Velmi živo bylo v expozici firmy Lemken na letošním ročníku Agritechniky. Není divu, vždyť tato značka patří k tradičním vystavovatelům již po mnoho let. Jedna zlatá a dvě stříbrné medaile jsou jistě velkým úspěchem. A důkazem toho, že modré stroje Lemken budou určovat vývojové trendy v konstrukci zemědělské mechanizace i nadále byly i další vystavené novinky.
Se dvěma stříbrnými medailemi
Velké pozornosti návštěvníků se těšil samojízdný pneumatický secí stroj Lemken Brillant 600 s pracovním záběrem šest metrů, který byl oceněn stříbrnou medailí. Poněkud překvapivě nejde o stroj určený pro podniky hospodařící na velkých výměrách. Právě naopak. Byl vyvinut na přání zemědělců hospodařících na menších plochách a je určen pro sdružení 20 až 70 subjektů, které si pořizují jeden secí stroj dohromady, a tím snižují svoje vstupní investiční náklady. Své využití může nalézt také v podnicích služeb.
Stroj má zásobník osiva o objemu 7100 litrů. Osivo nakupuje sdružení centrálně, a tak může získat výhodnější cenové podmínky i v tomto směru. Secí stroj má přepravní rychlost 40 km/h, rychlost pracovní se pohybuje mezi 14 a 15 km/h. Stroj může pracovat i v krabím chodu. Utužovací válce jsou hydraulicky poháněné a při práci přenášejí společně s přední nápravou a trapézovým válcem celou hmotnost stroje (22 tun). Při vlastním setí jsou totiž zadní kola zvednuta nad povrch pozemku, při přepravě se souprava pohybuje na dvou nápravách podvozku nosiče. Výsevní ústrojí je u samojízdného secího stroje Brillant použito stejné jako u známé řady pneumatických secích strojů Solitaire.
Druhou stříbrnou medaili získala značka Lemken za řešení pohonu rotorů rotačních bran, které mohou měnit směr svého otáčení. Při takovéto změně mění brány i úhel vnikání nožů do půdy na ostrý. Tím zajistí dokonalejší promísení jak v horizontální, tak ve vertikální rovině. Převodovka je uchycená šrouby v oválných otvorech na skříni stroje a přestavení pohonu je řešeno jejím posunutím.
Zlatá za jiný způsob nastavení výsevku
Nové řešení nastavení výsevku na základě počtu jedinců vysetých na hektar bylo oceněno zlatou medailí. Na počítači, který je umístěný v kabině obsluhy, se zvolí číslo plodiny a zadá počet impulzů pro elektricky poháněné dávkovací zařízení výsevního mechanizmu. Po nadávkování stanoveného množství osiva do speciálního zásobníku jsou jednotlivá semena dopravována k počítacímu zařízení. Počítání je řešeno optickým snímačem. Zjištěný údaj se následně přenese do počítače. Přesné dávkování počtu semen vysetých na určitou plochu lze zajistit i při změnách pracovní rychlosti soupravy. Otáčky dávkovacího zařízení výsevního mechanizmu jsou totiž úměrné dráze ujeté secím strojem. Údaje o ujeté dráze jsou zjišťovány pomocí impulzního kopírovacího kola. Počet vysévaných jedinců na jednotku plochy je potom možné ovlivňovat přímo ovládáním palubního počítače v závislosti na momentálních požadavcích pozemku.
Nechyběly další novinky
Mezi další představené novinky lze zařadit například secí stroj Solitair 8 vhodný především pro středně velké farmy. Jeho konstrukce je shodná s větším Solitair 9, liší se pouze menším pracovním záběrem, který bude buď tři nebo čtyři metry. Náhon jeho výsevního kola je mechanický. Secí stroj lze kombinovat s různým pasivním nářadím.
Pro agregaci s traktory střední výkonové třídy (100 koní) je vhodný kombinátor Thorit. Kypřič je tvořen třemi pracovními sekcemi radliček, talířů a prutovými válci. Vzdálenost pracovních orgánů je 25 cm a pracovní hloubka stroje se pohybuje od 5 do 30 cm a pracovní záběr může být tři nebo čtyři metry. Především k zaklápění rostlinných zbytků lze použít další novinku, podmítací pluh Glimmer vyráběný v pracovních záběrech tři nebo čtyři metry.
Vzhledem ke snaze co nejvíce omezit přejezdy po pozemku vynikne výhoda strojů Lemken, které lze vzájemně propojovat. Kypřiče Smaragd CombiLiner a Rubin mohou pracovat zároveň se secím strojem, popřípadě může být jedna ze sekcí zvednuta.
Mezi novinky lze zařadit také systém hydraulického nastavování hloubky orby pro nesené pluhy nebo novou elektroniku pro secí stroje Saphir a Solitair s označením Easytronic a Solitronic.
Roman Paleček