České školství, stejně jako řada jiných odvětví, se neustále potýká s nedostatkem peněz. Mnoho žáků zemědělských technických oborů se tak při hodinách teorie učí o moderních strojích vybavených počítačovými systémy, přitom v dílnách mají k dispozici zastaralou mechanizaci, která s pokrokovými technologiemi nemá nic společného. Není proto divu, že ve většině případů se absolventi zemědělských škol a učilišť setkávají s nejmodernější technikou až po nástupu do zaměstnání.
V podobné situaci byla i Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Milevsko se svými obory Mechanik opravář a Opravář zemědělských strojů. Odborný výcvik žáků probíhá ve Veselíčku, do letošního jara se využívaly především starší zemědělská technika a traktory Zetor. Zlom nastal v dubnu, kdy při SOŠ a SOU Milevsko, ve spolupráci s firmou Rudolf Stárek, bylo ve Veselíčku otevřeno nové servisní a obchodní středisku strojů Massey Ferguson. Dnes zde mají žáci k dispozici nejnovější traktory a sklízecí mlátičky, k výuce slouží jak prodané stroje, u nichž se provádí pravidelný servis, tak nová technika připravena pro další zákazníky.
Historie nekončí
Zemědělské školství, které patřilo až do roku 2000 pod ministerstvo zemědělství, je s Veselíčkem na Písecku spjato již od roku 1952, odborné vzdělání zde získaly stovky opravářů zemědělské techniky, traktoristů i chovatelé skotu, prasat a ovcí. Nebylo výjimkou, kdy zde v jednom roce studovalo a bydlelo více než 300 žáků, jejich odborný výcvik pak zajišťovala téměř dvacítka učitelů odborného výcviku. Uplynula řada let a v jednom roce se dokonce zdálo, že zemědělské školství ve Veselíčku definitivně skončí. Nestalo se tak, naopak zájem o zemědělské obory dnes vzrůstá.
„Výrazná změna nastala právě v roce 2000, kdy došlo k reformě státní správy a všechny školy přešly pod jednoho zřizovatele, v tomto případě kraje,“ řekla týdeníku Zemědělec ředitelka SOŠ a SOU Milevsko Mgr. Dagmar Švárová. „K další změně došlo na začátku roku 2003, kdy se sloučily Integrovaná škola v Milevsku a Zemědělské učiliště ve Veselíčku. Bylo to ku prospěchu nejen samotných žáků, ale i celého regionu. Přestože dětí v poslední době ubývalo, zájem o zemědělské obory pomalu roste. Letos je u nás studuje více než čtyřicet žáků, ale před třemi roky jich bylo pouze šestnáct a opraváře zemědělských strojů jsme neměli jediného. Naši absolventi končí v zemědělských provozech jako obsluhy moderních strojů a opraváři. Jsou to univerzální oborníci s řidičským oprávněním A, B, C, T a svářečským průkazem, kteří dnes umějí obsluhovat moderní stroje a také u nich zajišťovat základní servis.“
„Aby naši absolventi byli na vysoké odborné úrovni, musejí se s novou technikou seznamovat již během studia,“ doplňuje ředitelku Václav Malý, vedoucí odborného výcviku ve Veselíčku. „To bylo zřejmé již od začátku výuky. Kde však vzít milióny na nový traktor, nám nikdo neporadil. Nehledě na to, že bychom stejně skončili u jednoho stroje, který by v krátké době technicky zastaral. Bylo nám jasné, že pokud chceme našim žákům permanentně zajistit ty nejlepší učební pomůcky, musíme se spojit s privátní firmou. A také jsme ji našli. Jde o autorizovaného prodejce společnosti Austro Diesel Rudolfa Stárka, který na českém trhu prodává techniku Massey Ferguson a zajišťuje u ní servis a náhradní díly. Díky této spolupráci mají naši žáci k dispozici to nejlepší, co na českých polích pracuje. Řekněte mi, kde učni pracují s takovým moderním traktorem, jakým je například model s vario převodovkou Massey Ferguson 7465?“
Farmář, učitel a servisman
Privátní sektor propojuje s učilištěm Jiří Kotrba, učitel odborného výcviku, farmář a vedoucí servisního a obchodního střediska techniky Massey Ferguson v jedné osobě. Právě on vlastní již zmíněný model traktoru MF 7465, který využívá na své farmě v nedalekých Jestřebicích. Značce Massey Ferguson se v okolí Milevska obzvlášť daří, další traktor sloužící k výuce pracuje na jiné farmě v Křižanově, zemědělská společnost VETO Veselíčko zase letos odebere druhou sklízecí mlátičku této značky a snad největší koncentrace stříbrnočervené techniky z produkce AustroDiesel je v zemědělském družstvu Opařany. „Tyto stroje k praktické výuce bohatě stačí, jde o špičkové technologie s nejmodernějšími systémy řízenými počítačem,“ tvrdí Jiří Kotrba. „Co je však důležitější, moderní traktory a mlátičky odborným učiliště neustále „procházejí“, takže nehrozí, že se studenti seznámí s jedním systémem ovládaní, který již za dva roky nemusí platit. Zemědělské učiliště se dostává k novinkám tak, jak přicházejí na český trh.“
Současná zemědělská technika je natolik vyspělá, že bez počítačové diagnostiky ji lze jen stěží opravit. Natož pak v domácí či podnikové dílně. Má tedy vůbec učební obor Opravář zemědělských strojů nějakou budoucnost? „Určitě má, i když název tohoto oboru by mohl být jiný, neboť naši žáci se především učí správně stroj ovládat a využívat všechny možnosti, které špičkové technologie a systémy uživatelům nabízejí,“ myslí si J. Kotrba. Dále se u nás naučí základy správné údržby, která v zemědělské praxi rozhoduje o ekonomice provozu a životnosti stroje. Samozřejmě nechybí ani servis. Dnes si již moderní traktor sám diagnostikuje závadu a podle kódu traktorista zjistí, co je třeba vyměnit, popř. opravit. Je pak na něm, zda výměnu či opravu zvládne sám, nebo ji zadá specializovanému servisu.“
Spokojeni jsou všichni
Nemohli jsme se nezeptat, proč u Jiřího Kotrby a tím pádem i ve Veselíčku, zvítězila právě značka Massey Ferguson? „Během rozhodování, jaký traktor si koupím na svou farmu, jsem velmi pečlivě a poměrně dlouho vybíral ze všech u nás známých značek,“ vysvětluje farmář. „Potřeboval jsem traktor kvalitní, spolehlivý a pohodlný, neboť v něm jezdím sám a strávím v něm velkou část života. Dnes mohu zodpovědně říci, že požadovaná kritéria bezpodmínečně splňoval traktor Massey Ferguson. Vybral jsem si model 7465 s vario převodovkou a výkonem motoru 130 koní. Jde o multifunkční stroj, s nímž zastanu běh celé farmy, která má devadesát hektarů zemědělské půdy a je zaměřena na chov krav bez tržní produkce mléka. Pryč jsou doby, kdy traktorista doslova „létal“ 15 hodin v traktoru, zamazaný od oleje a zaprášený od paty až po uši. Dnes můžu řídit traktor "v kravatě", ve velmi pohodlné, vzduchem odpružené kabině mám automatickou klimatizaci, ledničku, rádio s CD a všechny ovládací prvky snadno dosažitelné, přesně tam, kde je potřebuji. K tomu ještě ovládací systém Datatronic, kde vše doslova řídí počítač. Takové je dnes pracovní prostředí traktoristy prakticky ve všech modelech Massey Ferguson.“
Odborné pracoviště ve Veselíčku nemá vlastní pozemky, a tak praxi nejen se stroji Massey Ferguson, kterých v zemědělských provozech přibývá, absolvují žáci v okolních farmách. Je to prospěšné pro učně, školu i farmáře a v budoucnu určitě také pro společnost Austro Diesel. Žáci, kteří dokonale poznají a vyzkoušejí si techniku Massey Ferguson, budou po vyučení moci porovnávat technickou úroveň a kvalitu techniky jiných výrobců a asi jen stěží se rozhodnou pro stroje jiné značky.