09.11.2000 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investice dopomohou k větší samostatnosti podniku

Ačkoliv je již hlavní sklizňová sezóna letošního roku nenávratně pryč, rádi bychom se k ní ještě jednou vrátili prostřednictvím reportáže ze zajímavého zemědělského družstva. V Blížkovicích nám totiž Ing. Rudolf Petříček, Ing. Vladimír Nečesal a Ing. Cyril Říha, představitelé vedení družstva, ukázali, jak se jim vyplatilo investovat do technologií a techniky, čímž se z větší míry stali soběstační v zásobování krmivy, ve sklizni plodin i v dalších oblastech. Zastihli jsme je tehdy uprostřed žní a připravili nám ukázku jak by mohlo fungovat několik sklízecích mlátiček na jednom poli při „skupinovém nasazení“.

Agrodružstvo Blížkovice, ležící v okrese Znojmo, vzniklo z původního zemědělského družstva. Podnik založili v roce 1993 a od jara 1994 se rozběhla i jeho zemědělská činnost. Forma družstva zůstala, avšak funguje na trochu odlišných základech a to jako kapitálové družstvo. To znamená, že počet hlasů každého člena je závislý na tom, jakým podílem se na jmění družstva podílí.
V současné době družstvo hospodaří na výměře 3750 ha ZP, a jelikož vlastní majoritní podíl v sousedním družstvu Štítary, patří k tomu dalších asi 950 ha. Nadmořská výška pozemků se pohybuje okolo 400 m. Celkem tak v Blížkovicích obhospodařují pozemky v patnácti obcích, což je poněkud náročnější z pohledu dopravy a přepravy materiálů zvláště ve sklizňovém období. Hospodaření těchto dvou subjektů probíhá společně, avšak po stránce účetní hospodaří každé družstvo samostatně. V obou provozech pracuje zhruba 120 zaměstnanců. Jen pro zajímavost v roce 1990 zde pracovalo 590 pracovníků.
Zemědělská výroba
je na prvním místě
V rostlinné výrobě pěstují v Blížkovicích hlavně klasické plodiny, jako jsou ozimá pšenice na 1485 ha, jarní pšenice na 172 ha a na 135 ha mají ozimý ječmen. Dále pěstují 300 ha jarního ječmene, 120 ha tritikale a 650 ha řepky. K tomu ještě dalších 360 ha pšenice, 250 ha jarního ječmene a 230 ha řepky na pozemcích ve Štítarech. Zbytek výměry tvoří kukuřice, kterou z části pěstují i na zrno, a krmné plodiny. Jak nám dále řekl předseda družstva ing. Petříček, velmi důležité je vzhledem k relativně malým srážkám a lehčím půdám hospodaření s půdní vláhou. Hlavní slovo má tedy podmítka a minimalizační technologie, které v družstvu dobře fungují již několik let.
Jelikož družstvo disponuje poměrně slušným množstvím skladových objektů, veškerá jejich produkce, kromě řepky, jde na posklizňovou úpravu a sušičku a následně do skladů. Prodeje realizují později v průběhu roku, kdy bývá cena zemědělských komodit příznivější, než je tomu v období sklizně. Na skladové hospodářství navazuje míchárna krmných směsí. Namíchané směsi jim pak slouží výhradně pro vlastní upotřebení v živočišné výrobě.
V živočišné výrobě plánují do konce letošního roku zvýšit počet prasnic na 1000 kusů. Stejně jako tomu bylo u produkce rostlinné, tak i vykrmování všech odchovaných selat probíhá v rámci družstevních kapacit. O vlastní míchárně krmných směsí jsme již hovořili. Jejich roční produkce vepřového masa se pohybuje okolo 1800 tun. V loňském roce dokončili v Blížkovicích rekonstrukci velkokapacitního kravína, který pojme až 580 dojnic, zde převážně černostrakatého skotu. Dojnice mají „k dispozici“ dojírnu Alfa Laval s 2 x 12 dojicími místy. Chod celého kravína zajišťují při každé směně tři pracovníci plus obsluha krmného míchacího vozu.
Nelze hospodařit bez techniky
Pochopitelně, že veškerá zemědělská činnost úzce souvisí se zemědělskou technikou. I v Blížkovicích si tento fakt uvědomují, a proto velká část investičních prostředků putuje do obnovy strojového parku. Valná část techniky je podle představitelů družstva již obnovena. Hlavním záměrem inovací je přechod od klasických starších strojů do výkonově vyšších kategorií a moderních technických systémů. Tento vývoj započal již od samého vzniku družstva v roce 1993, jelikož do té doby sloužila technika z dřívějších dob od traktorů počínaje přes secí stroje, postřikovače a dopravu konče. V první fázi šly investice do dvou „těžkých“ traktorů značky Ford, postupně ještě přibyly další dva, tentokráte to však již byla značka Massey Ferguson. Dnes mají tedy v podniku čtyři zástupci této silné kategiroie. Stroje se výkonově pohybují okolo 240 koní a využívají je převážně do podmítky a k přípravě půdy. Skupinu výkonově slabších traktorů zabezpečují, tak jako i v jiných podnicích, zetory. Jejich technický stav je podle ing. Nečesala uspokojivý a dá se předpokládat, že jejich služeb budou v podniku ještě nějakou dobu využívat. Sklizňová technika zastupovala z dřívějších dob řada E 512, 514 a E 516. Tento stav si také žádal změnu a tak mají v současné době celkem čtyři sklízecí mlátičky Massey Ferguson 38. Nejstarší mlátička MF letos odpracovala pátou sezónu a další tři jsou o rok mladší. Pro sklizeň všech jejich pozemků by, podle slov ekonoma ing. Říhy, ještě jednu až dvě sklízecí mlátičky „zaměstnali“. Z toho vyplývá, že s těmito sklizňovými stroji nejezdí do služeb. Při rozhodování o koupi mlátiček byla v popředí zájmu především výkonnost a nízké ztráty. Velmi se jim líbila lišta Power Flow, zejména kvůli poměrně velké výměře řepky olejky v jejich podniku. „Pochopitelně, že při rozhodování svou roli sehrála i příznivější cena strojů“, dodal ekonom. Jelikož v posledních letech nemají v družstvu takové zdroje a rezervy k tomu, aby se technika mohla obnovovat po svém odpisovém období, musejí stroje ještě několik sezón vydržet. Jejich technický stav ale ukazuje, že s nimi budou moci počítat i v dalších letech.
V letošním roce také plánovali nákupu nového postřikovače Tecnoma a nákladních automobilů Tatra pro zemědělskou dopravu. V době naší návštěvy však ještě nebylo jasné jaký bude výsledek žní a tak byly tyto investice zatím pozastaveny. Avšak podle optimismu a zapálení představitelů družstva soudím, že jimi nastolený směr má v takovémto podniku budoucnost.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down