen zvedat náklad do výšky 3,3 metru (objem lopaty nakladače je jeden metr krychlový) a rýpadlo má dosah šest metrů (objem lopaty rýpadla je 0,3 metru krychlových). Hodina bagrování přitom představuje spotřebu čtyři až pět litrů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down