02.06.2023 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvakrát elektro

Již několikráte jsem psal o tom, že elektropohony v klasické zemědělské technice nedávají většího smyslu, protože jejich energetická náročnost je vysoká. Přesto se takové stroje začínají objevovat a můžeme je najít například u menší manipulační techniky. Slovo menší je přitom důležité, neboť u velkých strojů je využití akumulátorů nemožné a pokud u nich budeme muset nahradit vznětový motor tak se jako smysluplná alternativa jeví vodík nebo metan.

Ovšem u menších nakladačů může mít bateriový pohon své uplatnění. Například v uzavřených prostorách, kde mohou být problémem emise, tam kde vadí hluk spalovacího motoru, při činnostech kde jsou dobře definované časy pro práci a nabíjení a pozitivem pro takové stroje může být i skutečnost, že řada zemědělských podniků má bioplynové stanice a tudíž levný zdroj elektrické energie.

Realitou je to, že nakladače s elektropohonem jsou podstatně dražší než ty se spalovacími motory. Ovšem jejich výhodou je to, že jsou konstrukčně jednodušší. Ono se to na první pohled nezdá, ale moderní spalovací motor splňující platné emisní limity není nijak jednoduchým zařízením. U elektropohonů není použit a jeho místo zajímají akumulátory. Stejně jako spalovací motor, i ony mají omezenou životnost, (oproti spalovacímu motoru více omezenou) ovšem z pohledu servisu jsou bezúdržbové.

Měl jsem možnost si porovnat dva malé kolové nakladače od firem Merlo a Schäffer. První byl v podobě manipulátoru s teleskopickým ramenem a olověnými akumulátory (Merlo), druhý byl v kloubovém provedení a s akumulátory typu Li-Ion (Schäffer). Jednalo se tedy o dvě rozdílné koncepce v konstrukci i systému pohonu. A jak to dopadlo? To se dozvíte za chvíli. Nejprve se chvíli pojďme věnovat technickému popisu obou strojů.

Klasik v pohonu, unikátní v konstrukci

Merlo eWorker je malým manipulátorem jenž má řízenou pouze zadní nápravu, je vyráběn v provedení EW 25.5-60 (44 kW/60 k) a EW 25.5-90 (66 kW/90 k) a do elektrické podoby byl postaven od základu. Používá olověné trakční akumulátory celkovým napětím 48 V a kapacitou 960 Ah. To je řešení, které dlouho známe třeba z pohonů vysokozdvižných vozíků. Akumulátory jsou umístěny mezi nápravami a po jejich odpojení je lze snadno jako celek demontovat (s využitím vidlí manipulačního vozíku) a nahradit novou sadou. Význam to má tam kde by byl stroj nasazen v náročnějším provozu, protože přece jen dobíjení olověných akumulátorů není tak rychlé jako u Li-Ion verzí.

Dobíjení je možné řešit v manipulátoru instalovanou či externí nabíječkou se vstupním napětím 230 nebo 400 V. Protože se jedná o klasické olověné akumulátory, nelze rychlost nabíjení příliš ovlivnit a výrobce udává čas okolo 9 hodin. Po každém dobití by se navíc měla dolít destilovaná voda. Neznamená to však odšroubovat uzávěry na všech článcích, ale je k tomu určena jen jedna centrální hadice.

Zajímavý je systém pohonu. Obě přední kola mají samostatné elektromotory pohonu, pokud je stroj ve verzi 4k4 (eWorker 25.5-90) je doplněn o třetí elektromotor pro pohon zadní nápravy. Samostatný elektropohon má hydraulický systém. Jeho hydrogenerátor umí vytvořit průtok až 42 l/min, což postačí pro zvedání a vysouvání teleskopického ramene do výšky až 4,8 m a pro nejvyšší nosnost 2,5 tuny.*

Celý článek najdete v Mechanizaci zemědělství 6/2023.

Manipulátor Merlo eWorker je vyráběn ve dvou provedeních. To s pohonem všech kol se vyznačuje výkonem 66 kW (90 k) a olověnými akumulátory s kapacitou 960 Ah

Při práci je Schäffer 23e významně „živější“ než eWorker. Hlavním důvodem je použití Li-Ion akumulátorů, které poskytují vyšší hodnotu vybíjecího proudu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down