27.04.2011 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Indikativní cíl splněn

Podle informací Energetického regulačního úřadu vyrobily v loňském roce elektrárny v České republice, využívající obnovitelné zdroje energie, celkem 5854,5 MWh elektřiny. Tím byl o 0,3 procenta překonán závazek ČR při vstupu do Evropské unie, že zvýší podíl obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě elektřiny do roku 2010 na osm procent.

Ke splnění tohoto indikativního cíle přispěla zejména významně vyšší výroba ve vodních a fotovoltaických elektrárnách v roce 2010. Zatímco u vodních elektráren se projevil kladný vliv klimatických podmínek, u fotovoltaických elektráren je hlavním důvodem výrazné zvýšení instalovaného výkonu. Přesto poprvé v historii klesl podíl vodních elektráren na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) pod 50 procent. Vzrostl relativní podíl elektřiny z bioplynu, naopak klesl podíl větrných elektráren a biomasy, přestože v absolutních hodnotách rostla výroba elektřiny ze všech OZE.

Je zajímavé, že indikativní cíl podílu OZE mohl být v roce 2010 splněn i při celkovém instalovaném výkonu fotovoltaických elektráren kolem 800 MWp. Většina nových fotovoltaických elektráren totiž byla instalována v posledních měsících roku 2010, takže výroba se na výsledku 2010 podílí zanedbatelně.

Výsledek mohl být ještě lepší, pokud by se rozvoj větrných elektráren vyvíjel podle původních předpokladů. Větrné elektrárny, u nichž jsou v současnosti náklady na podporu nejnižší ze všech OZE, však v očích veřejnosti poškodila negativní mediální kampaň již v době schvalování zákona o podpoře obnovitelných zdrojů v letech 2004 a 2005.

Obdobná mediální kampaň proběhla v nedávné době proti fotovoltaice a v současnosti se přenáší i na biomasu a ostatní OZE. Brzdou rozvoje OZE v České republice jsou pravděpodobně více tyto mediální kampaně, které časově korelují se schvalováním odpovídající legislativy než technické nebo ekonomické důvody.

 

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů v ČR v roce 2010

Obnovitelný zdroj

Výroba elektřiny

(MWh)

Podíl na elektřině z OZE

(%)

Podíl na konečné spotřebě

(%)

Vodní elektrárny

2792,7

47,7

3,9

Větrné elektrárny

335,5

5,7

0,5

Spalování biomasy

1513,5

25,9

2,1

Bioplynové stanice 1)

597,1

10,2

0,8

Fotovoltaické elektrárny

615,7

10,5

0,9

Celkem

5854,5

100

8,3

1) včetně spalování skládkového plynu

 

Pro následující období, to je do roku 2020, byly v rámci EU dojednány nové cíle. Na rozdíl od indikativních cílů pro rok 2010 jsou však již závazné. Kromě toho jsou do nich zahrnuty všechny druhy energie z OZE, vedle elektřiny i teplo a motorová paliva. Česká republika nicméně v tomto směru zaujímá v rámci EU jedno z posledních míst. Mnoho zemí, jejichž podíl OZE je v současnosti nižší než v ČR, se nyní zavázala k cílům vyšším. A v současnosti již dva státy – Norsko a Island – pokrývají veškerou spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů, Norsko dokonce část této elektřiny exportuje.

 

Bronislav Bechník, Czech RE Agency

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down