Fendt nabízí kompletní sortiment zemědělských strojů, a i když je značka známá především díky traktorům, ve svém portfoliu má i techniku z nichž lze hravě poskládat celou linku sklizně pícnin. Jsou to především žací stroje, obraceče, shrnovače a lisy. V sortimentu jsou ale i sběrací vozy nebo řezačky. Zkrátka chce-li mít zákazník na dvoře jen jednu značku strojů, může klidně vsadit na Fendt.
Proměnlivé počasí často ponechává pro sečení jen úzká časová okna, takže plochy je třeba sklízet stále rychleji a efektivněji. Společnost Fendt vyvinula novou řadu kombinovaných žacích strojů určených speciálně pro velké zemědělské podniky. Nová řada zahrnuje dvanáct modelů a nahrazuje modely Fendt Slicer 9314 TLKCB a 991 TLKC. Zákazníci si tak mohou vybrat přesně ten model, který odpovídá jejich provozu.
Nové žací kombinace
Všechny stroje nové řady jsou standardně vybaveny výkonnou žací lištou Streamline a kromě toho mají k dispozici volitelné prvky výbavy, jako jsou inovované shrnovače nebo nové funkce ISOBUS. Mezi novými funkcemi najdeme například řízení přítlaku v závislosti na rychlosti pojezdu, boční posun nebo Section Control.
Nová modelová řada žacích kombinací Fendt Slicer je k dispozici ve dvou pracovních šířkách: Fendt Slicer 960 a Fendt Slicer 1010, každá s kondicionérem. Maximální pracovní záběr modelu 960 činí 9,60 m a u modelu 1010 je maximální pracovní záběr 10,10 m. Modely s přívlastkem KC jsou vybaveny prstovým kondicionérem, zatímco označení RC se vztahuje na válcový kondicionér. Přípona Pro označuje funkce ISOBUS a označení B ukazuje na zařazení jednotky shazující píci na řádek.
Díky schopnosti výkyvu od -19° do +26° pracuje žací stroj přesně i ve zvlněném terénu. Pomocí dvou čepů lze zadní žací jednotky umístit o 15 cm více dovnitř nebo vně, čímž je zajištěn optimální překryv s různými předními žacími jednotkami. Rozšiřuje se tak možnost kombinací.
V kombinaci s žacím strojem Fendt Slicer 960 se hodí čelní žací stroj s pracovním záběrem 3,10 m a Fendt Slicer 1010 nejlépe pracuje čelním žacím strojem o pracovním záběru 3,60 m, například s čelním žacím strojem Fendt Slicer 360 FQ.
Známá žací lišta
Žací lištu Streamline již znáte z žacích kombinací Fendt Slicer 860 a 960, zadních žacích strojů Fendt Slicer TLX a čelních žacích strojů Fendt Slicer F a FQ. Při vývoji této žací lišty byl kladen důraz na odolnost, vysokou účinnost a plochý design. Je robustně navržena a kombinuje výkonnost se stabilním tokem píce i v náročných podmínkách.
Koncepce pohonu, umožňuje za dobrých podmínek snížit otáčky vývodového hřídele na 850 ot/min, což výrazně šetří palivo. Ochrana proti přetížení a integrované volnoběžné kolo v převodovce zabraňují poškození stroje.
TurboLift s Isobus
Všechny modely nových motýlových kombinací žacích strojů Fendt Slicer, jsou vybaveny osvědčeným hydropneumatickým systémem odpružením žací lišty TurboLift a speciálně tvarovanými výsuvnými rameny pro větší volnost pohybu.
Novinkou je volitelná regulace přítlaku v závislosti na pojezdové rychlosti pro obzvláště přesné vedení u modelů Fendt Slicer Pro se systémem ISOBUS. Ovládání doplňuje známé hydropneumatické odlehčení žací lišty TurboLift a reaguje na změnu pracovní rychlosti. Pokud se pracovní rychlost zvýší, zvýší se i přítlak a žací stroj je veden ještě přesněji podél kontur terénu. Tím se zabrání případnému odskakování v důsledku nerovností terénu a zabrání se poškození porostu. Pokud se pracovní rychlost naopak sníží, například kvůli hustým porostům, je žací ústrojí více odlehčeno. Po zadání cílové hodnoty lze opěrný tlak regulovat ve třech úrovních nastavení. V první úrovni se přítlak zvyšuje o 0,35 baru na km/h, střední úroveň znamená 0,8 baru na km/h a vysoká úroveň znamená zvýšení nebo snížení 1,25 baru na km/h.
Regulace přítlaku na půdu v závislosti na rychlosti je k dispozici pro žací kombinace Fendt Slicer a čelní žací stroje Fendt Slicer FQ. Její výhodou je také nižší množství popelovin v krmivu, čímž se zvyšuje kvalita krmiva a zároveň snižuje spotřebu paliva.