04.04.2019 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I pluhy se modernizují

Celá řada podniků, hospodařících v členitých podmínkách, se opět vrátila k orbě a celoplošnému využívání pluhu. I přes vyšší časovou náročnost a vyšší pracnost při následném zpracování půdy poskytuje zorané a klasicky připravené pole záruku výnosu.

Je to také nutnost v případě, že k založení porostu je využíváno tradiční technologie (radličkový secí stroj). Je ovšem nutné provést účinné zpětné utužení půdy pro vytvoření rovného seťového lůžka. Hloubku orby se doporučuje každým rokem měnit, aby se zabránilo vzniku utuženého podorničí (tlakem kol traktoru a plazů pluhu).

Také radličný pluh prochází vývojem; objevují se nové systémy jištění a rozšiřují se systémy přenosu hmotnosti na traktor pro snížení prokluzu a zvýšení tažné síly. Protože ale při otáčení traktoru s poloneseným pluhem na souvratích platí zcela jiná pravidla pro přenos sil, než je tomu u polonesených radličkových kypřičů, vyrábí se tzv. řízené trakční posilovače.

Pluh je vybaven několika senzory, které snímají například pracovní hloubku nebo úhel natočení rámu s orebními tělesy vůči závěsu, a posílají data na řídící jednotku. Při vyorání pluhu se tlak v systému sníží, protože již v podstatě není zapotřebí, a při otáčení soupravy na souvrati je automaticky snížen na nulu. Tím nemůže dojít k tomu, aby pluh tlačil na traktor z boku a negativně ovlivňoval jeho stabilitu. Po najetí do brázdy a spuštění orebních těles do půdy je tlak opět obnoven na nastavenou hodnotu.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down