Zemědělský podnik Agrospol Hevlín, s.r.o. vznikl po privatizaci bývalého státního statku v roce 1993. Tehdy zde pracovalo něco kolem 200 zaměstnanců, zatímco dnes jich je okolo 90. Problém začíná být s věkem pracovníků, kdy jich velká část v brzké době dosáhne důchodového věku a náhrada za ně bude vzhledem k situaci v zemědělském sektoru jen těžko sehnatelná. To je také jedním z důvodů, proč se v Hevlíně rozhodli investovat do moderních technologií.
Hlavně v živočišné výrobě by měli v naplánované investice uspořit několik pracovních míst. Hospodaří v katastrálním území Hevlín na výměře 2150 ha. Jelikož se většina jejich pozemků nachází v aridní oblasti, mají vybudovány závlahové systémy asi na 60 % výměry. V poslední době však využívají závlahy pouze na zeleninu, porosty brambor a částečně i na kukuřici.
V rostlinné výrobě pěstují zhruba 900 ha obilovin, 300 ha olejnin a jelikož chovají 1400 kusů černostrakatého skotu v uzavřeném obratu stáda, z čehož je 600 dojnic, patří do osevního postupu i 700 ha krmných plodin (vojtěška, kukuřice). V období hlavní sezóny najímají brigádníky na sklizeň zeleniny, kterou mají každoročně na výměře zhruba 70 ha.
Investice do techniky
V loňském roce si na těžké polní práce pořídili traktor Massey Ferguson, typ 8170 s výkonem motoru 240 koní. Zárověň s ním investovali i do obracecího sedmiradličného pluhu. Za loňskou sezónu traktor odpracoval v diskovém nářadí 2400 ha a v zimní orbě to bylo zhruba 700 ha. Jak nám dále řekl jednatel společnosti Agrospol, Ing. Karel Polášek, v letošním roce využívají traktor naplno a jsou s jeho výkony a fungováním nadmíru spokojeni. K dnešnímu dni má traktor natočeno zhruba 1900 motohodin. Jen diskové nářadí by podle jeho slov mohlo být o něco širší, neboť jej pořizovali v době, kdy do diskování nasazovali starší traktor Zetor 160 45.
V loňském roce také sestavili linku na rozmetání hnoje a saturačních kalů, se kterou pohnojili zhruba 650 ha ploch. Aplikovaný hnůj samozřejmě potřebovali zaorat co možná nejrychleji, aby byly ztráty živin, hlavně dusíku, minimální. To byl také jeden z důvodů, proč si na orbu pořídili nový traktor s pluhem. V letošním roce, bude-li příznivé počasí, by rádi takto aplikovali hnůj minimálně na stejné výměře. Stejně jako rozmetání hnoje museli vyřešit i otázku skladování obilí. Vybudováním vlastního skladu se stali do značně míry nezávislými na výkupních organizacích. Je to jednak z důvodu ne příliš dobré spolupráce s těmito podniky, ale hlavně nyní mohou počkat na období, kdy bude výkupní cena komodit příznivější.
Dalším v loňském roce pořízeným strojem byla sklízecí mlátička, rovněž značky MF. Šlo o typ 38, který ještě vloni stihl sklidit více než 700 ha. Letošní výkony byly daleko větší, neboť jej v rámci spolupráce se sousedním podnikem zapůjčili i na sklizeň jejich pozemků. S mlátičkou jsme letos sklízeli i porosty slunečnice, což u nás činilo 157 ha. Velice se jim osvědčila lišta Power Flow. V porovnání s dřívější sklizní si v Hevlíně pochvalují především snížení ztrát semen na žací liště.
Velmi záleží na obsluze
Za dobu provozu nových strojů nezaznamenali v Hevlíně žádné vážné poruchy. Hodně totiž záleží, na obsluze. Podle slov Ing. Poláška nejde jen o to pracovníka proškolit, ale musí se přihlédnout i k jeho přístupu ke stroji. Zvolili tedy takové lidi, kteří již mají s technikou zkušenosti.
Do budoucna plánují nákup další mechanizace, hlavně pro manipulaci s materiálem, sklízecí mlátičku a případně další silnější tažný prostředek. Rekonstrukce také čekají na dvě stáje pro chov dojnic.