V rámci akce Amatechnika, pořádané počátkem června firmou Amazone jsme měli možnost položit několik otázek Justusu Dreyerovi, který je generálním ředitelem firmy Amazone a též Andreasu Hemeyerovi, který je ve společnosti Amazone ředitelem obchodním.
Jak hodnotíte Amatechniku?
Andreas Hemeyer: Hodnotíme ji dobře. Přijeli návštěvníci z 29 zemí, představili jsme více než stovku našich strojů určených jak pro malé, tak velké farmáře i zemědělské podniky. Na naše stroje a na prohlídku výrobních závodů dorazilo asi 5000 návštěvníků, pro něž jsme připravili i doprovodný program. Hlavním smyslem akce bylo setkání se zákazníky, posílení vzájemných vazeb a vyslechnutí jejich názorů, které uplatníme při vývoji a inovacích naší techniky.
Co je klíčem k úspěchu firmy?
Justus Dreyer: Podle mne je to určitě naslouchání zákazníkům a jejich potřebám. Když se toto dělá dlouhodobě, přinese to výsledky, protože když vyrábíte to, co zákazních chtějí, je pravděpodobné, že si to budou i kupovat. Jsme inovativní společnost, používáme nejnovější technologie a dáváme do vývoje hodně investic a to je pro úspěch důležité.
V současné době je na vzestupu precizní zemědělství. Jak k němu přistupuje firma Amazone?
Justus Dreyer: Snažíme se precizní zemědělství dělat ještě preciznějším. Naše technika umožňuje například variabilní aplikaci i setí a v oblasti datových systémů spolupracujeme s externími firmami. Správný sběr dat je důležitý pro to, aby precizní zemědělství mohlo fungovat. Spolupracujeme například s firmami Yara a Fritzmeyer ohledně variabilní aplikace dusíku a výsledky spolupráce i fungování systémů jsou velmi dobré.
Nedávno jste zařadili do sortimentu též pluhy. Bude se rozšiřovat jejich sortiment?
Andreas Hemeyer: Sortiment máme v plánu rozšířit. Od současně vyráběného pěti- a šestiradličného provedení též na tří- a čtyřradličné a také směrem k vyššímu počtu orebních těles. Cílem by měl být kompletní sortiment pluhů pro malé i výměrou velké zemědělce.
Jak se v současnosti daří firmě Amazone?
Justus Dreyer: Současná situace ve snížených prodejích zemědělské techniky se projevila i u naší firmy. Nevidím to ale nijak tragicky. V minulých letech jsme nainvestovali hodně do vývoje a pevně věříme, že to přinese výsledky v následujících letech. Navíc, podíl na trhu se nám nesnížil, spíše naopak, a to je podstatné.
Co vám v poslední době udělalo radost?
Justus Dreyer: Máme čtyři základní výrobní divize a všechny nám dělají radost. Kdybych však měl něco vyzdvihnout, tak by to byla výroba pasivních kypřičů v našem závodě v Lipsku. To se prostě povedlo.
Dá se dnes vyvinout stroj zcela nové koncepce?
Justus Dreyer: Možná ano, ale je to velmi obtížné. Budoucnost vidím spíše v technologiích a celkovém pojetí agrotechniky než v jednotlivých strojích. Ale naše stroje se stále vylepšují, máme hodně patentů a to dělá vývojářům radost. Jelikož jsme soukromá firma, tak si o investicích do vývoje rozhodujeme sami a snažíme se trefit do toho, co bude mít v zemědělství budoucnost.*