Začínali prodejem náhradních dílů, pak přidali prodej techniky a dnes polovinu firmy tvoří zaměstnanci servisu. Prodejnu a další prostory pro zákazníky postavili na zdevastovaném pozemku, který zrenovovali, a přispěli tak ke zlepšení tváře města Týniště nad Orlicí. Ročně prodávají desítky traktorů a stovky jich servisují. Patří k předním prodejcům zemědělské techniky v královéhradeckém a pardubickém regionu a letos slaví 25. výročí existence. Řeč je o firmě AGRICO, s. r. o., jejíhož majitele Josefa Faltu jsme dnes pro čtenáře týdeníku Zemědělec vyzpovídali.
„Začínali jsme v pronajatých prostorách v Týništi nad Orlicí a veškeré peníze jsme investovali do nákupu náhradních dílů. Tenkrát – mluvíme o roce 1993 – byly na trhu zastoupené převážně jen české značky, cizí výrobci teprve začínali Českou republiku objevovat,“ říká Josef Falta, jednatel a majitel firmy Agrico. „Po náhradních dílech byla velká poptávka, a tak jsme zakoupili nevyužívaný pozemek poblíž vlakového nádraží a zainvestovali jsme do jeho renovace. Postavili jsme technické zázemí pro prodejnu a administrativní budovu, zrekonstruovali jsme původní budovu na skladové zázemí pro náhradní díly a v roce 1996 jsme otevřeli pro zákazníky.
Kdo je Agrico
AGRICO patří k významným prodejcům zemědělské techniky a náhradních dílů v královéhradeckém a pardubickém regionu. K prodávané technice poskytuje i odborný poprodejní servis. Firma má dneska okolo 40 zaměstnanců, z toho polovina pracuje v servisu. Skrze svého finančního partnera ČSOB Leasing pomáhá zemědělcům se získáváním dotací a také otevírá dveře ke značkovému financování.
Majitelem a spoluzakladatelem firmy je Ing. Josef Falta. V uplynulých sedmi letech firma opakovaně získala ocenění Prodejce roku značky Zetor a bývá oceňována i zahraničními importéry.
Specializuje se na zemědělské stroje a zahradní, komunální a lesní techniku. Ve skladu náhradních díků najdete okolo 35 tisíc položek. K významným zákazníkům patří i státní Lesy ČR anebo Povodí Labe.
Od samého začátku firmy funguje ještě další prodejní středisko Agrico, které se nachází v Červeném Kostelci. Sortiment se upravoval podle požadavků a vývoje trhu se zemědělskou technikou. Dnes středisko zaměstnává 3 lidi a nabízí spíše menší techniku a náhradní díly. Pro velkou techniku je lepší si zajet do centrály na Čapkově ulici v Týništi.
Další významný milník v historii firmy spadá do roku 2013. Firma expandovala a nedaleko od centrály otevřela velký showroom a servis zahradní a komunální techniky a pneuservis. „Naše aktivity se neustále rozšiřovaly, současné prostory přestávaly stačit a my jsme chtěli zkvalitnit služby pro koncového zákazníka. Toto středisko je prostorově velmi příhodné – nachází se na okraji města, kde je snadno dostupné například i pro kamiony, které potřebují zajet do pneuservisu. Včetně pneuservisu tu dnes pracuje sedm lidí,“ říká Falta. Součástí střediska jsou další prostory včetně restaurace, které firma pronajímá.
V čem tkví tajemství úspěchu?
Na otázku, co klienta nejvíc zajímá, odpovídá Josef Falta stručně. Jsou to tři věci – kvalita stroje, kvalita a jednoduchost financování a následný servis. Pokud jde o kvalitu stroje, Agrico prodává osvědčené české i zahraniční značky tak, aby si každý dokázal vybrat. Bez ohledu na to, zda preferuje český Zetor, anebo se poohlíží po nejmodernější technice zahraniční produkce.
„Při financování dlouhodobě spolupracujeme s ČSOB Leasing, s jejich hradeckou pobočkou máme velmi dobré vztahy. Díky tomu získává náš zákazník finance na svůj stroj rychle a efektivně. Financování v podstatě zajistíme za něho,“ vysvětluje Falta.
Kdo je ČSOB leasing
ČSOB Leasing, je 100% dceřinou společností Československé obchodní banky, členem skupiny ČSOB a významné nadnárodní skupiny KBC. Prostřednictvím sítě vlastních poboček poskytuje finanční služby podnikatelům i soukromým osobám, v oblasti financování osobních, užitkových a nákladních automobilů, strojů, zařízení, technologií, investičních celků a výpočetní techniky. Produkty zákazníkům je společnost schopna podle preferencí zákazníka nabídnout nejen prostřednictvím vlastní distribuční sítě i rozsáhlé distribuční sítě ČSOB, a zajistit tak osobní přístup v každém regionu České republiky, ale přímo v místě prodeje u spolupracujících dodavatelů movitého majetku. ČSOB Leasing poskytuje financování pořízení či užívání produktivního (odepisovatelného) majetku. ČSOB Leasing je držitelem certifikátu jakosti podle normy ISO 9001:2008.
ČSOB Leasing dokáže také zpracovat dotační žádosti, společnost má své vlastní Dotační centrum, jehož specialisté zemědělcům se získáním dotace ochotně pomohou. Díky svým zkušenostem dokáží také minimalizovat náklady na vyřízení datační žádosti.
Pokud jde o třetí pilíř spokojenosti zákazníka, a to poprodejní servis. O tom si povíme dále.
Dobrý vedoucí servisu je základ
Tak jako každý úspěšný byznys, i obchod se zemědělskou technikou stojí na lidech. Sehnat dnes šikovného technika v místě jen pár kilometrů vzdáleném od automobilky v Kvasinách se blíží výhře v loterii. V Agricu kladou velký důraz na správné vedení servisu. „Naši technici jsou celoročně nonstop k zastižení na telefonu. Ona i dobrá rada se uprostřed sezóny váží zlatem a zákazníkovi mnohdy stačí konzultovat svůj problém telefonicky. Pokud mu o víkendu začne v traktoru blikat kontrolka, potřebuje ihned vědět, nakolik je závada vážná. Zda je nutné stroj okamžitě odstavit, aby nedošlo k jeho poškození, anebo stačí uzpůsobit provoz a stroj lze v omezeném režimu nechat dál pracovat,“ vysvětluje Josef Falta. Servis tak často spočívá v morální opoře zákazníkovi. Není to však zdaleka všechno.
Moderní technologie hýbou i zemědělským světem
Agrico dnes disponuje osmi moderně vybavenými servisními vozy. Dříve byla tato auta vybavena spíše mechanickým nářadím, dnes se k tomu přidávají diagnostické přístroje, notebooky a hlavně zaškolený personál, který s diagnostickými přístroji umí zacházet.
Nefunkční stroje je třeba přivézt na provozovnu pouze v případě, že jde o velkou závadu. V takovém případě Agrico disponuje i technikou, která převeze nefunkční zařízení do servisu v centrále.
Výzvy dnešní doby
„Nároky na diagnostickou techniku neustále rostou. A to jak po finanční stránce, kdy jdou náklady do statisíců, tak po lidské stránce. Technici musí být řádně zaškoleni, aby dokázali diagnostickou techniku bezvadně ovládat. Se stále pokročilejšími informačními technologiemi v zemědělských strojích je potřeba neustále dokupovat nové diagnostické přístroje a do jejich provozu školit personál. Tento proces se pořád opakuje, a navíc se neustále zrychluje,“ vysvětluje Falta.
Firma přitom nabízí širokou nabídku značek – ať už to jsou zemědělské traktory Zetor, Valtra a Kubota, teleskopické manipulátory značky Merlo, závěsná technika Kverneland a Kuhn, přívěsy a návěsy WTC, Pronar a ZDT, čelní nakladače Trac-Lift, sedačky do zemědělských strojů Grammer a další. Bohatý repertoár má také u zahradní techniky – profesionální stroje a nářadí Honda, Echo, Vari, Seco Group, Scheppach, Motor Jikov, Tona nebo Fiskars. Komunální technika je v sortimentu reprezentována praxí osvědčenými stroji značky Kubota, Wisconsin a Agroservis Šálek.
A servisovat musí umět všechny zastoupené značky. Nároky na servisní techniky i vybavení servisů jsou tedy skutečně vysoké.
Zemědělci poctivě splácí své závazky
Podle statistik ČSOB Leasing patří zemědělci k nespolehlivějším zákazníkům, kteří pravidelně splácí a téměř vždy dostojí svým závazkům. Počet zabavených nesplácených zemědělských strojů je oproti jiným segmentům naprosto zanedbatelný.
ČSOB Leasing se snaží vycházet zemědělcům co nejvíce vstříc. Ve spolupráci s importéry dokáže nabídnout zvýhodněné značkové financování, které kupujícímu přináší značnou finanční úsporu. „Zákazníci velmi dobře slyší na značkové financování a různé akce, které v průběhu roku běží. Vnímáme zvýšený zájem ze strany kupujících a odráží se to i na prodejích. V tomto směru vidím velkou oporu ze strany ČSOB Leasing,“ komentuje Josef Falta.
Možná i díky tomuto patří AGrico mezi lídry v počtu profinancovaných Zetorů přes společnost ČSOB Leasing. A dobře si vede i u jiných značek strojů.
Zahraniční přesah
Díky relativní blízkosti Polska se dá říct, že Agrico obsluhuje i zahraniční trh. „Doba, kdy k nám Poláci jezdili ve velkém skupovat použitou techniku, je dávno pryč. Dnes k nám jezdí spíš polští obchodníci, kteří se dívají po náhradních dílech, hlavně do traktorů a dalších strojů českých značek. Nedávno jsme měli třeba obchodníka, který poptával sklizňovou techniku, náhradní díly na bubnové žací stroje,“ říká Falta.
Vize do budoucna
Na otázku, jak vidí budoucnost Agrica, odpovídá Josef Falta s úsměvem: „Ve firmě začal působit i můj syn, který vystudoval obor. Je tedy mým důležitým úkolem vychovat svého nástupce, abych měl jednou firmu komu předat.“
Spolu se synem chce držet nastavený standard a vysokou úroveň služeb. Zaměřit se na zkvalitňování služeb, ať už třeba pronájmem techniky. Zvažuje zřízení půjčovny použité techniky pro případy, kdy si chce klient stroj jen vyzkoušet anebo má prostě na svém stroji závadu a nutně potřebuje narychlo půjčit náhradní.*