Pokud provozujete vážní systém, měli byste být dobře seznámeni s tím, jaké faktory mohou působit na správnost vážení. Některé vlivy mohou výsledky vážení ovlivňovat natolik, že váhy nemohou být používány a přestává u nich platit úřední ověření.
Vážní systémy pracují s měřením tíhy tělesa a na přesnosti výsledků měření může mít vliv:
Pokud si necháváte instalovat vážní systém, mělo by vždy proběhnout seřízení váhy, při kterém se berou v potaz všechny zmíněné vlivy. U poskytovatele vážních systémů M.E.N. expert s. r. o. je toto samozřejmostí. Pokud jste v oboru vážení úplný laik, nechte na odbornících, aby provedli správnou kalibraci váhy.
Aby mohly váhy správně vážit, musí být umístěny v rovině. Pokud jsou jakkoli nakloněné, dochází k rozložení gravitační síly a váhy podvažují. Vážní systémy umístěné v podlaze nebo v pultech jsou do vodorovné polohy situovány díky konstrukci, kterou nelze bez nářadí měnit. Manipulaci s těmito váhami by měla provádět vždy odborná firma.
U dalších typů vah ukazuje vodorovnou polohu tzv. libela nebo si můžete váhu zkontrolovat přiložením vodováhy. Pokud není váha ve vodorovné poloze, nesmí se na ní provádět obchodní vážení – váha ztrácí úřední ověření.
Každý vážní systém má určený teplotní rozsah, při jehož dodržení je garantováno přesné vážení. Pokud nejsou tyto teploty dodrženy (například u venkovních nebo skladových vah může teplota klesat pod nulu, na váhy může dopadat přímé sluneční světlo nebo je ovlivňuje tepelný zdroj v jejich blízkosti), ztrácí váhy úřední ověření.
Také vlhkost vzduchu může kvalitu vážení velmi ovlivnit. Pokud atmosférická vlhkost překročí 80 %, je možné, že se ve vážním systému začne srážet voda, která by mohla poškodit elektrické součásti váhy. Při vysoké vlhkosti se zvyšuje i hustota vzduchu a lépe se odvádí elektrostatický náboj.
Naopak nízká vlhkost vzduchu pod 20 % zvyšuje riziko špatného odvedení případného elektrostatického výboje. Také se snižuje hustota vzduchu, což může mít vliv na výsledek vážení.
Pro správné vážení je důležitá stabilita váhy. Pokud je vážní systém vystaven vlivu průvanu nebo vibracím, nemůže se vážící jednotka ustálit a váha není schopna předat data. Pokud na váhu působí tyto vlivy slabě, mohou se měnit předávané výsledky vážení, pokud jsou vlivy silné, váha není schopna vážit vůbec.
K tomu, aby váha mohla fungovat, musí se její nosič (váha, deska, most, konstrukce) pohybovat volně. Pokud by pohybu bránily nečistoty, docházelo by k chybám ve vážení. Na čistotu vážního systému je nutné dbát zejména u vah podlahových nebo zásobníkových.
Vážní systém by měl být instalován na pevný a vodorovný povrch, měl by se opírat o všechny nožičky a měl by být seřízený. Po seřízení by se s ním nemělo hýbat. Výjimku tvoří palubové nebo paletové váhy, které jsou uzpůsobeny pro pohyb.
Tenzometrické snímače zatížení jsou, i přes svou na pohled robustní konstrukci, poměrně citlivé. Snímací zařízení, kterými jsou tenzometry osazeny, se mohou velmi snadno poškodit. Abyste zachovali tenzometry funkční, je nutné dodržovat několik pravidel.
Pokud si nejste jisti, jak správně s tenzometrickými snímači zatížení zacházet, nechte si vždy poradit odbornou firmou, která vám tenzometry instaluje nebo u které jste snímače zakoupili.
U společnosti Manat najdete profesionály, kteří se tvorbou návrhu, instalací i servisem tenzometrických snímačů zabývají již řadu let a vyberou vám nejen správný typ snímačů, ale seznámí vás také s jejich užíváním. Nabídka tenzometrů a snímačů zatížení ZDE.
Mezi nejčastější provozní problémy, se kterými se při provozu tenzometrických snímačů zatížení můžete setkat, je průnik vody do kabelu nebo přímo do tělesa snímače a přetížení snímače. Vždy proto vybírejte vhodné krytí snímačů a dodržujte deklarovaný výstupní signál při nulovém zatížení, který je daný výrobcem.*
Mohlo by Vás zajímat:
Čím se řídit při výběru vážních systémů pro vážení sil a nádrží
Typy vážních systémů pro odpadní a recyklační průmysl