04.01.2022 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hospodaření s uzavřeným koloběhem energie

Zemědělství stojí před novými výzvami. Aby bylo možné dosahovat stejných výnosů, jako doposud, bude zapotřebí nových strategií. Německý Fraunhofer Institut pro solární energetické systémy ISE se v loňském roce pustil do realizace zajímavého projektu.

Také v Německu se musí pěstitelé ovoce potýkat s následky změn klimatu, jako je silné sluneční záření, oteplování a stále častější výkyvy počasí, jako jsou kroupy a přívalové deště. Snaží se tedy vyvinout taková opatření, která by zamezila poškozování ovoce. V sadech se stále více využívají sítě proti krupobití a ochranné fólie. V rámci nového projektu by mělo být v následujících čtyřech letech zjišťováno, nakolik mohou tuto ochrannou funkci v jabloňových sadech převzít zemědělské solární panely, jaký design panelů je ten nejvhodnější a jak se existence fotovoltaiky v sadech bude projevovat na výnosu při sklizni.

Fraunhofer Institut ISE ověřuje vůbec poprvé fotovoltaický systém APV v ekologickém sadařství Nachtwey ve spolkové zemi Porýní-Pfalz. Plochy pro pěstování jabloní jsou tam současně využívány i pro produkci elektřiny – s pomocí solárních panelů. Cílem je přispět k využívání půdy, šetrnému k životnímu prostředí, a zároveň minimalizovat tření mezi fotovoltaickými systémy a zemědělskou výrobou.

Ve výzkumném projektu se ověřují i možnosti využití vyrobené elektřiny. A to například k pohonu elektrifikované zemědělské techniky, anebo při skladování vypěstovaného ovoce v elektricky napájených chladírnách. Výrobce Fendt poskytl po celou dobu výzkumného projektu k dispozici svůj traktor Fendt e100 Vario, napájený elektřinou z baterií. Ten je využíván ke všem pracím, jako je mulčování vegetace mezi stromy, přeprava produkce do skladu či manipulace s bednami anebo budování solárních panelů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down