Jednou z věcí, kterou tady v České republice opravdu umíme je vařit dobré pivo. O tom myslím není pochyb. Samozřejmě je to díky pěstitelům chmele, kteří do produkce našeho „českého zlata“ vkládají nejen svůj, čas, peníze, nervy, ale hlavně svá srdce. Práce na chmelnicích je těžká a stejně jako v jiných oblastech zemědělství i tady je potřeba používat mechanizaci. V žatecké oblasti jsem navštívila dva zemědělské subjekty, které používají do chmelnic speciální chmelařské traktory od společnosti AgriCS.
Chmel (Humulus lupulus) je vytrvalá dvoudomá pravotočivá liána z čeledi konopovitých a patří k velmi starým kulturním plodinám. V ČR máme tři největší pěstitelské oblasti Žatecko, Úštěcko a Tršicko. Vyrazila jsem za chmelařskými traktory na žatecko konkrétně do zemědělského družstva Podlesí Ročov a do účelové hospodářství Stekník, které je nedílnou součástí Chmelařského institutu v Žatci.
Situace na trhu s chmelem
Pěstování chmele má v českých zemích tisíciletou tradici. První ojedinělé zprávy pocházejí z 8. až 9. století. V roce 1100 je dokonce na seznamu vyvážených zboží z českých zemí do Hamburku také chmel. K významnému rozšíření pěstování chmele došlo za vlády císaře Karla IV., který si byl vědom předností českého chmele.Další rozvoj prodělalo chmelařství a pivovarnictví v 18 a 19. století.
V současné době je bohužel trendem snižování ploch pro produkci chmele. Je to způsobeno snižováním chmelení v pivovarech, ale také rozvojem pěstování hybridních odrůd, které sice nabízí vyšší výnos, ale současně menší kvalitu.
Dalším faktorem je samozřejmě dopad současné krize. Ta se projevuje zejména sníženou spotřebou piva a tím i propadem výkupních cen chmele. Obchodní smlouvy u produkce chmele jsou specifické tím, že se sjednávají na 5 až 10 let dopředu včetně cen.
Naše nejlepší aromatické odrůdy chmele – tedy žatecký červeňák a sládek – mají tradičně svůj odbyt v zahraničí. Putují nejen do Evropy, Ameriky, ale jedním z největších odběratelů je například japonsko.
V Žatecké oblasti se pěstuje jednak jedinečná odrůda Poloraného žateckého červeňáku, která vyniká svou kvalitou - množstvím hořkých látek a odrůda Sládek, která vznikla z Červeňáku a zdědila po něm rovněž vysoký obsah beta hořkých kyselin.
ZD Podlesí Ročov
Zemědělské družstvo vzniklo transformací z původního zemědělského družstva v roce 1992. Svou rozlohou zabírá přibližně 1800 ha. Už když jsem do Ročova jela, míjela jsem spousty chmelnic. Chmel se prý pěstuje na 240 ha a pro družstvo znamená 60% všech tržeb.
Kromě chmele má zemědělské družstvo ještě na 1100 ha orné půdy zaseté obilniny, olejniny a některé další krmné plodiny. Zbytek rozlohy jsou pastviny, které mají k dispozici krávy bez tržní produkce mléka.
Chmele se zde pěstuje několik odrůd. Hlavním protagonistou v repertoáru odrůd je tradiční žatecký poloraný červeňák. Tato odrůd má sice menší výnos než hybridní odrůdy, ale její finanční zhodnocení je lepší. Předností je totiž kvalita čili větší poměr hořkých látek.
Dále se v Ročově pěstuje v menší míře Angus a další odrůdy.
ZD Podlesí Ročov zaměstnává 80 stálých pracovníků, ale například na jarní práce spojené s pěstováním chmele se tu vystřídá až 1500 brigádníků.
Chmelařský institut v Žatci
Kde jinde načerpat informace než přímo v Chmelařským institutu v Žatci. Účelové hospodářství Stekník je nedílnou součástí Chmelařského institutu. Jedná se o zemědělskou farmu zaměřenou především na pěstování chmele. Pěstují se zde všechny české odrůdy chmele pro komerční i výzkumné účely. Na experimentálních chmelnicích se pěstují novošlechtěné hybridy ve velkoplošných polních pokusech i některé zahraniční odrůdy. Na dalších chmelnicích jsou založeny výživářské a agrotechnické pokusy, testovány různé typy umělých závlah a pěstebních technologií. Výrobu chmele doplňuje na zbývající orné půdě výroba obilovin, olejnin a dalších plodin.
Mechanizace v chmelnici
Jak by vlastně správný chmelařský traktor měl vypadat? V první řadě se musí vejít do chmelnice a to jak na šířku tak na výšku, tudíž musí být kompaktní. Je také třeba aby traktory neničili štoky při letních pracích. Traktor by měl mít proto uzpůsobeny blatníky předních kol nebo rohy kabiny Na druhou stranu je potřeba velký výkon a to nejlépe v rozsahu 80 – 100 koní. Chmelnice jsou totiž potřeba občas podrýt až do hloubky 40 cm a také moderní rosiče vyžadují větší energetický příkon .
Speciální chmelové traktory značek Case IH a Steyr, kterým je AGRI CS a.s. výhradním dovozcem do ČR, jsou u českých chmělařů využívány čím dál více. Tím se tyto světoznámé značky dostávají poprávu na přední příčky v prodeji traktorů i v těchto pro chmel specifických oblastech (Žatecko, Úštěcko a Tršicko). Stroje Case IH a Steyr tak pomáhají našim chmelařům obdělávat české zlato a navazují tak na dlouhodobé prodejní úspěchy západoněmeckých prodejců, kde jsou traktory do chmele dodávány od těchto značek již desítky let. Modelové řady traktorů značek Case IH i Steyr se prolínají a to díky tomu, že od roku 1996 jsou obě značky součástí jediné společnosti.
V ZD Podlesí Ročov nahradily staré traktory značky Zetor novými traktory Steyr MT a Steyr Kompakt. Když na farmě porovnávali spotřebu pohonných hmot u starého Zetoru 7245 s kompaktním traktorem Steyr o výkonu 97 koní při práci s rosičem, bylo zjištěno, že spotřeba je významně menší, přičemž oba stroje pilotoval stejný řidič. U nového traktoru je totiž možné zvolit u otáček VH modul eco, který dodává potřebný příkon, avšak při nižšího otáčkám motoru, tím i při vyšším kroutícím momentu a spotřebě.
Chmelaři na účelového hospodářství institutu, na Stekníku využívají ve chmelnicích čtyři traktory značky Case IH. Konkrétně modely Quantum C. Všechny čtyři
"natočily" již v první sezóně více než 600 Mth. Také měření spotřeby pohonných hmot u těchto traktorů ukázalo, že jsou z tohoto pohledu spořivé. Kromě toho se mohou například chlubit pohodlnou a prostornou kabinou.
Ucelená nabídka chmelařských traktorů
Řada Steyr Kompakt nabízí všestranný traktor, který kombinuje nízko položené těžiště a vysoký poměr výkonu ku hmotnosti traktoru. Obojí má za následek velmi dobrou stabilitu, snadné ovládání a dostateční výkon pro všechny práce na chmelnici. Mezi přednosti modelů této řady patří splnění normy Tier III, minimální poloměr otáčení 3,8 m a třírychlostní vývodový hřídel s možností závislosti na pojezdu.
Steyr MT je přepracovaná řady traktorů M. Jde o velmi robustní přesto obratný a přitom s výkonem okolo 100 HP poskytuje všechny vymoženosti traktorů vyšších výkonnostních řad. Kabina je velmi prostorná a přitom se "vejde" pod kotevní dráty chmelnice.
Velmi oblíbenými chmelařskými traktory jsou řady Quantum C a Quantum N. Quantum C kombinuje kompaktní rozměry s obratností a výkonem až 97 koní. Traktory je možné osadit novou chmelovou kabinou, která dovoluje nasadit stroje i tam, je jsou potřeba minimální rozměry. Výfuk je umístěn dole pod kabinou. Do chmelnic lze užívat také traktory Quantum N díky maximální šířce 1530 mm. Navzdory svým kompaktním rozměrům poskytují vysoký stupeň bezpečí a komfortu i v dlouhém pracovním dni.