Často se říká, že hlavní zbraní jsou v dnešní době informace. A přesně ty digitalizace zemědělcům dodává. Pokud se má například výrazně ochladit, pěstitelé se o tom včas dovědí a mohou provést vhodné protiopatření. S tím se farmáři potýkali především na konci března, kdy se nástup jarních teplot poněkud opozdil a ve velké části země často ještě mrzlo. Další kapitolou je vlhkost půdy.
Moderní senzorika je jedním z největších pomocníků současného zemědělce. Díky ní má přehled o skutečném stavu půdy v reálném čase na obrazovce chytrého telefonu či tabletu. Rozdíl mezi tím, kdy sucho zaregistruje farmář využívající moderní technologie a farmář spoléhající na intuici a zkušenosti, je zásadní. Digitalizující zemědělec může rychleji reagovat na nenadálé změny a neriskuje, že mu úroda uschne. Zapojení moderních technologií českého zemědělce rozhodně před výkyvy počasí nespasí, ale díky nim bude připravenější a bude moci práci na poli či v sadu efektivněji uzpůsobit aktuálním podmínkám.
Nedostatek pracovníků a nepředvídatelné klimatické podmínky budou farmáře nutit do stále většího zefektivňování práce. Aby nepřišli o úrodu a byli stále konkurenceschopní, budou muset své procesy zjednodušit a zrychlit. Pokud začnou digitalizovat a využijí senzory či chytrou telematiku, tak budou mít víc času na samotnou práci, nebudou trávit dlouhé hodiny v kanceláři a budou mít detailní přehled o tom, v jaké kondici se jejich farma nachází. Do zpreciznění českého zemědělství se letos zapojí více než pětina aktivních zemědělců, kteří zkrátka nemají na výběr. V Česku moderní technologie máme, tak proč je nevyužít? Poskytuje je například česká společnost Agdata.*