23.02.2011 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Fotovoltaické instalace i bez dotací

V posledních letech přibývá instalovaný výkon fotovoltaických elektráren ve světě tempem přes třicet procent ročně. To přispívá k rozvoji fotovoltaického průmyslu a zrychlení aplikace nových poznatků do praxe. V České republice pomalá reakce zákonodárců vedla k nepřiměřenému růstu nových instalací v roce 2010.

Investiční náklady fotovoltaických elektráren klesají asi o 20 % při každém zdvojnásobení globálního instalovaného výkonu. V roce 2009 však došlo, v důsledku souhry okolností, k výraznému propadu cen fotovoltaických panelů. Naši zákonodárci na to reagovali pozdě a instalovaný výkon v ČR roce 2010 dramaticky vrostl, se všemi ekonomickými a morálními důsledky.

Fotovoltaický průmysl i potencionální investoři v České republice musí na situaci reagovat. Výrobci mají v podstatě dvě možnosti: Orientovat se na zahraniční trhy (například Slovensko, Itálie, Bulharsko), nebo se zaměřit na fotovoltaické aplikace, které jsou konkurenceschopné i bez dotační podpory. Mezi ně, kupodivu, patří i různé aplikace v zemědělství.

 

Autonomní systémy pro stavby

Především je možno se „vrátit“ ke známým aplikacím, jejichž rozvoj byl nastavením podpory utlumen. Výrazně se například zvětšil prostor pro autonomní systémy s akumulátory případně s doplňkovým zdrojem. O instalace takových systémů měli investoři v době boomu minimální zájem. Výhodou fotovoltaiky oproti jiným autonomním zdrojům je kromě nulových nákladů na palivo i bezúdržbovost – žádné mazání pohyblivých částí, žádné doplňování paliva.

Postupně se otevírá prostor i pro malé systémy s výkonem v řádu jednotek kWp propojené s řízením spotřeby domácích spotřebičů. Výroba elektřiny jen pro vlastní spotřebu, pokud není požadována podpora, nepodléhá povinnosti získat licenci.

Autonomní systémy se zatím vyplatí pro objekty více vzdálené od rozvodné sítě. Díky výraznému poklesu cen panelů v posledních dvou letech se ale tato vzdálenost zkrátila. Je tak možná otázkou několika let, kdy bude levnější pořídit si autonomní systém, než zřizovat přípojku elektřiny. V mnoha případech je takové řešení zajímavé již nyní.

 

Pohon zemědělské techniky

Novým prostorem pro výrobce i uživatele je pohon zemědělské a zahradnické techniky. Stroj poháněný fotovoltaickým panelem (typicky 200 W) totiž bude pracovat za méně než 50 haléřů na hodinu. Tři fotovoltaické panely poskytnou stejný výkon jako jeden kůň, stojí zhruba stejně, ale není nutno je ustájit a krmit. Další výhodou fotovoltaických panelů je, že při odstavení stroje mohou dodávat elektřinu pro potřeby domácnosti nebo farmy, podobně jako se dříve hospodářská zvířata zapřahala do žentouru.

Pro malé rodinné farmy může být zemědělská technika poháněná fotovoltaikou výhodnější než malotraktor, který v takových případech bývá většinu času nevyužit. I kdyby totiž investiční náklady byly stejné, náklady na palivo jsou v případě fotovoltaiky nulové. Většina prací v zemědělství je tak jako tak prováděna za hezkého počasí. Kromě toho lze stroje s elektrickým pohonem snadněji řídit a automatizovat.

 

Průkopníkem je sekačka

Lze zvolit dva přístupy: Jednodušší je přestavět stávající zařízení na pohon elektřinou a přidat panely. Složitější je navrhnout zcela nová zařízení, která budou přizpůsobena výkonovým možnostem použitých fotovoltaických panelů. První možnost je značně neefektivní, vadou té druhé je, že podobná zařízení zatím na trhu nejsou příliš dostupná. Průkopníkem jsou solární travní sekačky, které se vyrábějí i v automatickém provedení. Aplikace vychází ze skutečnosti, že přírůstek travní biomasy je při dostatku vláhy i živin přímo úměrný intenzitě slunečního záření. V zimě, kdy sluníčko svítí méně a výkonnost fotovoltaických panelů je nižší, tráva v podstatě neroste a sekačka může být v garáži.

Solární sekačky jsou sice dražší, než benzínové, ale jejich výhodou jsou nulové náklady na palivo. Po určité době, která závisí především na intenzitě využití stroje, se tak celkové náklady na oba typy sekaček vyrovnají. Nicméně i pořizovací cena s cenou fotovoltaických panelů postupně klesá. Nulové náklady na palivo mají samozřejmě i sekačky ruční, které jsou dokonce výrazně nejlevnější. Je potom otázka priorit uživatele, zda sekání trávníku považuje za namáhavou práci, nebo za náhradu pobytu v posilovně.

(Poznámka: Czech RE Agency je nezisková organizace, zaměřená na propagaci úspor, obnovitelných zdrojů energie a trvalé udržitelnosti.)

 

Bronislav Bechník, Czech RE Agency

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down