Mohlo by se zdát, že v členitém terénu podhůří Šumavy naleznou uplatnění především lehké a obratné stroje s menším záběrem a tím i výkonem. Ekonomika je však neúprosná i tady. Kdo chce uspět v dnešním složitém tržním prostředí, musí volit výkonné a úsporné technologie s velkou produktivitou práce. Zrovna takové mohli vidět návštěvníci letošních, v pořadí již osmých kontraktačních dnů společnosti Liva Předslavice.
Pro návštěvníky této tradiční třídenní akce byly připraveny značkové stroje s dlouhou životností a provozní spolehlivostí od renomovaných výrobců. Na výstavní ploše dominovaly traktory Case IH, technika na sklizeň pícnin Krone, mulčovače Cabe a výměnný systém Annaburger. Nechyběly ani baličky McHale, dvouřádkový sklízeč brambor AVR, teleskopické nakládače, rozmetadlo Rauch a rozebírače balíků vlastní výroby Rokubal.
Na pole i silnice s traktorem Magnum
Koncem loňského roku prodala společnost Liva tři těžké polní traktory Magnum 280 s devítilitrovým motorem, jehož maximální výkon je 279 k, s navýšením až 313 koní. Stroje byly vybaveny přídavným závažím (60 % hmotnosti je přeneseno na přední nápravu) a velkou dotykovou obrazovkou v kabině pro ovládání základních funkcí. Jeden z nich, vystavený na kontraktačních dnech v Předslavicích, měl navíc agrohák, neboť bude agregován nejen s podmítačem o širokém záběru, ale i s velkým senážním vozem Krone ZX 40 GL. „I tyto velké stroje patří do kopcovité Šumavy, neboť také zdejší zemědělci se zabývají polní výrobou,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Filip Javorek, obchodní ředitel Liva Předslavice. „Platí to zejména pro ty hospodáře, kteří při pěstování plodin využívají půdoochranné technologie, kde je pro práci s širokým podmítačem při velké pojezdové rychlosti značný počet koní nezbytný. Koneckonců obdobný model, s označením Magnum 310, bude pracovat s víceúčelovým senážním vozem Krone ZX 550 GL o objemu 53,5 metru krychlového dle DIN.“ Všechny tři traktory Magnum 280 s mechanickou převodovkou řazenou pod zatížením jsou vybaveny volbou režimů autofield (polní provz) a autoroad (silniční provoz), a díky důmyslnému řešení komunikace mezi motorem a převodovkou se blíží svými vlastnostmi modelům CVX s plynulou převodovkou. Díky těmto systémům a rychlosti až 43 kilometrů za hodinu jsou vhodné i pro jízdu po silnici, ať už s velkými návěsy Annaburger či senážními vozy Krone ZX 40 nebo ZX 550 se dvěma či třemi nápravami.
Velkou pozornost budila v Předslavicích také malá Case IH Puma 155 o výkonu 155 koní. V porovnám s traktorem Maxxum 140 je tento model robustnější, větší, těžší a má i komfortnější ovládání vzhledem k řazení všech převodových stupňů pod plným zatížením. Kdo v kategorii od 120 do 160 koní vyžaduje luxusní traktor s mechanickou převodovkou, tak podle Filipa Javorka sáhne po modelu Puma 155, který je díky své konfiguraci k mání za poměrně přijatelné peníze. Na opačném pólu, než jsou traktory Magnum, se nacházejí modely JXU 95 a 105. Jde o farmářské traktory pro soukromě hospodařící rolníky nebo do podniků živočišné výroby, uplatnění nacházejí i při sklizni pícnin s obracečem nebo shrnovačem, při práci s čelním nakladačem či v komunálním sektoru.
Nejvíce techniky od značky Krone
Během jarních kontraktačních dnů si mohli návštěvníci vybrat z široké nabídky techniky Krone pro sklizeň pícnin. Vystavena byla kompletní řada žacích lišt v záběru od 2,0 m výše. V nabídce předslavické společnosti je jednak řada Easy Cut v záběru 2,8 až 3,2 m, s kondicionérem nebo bez kondicionéru, a jednak řada AM bez kondicionéru s nejmenším záběrem 2,0 m, která je určena pro menší výkony. Když už je řeč o záběrech, nejširší pracovní záběr měla vzadu nesená žací lišta Easy Cut 7540, tzv. malé letadlo, která v kombinaci s čelními žacími lištami Easy Cut 28 nebo Easy Cut 32 dosahuje celkového záběru 7,5 m a výkonu 6 až 7 ha za hodinu. K agregaci je třeba relativně slabý traktor s motorem o výkonu 120 až 140 koní (pokud není žací lišta vybavena kondicionérem).
Vystavena byla i řada obracečů KW v záběru od 5,5 m do 8,8 m. Tím největším byl tažený model KWT 8.82/8 s dvoukolovým podvozkem, osmi rotory a záběrem 8,8 metru. Při práci se podvozek zvedne a stroj se pohybuje po kopírovacích kolečkách u každého rotoru. Naopak při přepravě po pozemních komunikacích se stroj pohybuje rychlostí až 40 km za hodinu po dvou velkých kolech. Kopírovací kolečka se tak neopotřebovávají a jejich životnost je mnohem delší. Toto řešení umožňuje použít i menší traktor se slabší hydraulikou a nižší spotřebou. Všechny ostatní vystavené obraceče Krone byly nesené. Nechyběly ani shrnovače, například třírotorový stranový shrnovač Swadro 1010 se záběrem 9,7 m, který pří jízdě tam a zpátky nahrabuje píci téměř z 20 metrů, ale i nejoblíbenější model mezi českými zemědělci - dvourotorový shrnovače Swadro 807 se shrnováním do strany v záběru 6,2 metru. Prvně jmenovaný model je určen především pro majitele výkonných řezaček a velkých senážních vozů, jeho denní výkon se pohybuje od 50 do 80 hektarů.
Vyspělé i jednoduché modely
Předešlá věta se týká lisů Krone. V areálu společnosti Liva byl pro návštěvníky připraven jeden z nejnovějších lisů Krone - Comprima F 155 XC, který na loňské výstavě Země živitelka obdržel Zlatý klas. Jde o zástupce nové modelové řady svinovacích lisů, který je vybaven sběracím ústrojí EasyFlow bez vodicích kulis o záběru 2,15 m, podávacím rotorem s přivařenými prsty ve šroubovich do tvaru písmene V, rotorovým řezacím ústrojím X-Cut se 17 nebo 26 noži uspořádanými v jedné rovině a semivariabilní komoru. „Principiálně je to lis s pevnou komorou, který vytváří balíky s měkkým jádrem, ale jejich průměr lze po pěti centimetrech měnit od 1,25 do 1,5 metru,“ vysvětluje Filip Javorek. „Je to kompromis pro ty zemědělce, kteří lisují seno, slámu i senáž a v závislosti na hmotnosti balíku mohou měnit jeho průměr.“
V kontrastu s Comprimou byly čtyři lisy Krone Round Pack 1250. Jde o mnoha lety prověřené jednoduché modely s pevnou lisovací komorou, které vytvářejí balíky o průměru 1,25 m při šířce sbírání 1,95 metru. Pokud nejsou tyto lisy vybaveny řezáním, mají spirálový vkládací rotor. „Tyto stroje jsou nakonfigurovány pro potřeby zákazníků společnosti Liva, kteří dnes váhají mezi použitým nebo novým lisem,“ dodává Ing. Javorek. „Round Pack 1250 je nový špičkový stroj za velice zajímavou cenu, někteří zemědělci s ním běžně lisují dva až tři tisíce balíků za rok. Pokud jde o výkony, tak zde máme s traktorem Case IH Maxxum 140 X Line agregován lis Combi Pack 1500V Multi – Cut, který v loňském roce ve službách slisoval a zabalil téměř třináct tisíc balíků.“
Kdo pak potřebuje rychle, tiše a bez prachu rozdružovat svinuté balíky, ať již seno, slámu, či senáž a zakládat je do žlabu nebo na krmný stůl, může využít cenově zajímavý rozdružovač balíků Rokubal. Stroj je poháněn hydraulikou od traktoru, ale i teleskopického nebo smykem řízeného nakládače.
Kompletně řešená doprava
Vyhledávaným produktem z nabídky společnosti Liva je robustní výměnný systém nástaveb Annaburger s celkovou hmotností 18, 20 a 22 tun. Vystavený model HTS 20.79 s celkovou hmotností 20 tun, tandemovou nápravou, hydraulicky odpruženou ojí a zavěšením K 80 byl určen pro zákazníka na Horažďovicku. Zemědělci si mohou k univerzálnímu podvozku pořídit jednostrannou nebo vícestranně sklápěnou korbu, cisternu, senážní nástavbu, plošinu s hydraulickou rukou, ale i nástavbu s posuvným štítem. Liva standardně dodává nápravy na velkých kolech s ráfkem 26,5 palce. Podle Filipa Javorka jsou velkou výhodou tohoto systému kvalitní nápravy BPW a také poměrně nízké těžiště, takže i v kopcovitém terénu či v silážní jámě jsou vozy Annaburger velice stabilní.
Z dopravní techniky měly v Předslavicích největší zastoupení senážní vozy, a to i přesto, že chyběl největší model Krone ZX 550, který byl právě na cestě od výrobce do firmy LIVA. Přestože se trend ubírá k vozům s těžkým řezným rotorem, pro návštěvníky byl připraven Titan GL 48 s hrabicovým systémem o objemu 48 m3 při středním stlačení. Tento model je určen zemědělcům, kteří požadují senážní vůz s malým příkonem – lehce ho zvládne traktor o výkonu 120 až 130 koní. Jedním z nejprodávanějších sběracích vozů vhodných do podmínek Šumavy je model R 54 GL o objemu 54 m3 při středním stlačení, který je již vybaven sběračem Easy Flow a těžkým řezným rotorem s 35 noži. K agregaci je zapotřebí traktor o výkonu 140 koní a výš. Vedle stály dva vozy Krone 6XL, s jedním Liva pracuje ve službách. Oba vozy byly osazeny neřízeným sběračem Easy Flow širokým 1,9 m, těžkým řezným rotorem s 39 noži, řiditelnou nápravu a širokými pneumatikami (ráfky 26,5 a 22,5 palce). Jeden z nich měl dva rozdružovací válce, které při vyprazdňování vytvářejí z hmoty rovnoměrný koberec. Kdo podle Ing. Javorka vyzkoušel v senážní jámě, nebo při plnění vakovacího lisu senážní vůz s rozdružovacími válci, už jiný nechce.
Klíčové informace
-V dubnu se v areálu společnosti Liva Předslavice uskutečnili již v pořadí osmé Kontraktační dny.
-Pro návštěvníky byla připravena výkonná a spolehlivá technika značek Case IH, Krone, Cabe, Annaburger, McHale, AVR, JCB, Rauch a Rokubal.
-Kontraktační dny navštívilo během tří dnů více než 300 zemědělců, největší zájem měli o traktory Case IH, pícninářskou techniku Krone, mulčovače Cabe a dopravní techniku Annaburger.