Další cestou, jak získávat informace o pozemcích pro systémy precizního zemědělství, je snímkování z dronu anebo snímkování satelitní. Drony (bezpilotní letadla) v podobě multikoptér mají již vysokou nosnost. Jsou osazeny multispektrálními senzory, dále termokamerou, RGB kamerami s vysokým rozlišením či hyperspektrálními kamerami.
Specializované společnosti, které drony vlastní, nabízejí kromě monitoringu porostů ještě doporučení pro variabilní hnojení a aplikaci pesticidů, detekci drenáží a melioračních kanálů i vyhodnocování polních pokusů. Data a výsledky z dronů jsou použitelné nezávisle na konkrétní použité technice. Přitom snímkování umí firma realizovat do 24 až 48 hodin od objednání a výsledky pak dodá do 24 hodin po snímkování.
Snímkování drony lze využívat i pro vizuální kontrolu stavu plodin v reálném čase, pro zjišťování výpadků v porostu, kontrolu výskytu suchých míst, pro analýzu škodových událostí či pro měření ploch a vzdáleností. Získání vegetačních map pak poskytuje dobrý obrázek o průběhu vegetace a případné reakci porostů na provedené hnojení. Na jejím základě lze porosty rozdělovat do aplikačních zón, a získaná data fungují i jako podklad pro variabilní dávkování agrochemických látek.
Specializované firmy pak mohou ve spolupráci s agronomem nabídnout stanovení management zón a dávek pro každou zónu, vytvoření souboru pro GPS navigaci a řízení dávkování.
Více informací v Zemědělci č.2