Traktory značky Claas představil jejich dovozce – firma Agrall – na předváděcí akci v květnu v Banticích u Znojma. Premiéru sice měly již o dva měsíce dříve na výstavě Techagro, přesto jsou stále horkou novinkou nejen pro český, ale i světový trh. Z celkem osmi vyráběných řad těchto traktorů se mohli návštěvníci zatím seznámit s dvěma řadami – s menším celtis a s větší a výkonnější Ares.
Snahou pořadatelů bylo v rámci druhého dne Agrallu navázat na loňskou předváděcí akci pícninářské techniky a představit kompletní prodejní program firmy pro letošní rok. Traktory Claas přitom byly skutečnou novinkou, která přilákala několik stovek návštěvníků na zatravněnou plochu vedle areálu firmy Agrall, kde si zájemci mohli prohlédnout vystavené stroje a zhodnotit jejich technické vlastnosti při zkušebních jízdách a rovněž při ukázkovém sečení.
Zájem o Celtis
Už loni Agrall představil stroje značky Claas, které dováží do České republiky již šestým rokem, avšak vlastní traktory tato německá firma uvedla na světový trh teprve letos v lednu. Ve francouzském městě Le Mans je začala vyrábět s předpokládanou roční produkcí 9000 kusů. První traktory Claas již byly prodány také v České republice. V polovině dubna Agrall vykazoval výsledek 23 dovezených traktorů. Na letošní předváděcí akci byli k vidění dvě řady traktorů Claas z osmi vyráběných: menší Celtis a výkonnější a větší Ares a to v jeho základních výkonnostních třídách 500, 600 a 800.
Traktory řady Celtis jsou relativně nové. Konstrukčně je traktor Celtis záměrně jednoduchý a nenáročný na údržbu i zručnost řidiče. Je určen převážně do živočišné výroby a na malá smíšené hospodářství. Hodí se především k práci uvnitř zemědělských podniků.
Celtis využívá čtyřválcové motory o objemu 4,53 l , které se vyrábí u firmy D.P.S. Motory mají svoji řídící jednotku a společně s elektronickým vstřikovacím čerpadlem Stanadyne DE 10 vynikají nízkou spotřebou a vysokým převýšením točivého momentu. Výbava RX rozšiřuje možnosti využití těchto strojů také v dopravě.
Výkonnější Ares
Traktory řady Ares zajišťují přechod na hranici výkonu 100 k a více, u Claas Ares 800 dokonce až 200 k. Jedná se o čtyř- a šestiválcové typy vhodné do větších podniků a také k zemědělské dopravě.
Základní výbava u této řady traktorů Claas je opravdu bohatá a činí tak traktory způsobilé pro dlouhodobé nasazení. Jde o odpružení kabiny Hydrostable, klimatizaci, čtyři druhy otáček vývodového hřídele 540/540E/1000 a 1000E, kompletní EHR s prokluzovou regulací, axiální pístové čerpadlo s průtočným množstvím 110 l/min, elektrohydraulické ovládání dvou okruhů nebo nádrž na 380 l paliva. Automatické vypínání a zapínání vývodového hřídele v závislosti na poloze závěsu je otázkou standardně dodávaného řídícího systému Drivetronic. Novinkou u nejvýkonnějšího typu Ares 800 je rovněž Electropilot 2 - křížová páka, integrovaná do opěrky paže, pro proporcionální ovládání dvou okruhů hydrauliky. Pomocí otočného potenciometru je navíc možné i nastavit průtočné množství oleje.
Řezačka Jaguár
Velkou pozornost mezi odbornou veřejností vzbudily také sklízecí řezačky Jaguar, které bylo možné vidět jak při předvádějící jízdě, tak i přímo při práci. Řezačky jsou zajímavé již svým samotným vzhledem. Jejich název je odvozen od řady ostrých a pevných nožů umístěných v řezacím bubnu. Jsou uspořádány do tvaru písmene V, čímž je zajištěno optimální nastavení vzájemné vzdálenosti nožů a protiostří a minimální energetická náročnost řezacího ústrojí. Díky tomuto přesnému nastavení stroj snadno docílí vynikající kvality řezanky a minimální spotřeby pohonných hmot.
Všechny řezačky Jaguar mají napříč uložený motor Mercedes, od letošního roku s vyššími výkony a elektronicky řízeným vstřikováním. Toto uspořádání odbouralo úhlovou převodovku, která je slabým místem všech převodů. Ke standardní výbavě patří prostorná plně klimatizovaná kabina a palubní počítač. K nadstandardu patří drtič zrn, elektrické nastavování protiostří, pohon na všechna kola a další doplňky usnadňující práci a zvyšující pracovní výkon.
Vylepšené mlátičky
Na 2.dni Agrallu byly k vidění také vylepšené verze sklízecích mlátiček Lexion. Zejména nová řada 500 s výraznými úpravami a v pozměněném vzhledu, s lepší konstrukcí a vybavením a také se snazším ovládáním. Nejvýraznější technickou změnou je přitom rozšíření záběru žacích lišt řady VARIO na devět metrů. Do multifunkční spojky pro připojení lišty bylo navíc zakomponováno vedení oleje pro hydraulicky poháněný přiháněč. Přestavbová sada pro sklizeň řepky byla dále přizpůsobena pro snadnější montáž a uložení do boxu na transportním vozíku.
Úplnou novinkou je ale možnost osazení lišty pravým LASER PILOTEM. Výkonnost stroje zvyšuje rovněž kotoučová brzda žací lišty. Ta umožňuje její rychlé zastavení v kritických situacích.
Nejdůležitější součástí každé sklízecí mlátičky je její mláticí systém. Lexiony používají tříbubnové mláticí systémy APS. Zvláštností je u nich předřazení urychlovacího bubnu před hlavním mláticím bubnem. K tomuto řešení vedla konstruktéry firmy Claas úvaha, že na mláticím bubnu se odloučí až 90 % zrna a na vytřasadlech zbývajících 10%. Proto je zásah před mláticím bubnem v oblasti, kde ještě prochází 100% zrna, to nejúčinnější, co se dá udělat. Urychlovací buben materiál rozvrství, část obilek vymlátí a usnadní tak práci hlavnímu bubnu.
Všechny stroje Lexion jsou vybaveny separačním systémem MSS (Multiprstový Separační Systém), který zvyšuje vytěžitelnost zrn z namlácené slámy. Základem tohoto systému je prstový buben, který dělí a rozhazuje slámu po vytřasadlech. Tím se dosahuje lepšího propadávání zbytkových zrn přes slámu. Lexiony jsou vybaveny motory Caterpillar s elektronickým dávkováním paliva. Oproti předchozí řadě byl zvýšen jejich výkon.
Kompletní program
Firma Agrall nabízí v letošním programu prodeje také tři typy sběracích lisů. Lisy Rollant a Variant na válcové balíky a Quadrant na hranaté. Zatímco Rollant je vybaven pevnou komorou na zpracování balíků, u Variantu konstruktéři použili variabilní komoru. Všechny typy se přitom prodávají v několika provedeních podle velikosti a výkonu.
Mezi návštěvníky 2.dne Agrallu vzbuzovaly zájem také samosběrné vozy a stroje pro sklizeň píce. Zvláště pak objemný a robustní sběrací vůz Quantum. Výrobní program těchto vozů začíná u třídy 3500 K, vhodných spíše pro malé a středně velké zemědělské podniky, a končí u 6800 S s objemem 64 kubických metrů, které jsou využitelné pro sklizeň ve velkých podnicích s mnoha stovkami hektarů luk a zemědělských ploch.
Mezi technikou pro sklizeň píce byl zajímavý především diskový žací stroj Disco. Jak ukázalo jeho zkušební nasazení, hodí se do všech podmínek sklizně. Zákazník si může vybrat podle svého tažného prostředku mezi stroji čelně nesenými, nesenými za traktorem nebo taženými.