02.08.2024 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Eliminace zhutnění orné půdy i luk

Brzo přijde vhodná doba pro eliminaci zhutnělých půdních vrstev. Řešení se nabízejí různá. Jednou z možností je způsobit popraskání zhutnělých půdních vrstev jejich postupným nadzvednutím pomocí hloubkového podrýváku. Nadzvednutím a opětovným poklesem zpátky jednolité desky popraskají, takže se odstraní bariéry pro vzlínání půdní vlhkosti i pro zasakování vody.

Vhodným strojem pro takové práce je hloubkový podrývák Hektor I společnosti OPaLL-AGRI. Vyrábí se jako nesený v záběrech 250, 300 a 400 cm. Může podrývat vrstvy ornice a podorničí do hloubky až 45 cm. Svým působením půdu provzdušní, ale bez mísení jednotlivých půdních vrstev. Neúrodná půda či kamení tak nejsou vytahovány na povrch.

Speciální šípovité radlice

Pracovními orgány u hloubkového podrýváku Hektor I jsou tři řady šípovitých radlic s bočními křidélky. Hloubka práce se standardně nastavuje hydraulicky. Jištění proti přetížení je střižným šroubem anebo tlačnými vinutými pružinami, ale může být i plynohydraulické. Pak je možné si i nastavovat velikost vypínací síly z kabiny traktoru.

Příslušenství pro údržbu TTP

Za trubkový opěrný válec o průměru 600 milimetrů je možné ještě usadit lištu s kotoučovými botkami pro setí. Osivo je do botek dopravováno proudem vzduchu ze zásobníku secího stroje PS 200 M1 firmy APV.

Podrývák Hektor I může být využíván i k podrývání luk, protože tyto plochy rovněž trpí technogenním zhutněním. Speciální příslušenství na údržbu trvalých travních porostů nabízí ke stroji výrobce. Podrývák je dovybaven kotoučovými krojidly před podrývacími slupicemi, které eliminují poškození drnu a v zadní části je stroj opatřen gumovým válcem.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down