V loňském roce zastupovaly technologie pro zpracování bioodpadu prezentované v rámci čtyřdenních jarních a prodejních dnů společnosti Some Jindřichův Hradec především produkty značky Pezzolato. Ty nechyběly samozřejmě ani letos, ale na ploše areálu v Jindřichově Hradci se objevili i zástupci strojů Doppstadt určených pro provozy s vysokým výkonem.
Stejně tak, jako tomu bylo v uplynulém roce, i letos pokračuje výstavba kompostáren, které je třeba vybavit technologickými linkami. V minulosti bylo trendem budování menších obecních kompostáren s roční produkcí zhruba 150 tun. Nyní se mnohde obce v rámci založených mikroregionů shodly na výstavbě větších provozů s vyšší kapacitou.
„Rozvoji velkých kompostáren se, samozřejmě s výrazným přispěním možnosti čerpání dotací, začalo dařit již vloni a letos tento trend pokračuje, jelikož potřebné finance ještě nejsou vyčerpány. Projevilo se to i na dodávkách techniky, kde jsme zaznamenali úspěchy s kompletními technologickými linkami Doppstadt zahrnujícími pomaloběžný nebo rychloběžný drtič, rotační třídič a překopávač kompostu. Pro menší kompostárny jsme schopni technologickou linku vybavit i menšími stroji značky Pezzolato. Obce zatím mají chuť a snahu problematiku zpracování bioodpadů řešit a dotace jim v tomto směru výrazně pomáhají,“ říká produkt manažer společnosti Some Ing. Kamil Koranda.
Orientace i na provozy skládek
Zlomovým by se v tomto směru mohl stát rok 2013, ve kterém by měl být příliv dotací ukončen. „Samozřejmě víme, že budování kompostáren nepotrvá do nekonečna. Bez dotací budou zřejmě vznikat pouze ty menší, pro které máme připraveny technologické linky Pezzolato. Co se týče značky Doppstadt, vidíme budoucnost spíše v orientaci na provozy skládek komunálního odpadu. Pomaloběžné drtiče a rotační třídiče této značky jsou dobrým řešením pro druhotné zpracování komunálního odpadu. Tato technika je schopna materiál kvalitně nadrtit, vyseparovat kovové součásti a následně roztřídit frakce odpadu tak, že finální výstupy je možné dále efektivně zpracovávat. Je totiž jasnou pravdou, že skládky komunálního odpadu se nemohou kapacitně neustále rozšiřovat a zpracování odpadu tak bude jedinou možnou cestou,“ vysvětluje Kamil Koranda.
Sortiment obohatily novinky
Obě značky techniky vhodné na zpracování bioodpadu si připravily i na letošní rok některé technické novinky.
U techniky Doppstadt jsou největší změnou motory splňující vyšší emisní normu. Uživatelům se kromě vylepšeného designu dostane také lepší výbavy již ve standardní verzi těchto strojů. Firma Doppstadt obnovila výrobu překopávače kompostu DU-265 Panda, který doplňuje dosud dodávaný stroj DU-320 Grizzly. Jde o zařízení, jež se uplatní především v kompostárnách, kde není třeba příliš vysoký výkon, k pohonu překopávače stačí traktor o výkonu 150 až 160 koní.
Firma Pezzolato uvedla v loňském roce na trh bubnové štěpkovače s různými variantami pohonu s označením PTH 300 a PTH 400 umožňující zpracování dřevní hmoty o průměru 300 případně 400 mm. Letos tuto řadu doplňuje model PTH 250. Zaceluje tak mezeru mezi největšími diskovými a nejmenšími bubnovými štěpkovači této značky. Jde o cenově dostupný bubnový štěpkovač, do kterého je možné materiál nakládat jak manuálně, tak hydraulickou rukou.
K vidění na výstavní ploše
Firma Some letos pro návštěvníky ve svém areálu připravila ukázky technologických linek obou značek.
Techniku Doppstadt reprezentoval například rychloběžný drtič AK 435 Profi. Jde o novou verzi s vylepšeným designem. Stroj je vybaven magnetickým separátorem kovů a materiál dokáže díky dodrcovacímu koši zpracovat i na jemné frakce.
Na skládkách komunálního odpadu by mohl mimo jiné nacházet uplatnění pomaloběžný drtič Doppstadt DW-3060. Je schopen zpracovat materiál větších rozměrů, který již rychloběžný drtič nezvládne. I tento stroj je vybaven magnetickým separátorem kovů.
Především v provozu kompostáren je využitelný rotační třídič Doppstadt SM-518 PROFI. Zde je vhodné využít třídicího bubnu se zrnitostí okolo 2 cm. Jemná frakce je určena zákazníkům, hrubá se vrací zpět do zakládky. Pokud třídič pracuje na skládkách komunálního odpadu, třídí po nadrcení pomaloběžným drtičem materiál o velikosti 8 až 12 cm. Ale velikost ok třídicího bubnu má více variant (například pro potřeby tepláren apod.).
Požadavky na profesionální výkon splňuje i menší třídič Pezzolato L 3000 mini vhodný pro provozy menších kompostáren. „Tyto stroje jsou mezi uživateli velice populární a dobře se prodávají, ať již ve verzi na podvozku tažené za traktorem, nebo řešené jako kontejnerová nástavba. Výhodou tohoto třídiče je pracovní délka bubnu 2,5 m a délka násypky, které přesahuje dva metry. Třídič je tak možné pohodlně plnit nakladačem s lopatou o šíři dva metry. Pro větší provozy je vhodné zvolit model Pezzolato L 3000 s delšími dopravníky a množností nakládky vytříděného materiálu přímo do kontejnerů,“ vysvětluje Kamil Koranda.
Mezi štěpkovači Pezzolato je nejprodávanějším modelem stroj s označením PZ 140 g. Štěpkovač upevněný v tříbodovém závěsu je poháněný vývodovým hřídelem traktoru a zvládne zpracování materiálu do průměru 14 cm při rozměrech vstupního otvoru 140 x 180 mm. Je vybaven bezpečnostní pojistkou proti přetížení a světelnou rampou, takže se může pohybovat po veřejných komunikacích. Stroj má vlastní hydraulický okruh, nepotřebuje tak hydrauliku traktoru a oleje se nemísí. Pracovním orgánem štěpkovače je rotor o průměru 655 mm s třemi oboustrannými noži. Výfuková roura je otočná o 270 stupňů. Hodinový výkon dosahuje podle kvality materiálu 6 až 8 m3.
Výkonnějším modelem štěpkovače s dieselovým motorem je Pezzolato PZ 250 na dvounápravovém podvozku. Zvládne zpracování materiálu do průměru 25 cm.
Rozšiřují značkové financování
Společnost UniCredit Leasing CZ, a.s. zahájila spolupráci se společností SOME Jindřichův Hradec s.r.o. při financování značkové zemědělské, lesní a komunální techniky. Nové značkové financování pod označením SOME FINANCE poskytuje od začátku února 2011 zejména úvěrové produkty, které umožňují klientům čerpat různé dotační tituly. SOME FINANCE rozšiřuje portfolio značkového financování UniCredit Leasing, které se dosud zaměřovalo na osobní, užitková a nákladní vozidla.
„Jsme velice rádi, že spolupráce UniCredit Leasing a SOME Jindřichův Hradec dospěla k vytvoření ucelené řady značkového financování, které nabízí klientům z řad zemědělců komplexní finanční řešení a reflektuje jejich specifické potřeby splácení. Společnost SOME Jindřichův Hradec je naším významným a dlouholetým partnerem,“ uvedl Jaroslav Jaroměřský, generální ředitel UniCredit Leasing CZ.
Jubilejní 15. značkové financování od společnosti UniCredit Leasing SOME FINANCE přináší standardní portfolio produktů UCL a dále speciální produkty, které vznikly na základě požadavků klientů, SOME Jindřichův Hradec, a které vycházejí ze zkušeností obchodních manažerů UniCredit Leasing. V rámci vzájemné spolupráce bude možné podle požadavků klientů jednotlivé produkty modifikovat nebo případně vytvořit nové.
SOME FINANCE nabídne řadu nadstandardních výhod. Klienti budou moci využívat sezónních splátek, které odpovídají cyklickému vývoji v zemědělské prvovýrobě navíc se zvýhodněným úročením. Uzavření smlouvy je bez jakýchkoliv poplatků, navíc je možné úvěr kdykoli předčasně splatit. Maximální doba financování je až sedm let (tj. 84 měsíců). V ceně je také bonus v podobě pojištění prodloužené záruky na dva roky zdarma.
Roman Paleček