07.06.2022 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Faktory, které mohou ovlivnit výsledky vážení a pravidla pro zachování správné funkce snímačů zatížení

Pokud provozujete vážní systém, měli byste být dobře seznámeni s tím, jaké faktory mohou působit na správnost vážení. Některé vlivy mohou výsledky vážení ovlivňovat natolik, že váhy nemohou být používány a přestává u nich platit úřední ověření.

Vážní systémy pracují s měřením tíhy tělesa a na přesnosti výsledků měření může mít vliv:

  • hustota, jakou má vážený předmět;
  • objem předmětu, který vážíme;
  • hustota a tlak vzduchu na místě vážení;
  • tíhové zrychlení a nadmořská výška v místě vážení;
  • umístění váhy ve vodorovné poloze.

Pokud si necháváte instalovat vážní systém, mělo by vždy proběhnout seřízení váhy, při kterém se berou v potaz všechny zmíněné vlivy. U poskytovatele vážních systémů M.E.N. expert s. r. o. je toto samozřejmostí. Pokud jste v oboru vážení úplný laik, nechte na odbornících, aby provedli správnou kalibraci váhy.

Co ovlivňuje kvalitu vážení

Vodorovná poloha

Aby mohly váhy správně vážit, musí být umístěny v rovině. Pokud jsou jakkoli nakloněné, dochází k rozložení gravitační síly a váhy podvažují. Vážní systémy umístěné v podlaze nebo v pultech jsou do vodorovné polohy situovány díky konstrukci, kterou nelze bez nářadí měnit. Manipulaci s těmito váhami by měla provádět vždy odborná firma.

U dalších typů vah ukazuje vodorovnou polohu tzv. libela nebo si můžete váhu zkontrolovat přiložením vodováhy. Pokud není váha ve vodorovné poloze, nesmí se na ní provádět obchodní vážení – váha ztrácí úřední ověření.

Teplota okolí

Každý vážní systém má určený teplotní rozsah, při jehož dodržení je garantováno přesné vážení. Pokud nejsou tyto teploty dodrženy (například u venkovních nebo skladových vah může teplota klesat pod nulu, na váhy může dopadat přímé sluneční světlo nebo je ovlivňuje tepelný zdroj v jejich blízkosti), ztrácí váhy úřední ověření.

Atmosférická vlhkost

Také vlhkost vzduchu může kvalitu vážení velmi ovlivnit. Pokud atmosférická vlhkost překročí 80 %, je možné, že se ve vážním systému začne srážet voda, která by mohla poškodit elektrické součásti váhy. Při vysoké vlhkosti se zvyšuje i hustota vzduchu a lépe se odvádí elektrostatický náboj.

Naopak nízká vlhkost vzduchu pod 20 % zvyšuje riziko špatného odvedení případného elektrostatického výboje. Také se snižuje hustota vzduchu, což může mít vliv na výsledek vážení.

Proudění a vibrace vzduchu

Pro správné vážení je důležitá stabilita váhy. Pokud je vážní systém vystaven vlivu průvanu nebo vibracím, nemůže se vážící jednotka ustálit a váha není schopna předat data. Pokud na váhu působí tyto vlivy slabě, mohou se měnit předávané výsledky vážení, pokud jsou vlivy silné, váha není schopna vážit vůbec.

Čistota váhy

K tomu, aby váha mohla fungovat, musí se její nosič (váha, deska, most, konstrukce) pohybovat volně. Pokud by pohybu bránily nečistoty, docházelo by k chybám ve vážení. Na čistotu vážního systému je nutné dbát zejména u vah podlahových nebo zásobníkových.

Instalace váhy

Vážní systém by měl být instalován na pevný a vodorovný povrch, měl by se opírat o všechny nožičky a měl by být seřízený. Po seřízení by se s ním nemělo hýbat. Výjimku tvoří palubové nebo paletové váhy, které jsou uzpůsobeny pro pohyb.

Pravidla pro zachování správné funkce tenzometrických snímačů zatížení

Tenzometrické snímače zatížení jsou, i přes svou na pohled robustní konstrukci, poměrně citlivé. Snímací zařízení, kterými jsou tenzometry osazeny, se mohou velmi snadno poškodit. Abyste zachovali tenzometry funkční, je nutné dodržovat několik pravidel.

Pokud si nejste jisti, jak správně s tenzometrickými snímači zatížení zacházet, nechte si vždy poradit odbornou firmou, která vám tenzometry instaluje nebo u které jste snímače zakoupili.

U společnosti Manat najdete profesionály, kteří se tvorbou návrhu, instalací i servisem tenzometrických snímačů zabývají již řadu let a vyberou vám nejen správný typ snímačů, ale seznámí vás také s jejich užíváním. Nabídka tenzometrů a snímačů zatížení ZDE.

Při používání tenzometrických snímačů zatížení dodržujte tato pravidla

Před instalací

  • Věnujte pozornost výběru správného typu tenzometrického snímače zatížení.
  • Při výběru tenzometrů berte v potaz prostředí, ve kterém budou snímače instalovány. Zaměřte se především na výběr vhodného stupně krytí (IP).
  • Výběr provádějte i s ohledem na správnou váživost (kapacitu) snímače.
  • Důležité je vybrat správnou třídu přesnosti tenzometru.
  • Berte v potaz okolní vlivy, které by mohly na snímače působit a případně zvolte potřebné přizpůsobení.
  • Před samotnou montáží tenzometrů je vhodné nejprve použít atrapy snímačů.

Během instalace

  • Tenzometrické snímače jsou velmi citlivé na otřesy, proto s nimi vždy manipulujte opatrně.
  • K instalaci by měly být použity jen kvalitní šrouby disponující adekvátním momentem.
  • Povrch, na který se tenzometry instalují, musí být pevný, rovný a musí být opatřen vhodnou povrchovou úpravou.
  • Před připojením snímače k vyhodnocovací jednotce je potřeba zkontrolovat barevný kód snímače.
  • V případě použití více tenzometrických snímačů najednou používejte pouze sjednocovací krabice od prověřených výrobců.
  • Dbejte na to, aby nedošlo k pádu tenzometrů na zem.

Po instalaci

  • Po instalaci provádějte pravidelné kontroly tenzometrů. Poškození může vzniknout vlivem seismických aktivit, elektrických bouří, při záplavách a dalších extrémních povětrnostních jevech. Kontroly by měly probíhat také před každou sezonou a po jejím skončení.
  • Kontrolujte, zda je správně chráněn kabel snímačů. Nikdy nepřenášejte tenzometry za kabel ani kabel nijak nezkracujte.
  • Tenzometrické snímače neslouží k mechanickému spojování.
  • V blízkosti tenzometrických snímačů neprovádějte svařovací práce ani nevystavujte tenzometry extrémním teplotním vlivům.
  • Nevyvolávejte tlak na závitové sestavy - matice, šrouby atd.
  • Tenzometrické snímače by neměly tvořit propojení mezi dvěma konstrukcemi z kovu. Vždy je potřeba použít zemnící kabel.
  • Nevystavujte tenzometry vyšším kapacitám, než na které jsou určené.
  • Nevystavujte tenzometry vyššímu než předepsanému napětí.
  • Tenzometrické snímače smí pracovat pouze v předepsaných provozních teplotách.
  • Nedovolte, aby u tenzometrů docházelo k průniku nebo hromadění vody či nečistot.

Mezi nejčastější provozní problémy, se kterými se při provozu tenzometrických snímačů zatížení můžete setkat, je průnik vody do kabelu nebo přímo do tělesa snímače a přetížení snímače. Vždy proto vybírejte vhodné krytí snímačů a dodržujte deklarovaný výstupní signál při nulovém zatížení, který je daný výrobcem.*

Mohlo by Vás zajímat:

Čím se řídit při výběru vážních systémů pro vážení sil a nádrží

Typy vážních systémů pro odpadní a recyklační průmysl

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down