26.03.2022 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Digitalizaci zemědělství se v Česku daří

Český zemědělský startup Agdata má za sebou rekordní rok. Stále se zvyšující ceny pohonných hmot, skokové zvyšování cen energií a pokračující covidová krize měly za následek, že farmáři musí pracovat efektivněji než kdykoli předtím. I díky tomu Agdata zaznamenala téměř dvojnásobný růst a nově pokrývá takřka polovinu tuzemské zemědělské půdy.

 

Momentálně eviduje více než 4700 klientů z řad malých i velkých farem, které ve velkém počtu přecházejí na digitalizaci a využívají široké portfolio celého ekosystému Agdata.

Loni obrat Agdata na pravidelných licencích za provoz systémů a prodej hardware poprvé přesáhl 10 milionů korun a v letošním roce je v plánu ho minimálně zdvojnásobit. Z celkového počtu zhruba 15 000 profesionálních farmářů v Česku jich systémy Agdata využívá již třetina, která dohromady hospodaří na 1,7 milionech hektarů - tedy celé polovině české zemědělské půdy. Agdata tak i nadále potvrzují svou pozici české jedničky a klíčového partnera pro digitalizaci českého zemědělství.

Klienti Agdata mají na svých strojích a pozemcích nainstalováno přes 10 tisíc telematických jednotek a senzorů. Jejich počet od roku 2020 stoupl zhruba o 75 %. Efektivně tak monitorují stav půdy, vitalitu rostlin, hlídají uskladněné zásoby, ale také evidují a zefektivňují pojezdy mechanizace nebo monitorují pohyb pracovníků. To vše pochopitelně vede k úsporám jak v samotném provozu, tak navyšování výnosů.

V současnosti má Ministerstvo zemědělství digitalizaci farem jako ochranu před klimatickými dopady a zlepšení péče o půdu jako jednu z priorit. Jiří Musil zmiňuje, že Agdata jsou připravena podělit se o mnoholeté know-how tak, aby byla chystaná státní strategie co nejsmysluplnější.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down