16.09.2008 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Dvě velké novinky v jedné expozici

Pravidelným účastníkem výstavy Země živitelka, který začíná soustavně sbírat ceny Zlatý klas, je společnost Liva Předslavice. Ani letos nevyšla naprázdno. Toto prestižní ocenění obdržel lis na válcové balíky s částečně proměnnou lisovací komorou Krone Comprima F 155 XC. Nebyla to však jediná letošní novinka v expozici předslavické společnosti, druhou, co do velikosti mnohem větší, byla samojízdná sklízecí řezačka Krone Big X 1000.

Oba stroje, které se těšily velkému zájmu návštěvníků po celou dobu výstavy, jsou určeny především těm zemědělským podnikům, jež požadují spolehlivou techniku s velkým výkonem a nízkými provozními náklady.

Řada jedinečných inovací
Lis na válcové balíky Comprima F 155 XC je zástupcem nové řady svinovacích lisů Krone s proměnnou komorou. „Comprima má některé benefity, které starší modely Krone nebo konkurenční stroje nemají,“ vysvětluje Ing. Filip Javorek, vedoucí prodeje společnosti Liva Předslavice. „Krone je první výrobce lisů se sběracím ústrojí EasyFlow bez vodicích kulis, které zajišťuje plynulý tok hmoty do lisovcí komory, vyšší pracovní rychlost, větší produktivitu a čistší sběr. Jednoduchá konstrukce je zase zárukou nižších nákladů na údržbu i opravy a dlouhé životnosti. Velký záběr sběracího ústrojí EasyFlow 2,15 m umožňuje sbírat velké a hutné řádky, které vznikají po sklízecích mlátičkách s širokou žací lištou či shrnovačích Krone o záběru až čtrnáct metrů. Sériově dodávaný urovnávací válec na sběrači pak zajistí souvislý průchod píce do lisu, zejména v nerovnoměrných řádcích. Kopírovací kola a pět řad prstů sběrače vzdálených od sebe 55 milimetrů zaručují bezztrátovou sklizeň. Comprima nabízí možnost volby počtu nožů řezacího ústrojí, kdy si zemědělec může vybrat rotorové řezací ústrojí X-Cut se 17 nebo 26 noži uspořádanými v jedné rovině. Druhá varianta je vhodná především pro zemědělce, kteří požadují krátkou řezanku. K plynulému řezání napomáhá podávací rotor s přivařenými prsty ve šroubovich do písmene V. Pod vkládacím rotorem je hydraulicky otevíratelné dno, které se v případě ucpání odklopí.“
Lisy Comprima lisují podle Ing. Javorka stejně dobře slámu a seno jako senáž, i když je jejich vlhkost výrazně odlišná. Jedinečnou zásluhu má na tom nová a ojedinělá koncepce lisování NovoGrip, jejímž základem jsou kovové příčky v profilu písmene C, jež se lépe „zakousnou“ do lisovaného materiálu, z každé strany spojené nekonečným pásem z technické pryže, který je vyztužen pevnou textilií. Tento systém využívá neobyčejně vysoké napětí v pásech, které přenáší lisovací síly z pohonu na balík. U oceněného modelu s částečně proměnnou komorou je možné manuálně nastavovat po 5 cm průměr balíku od 125 do 150 cm. Comprima F 155 XC pracuje jako lis s pevnou komorou, vytváří balíky o šířce 120 cm s neutuženým jádrem, které se velice dobře rozebírají a seno v nich lépe „dýchá“. Vystavený stroj byl je vybaven systémy vázání do sítí. Možností je rovněž vázání motouzem, nebo kombinace obou systémů. Součástí výbavy bylo moderní ovládání Comfort s dobře viditelným displejem.
„Lisy Comprima jsou velice žádané,“ dodává k oceněnému exponátu Filip Javorek. „I když máme v nabídce velké množství modelů ověřených mnohaletou praxí, pro něž není problém zabalit dvanáct tisíc a více balíků za sezónu, čeští zemědělci novinky s pokrokovou technologií přímo vyžadují. Comprima vyniká nejen vysokým stupněm slisování a neobyčejnou výkonností, ale také snadným servisem a údržbou. Všechny panely se otvírají ze země a umožňují pohodlný přístup ke krátké kontrole a ošetření pohonů. Dobře vymyšlená konstrukce je doplněna další výbavou na přání, která zvyšuje výkonnost a snižuje opotřebení lisu i traktoru.“

Nejvýkonnější řezačka na světě
Expozici společnosti Liva vévodila nejvýkonnější samojízdná řezačka na světě Krone Big X 1000 s jmenovitým výkonem motoru 750 kW/1020 k, dle ECR R24 726 kW/987 koní. Podle výrobce jsou všechny její hlavní konstrukční prvky, tedy rám, vkládání a řezání, dimenzovány na výkon až 1500 koní. Celkový jmenovitý výkon dodávají řezačce dva řadové, šestiválcové motory Mercedes Benz, každý o výkonu 510 k, paralelně spojené souběžně běžícím převodem. O jejich přesnou synchronizaci se stará elektronika. Celkový počet otáček je omezen na 1850 n/min, stroj běží vždy s optimálním točivým momentem při snížené spotřebě nafty o 15 %. Při přepravě a sklizni senáže se většinou využívá pouze jeden motor, dva motory pak pracují při sklizni kukuřice na siláž. Na výstavě byla nová řezačka, kterou zakoupil Štěpán Bečvář z Plzeňska, osazena dvanáctiřádkovým kukuřičným adaptérem Easy Collect 9000 o záběru 9 m.
„Mám-li ji porovnat s řezačkami, které dnes běžně pracují v zemědělských podnicích nebo ve službách, tak tento stroj jsou vlastně dvě řezačky v jedné,“ přemýšlí nahlas Ing. Javorek. „V současné době v praxi používané modely mají výkon kolem 450 koní, tu a tam se vyskytují i silnější stroje, a z pravidla jsou osazeny šestiřádkovým kukuřičným adaptérem o záběru 4,5 metru. Pokud bychom použili jednoduchou logiku, tak nová řezačka by měla sklidit za stejnou dobu totožný počet hektarů, jako dvě menší řezačky. Je tomu skutečně tak? Firma Krone připravila test, v němž porovnávala při sklizni výnosných hybridů kukuřice dvě řezačky o výkonu 500 koní s malým adaptérem a vystavený model. Zjištění konstruktéry Krone ani moc nepřekvapilo: nová silná řezačka udělala větší vyšší výkon než dvě menší řezačky dohromady. Co je však podstatnější, její provozní náklady byly výrazně nižší, než když na poli pracovaly dva menší stroje. Tento model má sice větší hodinovou spotřebu paliva než řezačka o výkonu 500 koní, ale vezmeme-li v úvahu více než dvojnásobný výkon, potom na tunu sklizeného materiálu je ekonomika provozu nové řezačky výrazně lepší.“
Další konstrukční prvky jsou stejné jako u modelu Krone Big X 650. Šest vkládacích válců s velkými průměry hmotu v délce 820 mm lépe stlačí a řezací, tzv. bioplynový buben široký 800 mm osazený 40 noži uspořádanými do písmene V ji snadněji a přesněji nařeže. Při délce řezanky jen 5 mm je prokázána úspora nafty až 16,4 %. „Krátkou řezanku dokážou udělat i řezačky s normálním klasickým řezacím bubnem, ale musejí zpomalit vkládací válce a pojezdovou rychlost. Což se zákonitě projeví v menším výkonu,“ říká závěrem Filip Javorek a s trochou nadsázky dodává: „Jakoby chtěla tato tisícikolová řezačka říci, že budoucnost má intenzivní rostlinná výroba s výkonnými odrůdami a využitím technologických postupů s maximální produktivitou práce. Řezačky s takzvaným bioplynovým bubnem mohou jet vyšší rychlostí a délku řezanku lze u nich nastavit jak pro potřeby bioplynové stanice, tak i živočišné výroby. U kukuřičných adaptérů Easy Collect zemědělci ocení také systém Auto Scan, který podle stupně zralosti kukuřice automaticky nastavuje délku řezanky, univerzální drticí válce kukuřičného zrna Corn Conditioner s různým počtem drážek, plynulý pojezd, pohon 4 x 4 a rychlost až čtyřicet kilometrů za hodinu. Nový majitel s ní hodlá během podzimu sklidit 1200 hektarů kukuřice pro bioplynovou stanici.“

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down