03.08.2001 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Investovat se musí

Výrobní obchodní družstvo Svatobor v Hrádku u Sušice si v letošním roce pořídilo další moderní a silný traktor do svého strojového parku. Důvod návštěvy tohoto družstva byl jednoznačný. Dozvědět se něco o tom, proč se rozhodli jít cestou moderní výkonné techniky.

Na místě jsme se dozvěděli, že ranní schůze představenstva se trochu protáhla. Nebylo to však na obtíž, protože jsme mohli využít volné chvíle prohlídkou nejnovějšího stroje v podniku – traktoru Fendt Favorit 920 Vario. A opravdu to stálo za to. Sedět za volantem takového kolosu a mít pod palcem, vlastně pod dlaní, všechny jeho funkce. Traktor disponuje výkonem motoru 210 k, má nainstalovánu převodovku Vario, která se ovládá právě pomocí joysticku. Ovládání je přeci jen odlišné od standardu, ale obsluha si jistě po několika dnech provozu zvykne. To už ale měl předseda volnou chvilku, a tak nám nezbylo nic jiného, než útulnou kabinu opustit.
Jak nám předseda František Zahrádka řekl, Výrobní obchodní družstvo Svatobor hospodaří na 2860 ha zemědělské půdy, z toho 1480 ha orné, přímo na úpatí Šumavy. Podnik je rozdělen na dvě přibližně stejně velká střediska. Živočišná výroba je zaměřena na chov skotu a produkci mléka. Z celkového stavu 2200 kusů skotu mají 750 dojnic. Po pastvinách běhá 600 kusů, z toho 115 krav masného plemene.
Rostlinka? To jsou
obilí, řepka, a pícniny
V nedávné minulosti podnik přistoupil k postupné rekonstrukci všech svých provozů. Z toho důvodu z podniku odešly i chovy prasat, poněvadž se nacházely v nevyhovujících stájích, jejichž rekonstrukce nepřipadala v úvahu. Podnik zůstal jen u skotu. Jeden kravín je již po rekonstrukci, krávy jsou ustájeny volně, denní užitkovost se pohybuje kolem 16 litrů. Druhý kravín rekonstrukcí teprve prochází a kvalitní stádo se teprve „sbírá“. V části stáje rostou zatím býci ve výkrmu. Po naplnění kravína zbývá dosáhnout vyšší užitkovosti. Další dva kravíny slouží spíše jako odkladiště méně kvalitních dojnic.
Strojový park pro rostlinnou výrobu také prošel, resp. prochází modernizací. Podnik má kompletní linku na sklizeň senáže i kukuřice. Skládá se z řezačky Claas Jaguar a nákladních automobilů Liaz. Setí probíhá také moderním způsobem, a to secí kombinací Amazone, kterou pohání traktor New Holland. Družstvo vlastní i dvě sklízecí mlátičky značek Case a Claas.
V letošní sezóně došlo ke koupi nového traktoru Fendt Favorit 920 Vario. Traktor slouží jednak při sklizni pícnin, kdy pohání čelně nesený žací stroj Claas s prstovým kondicionérem a táhne žací stroj Kühn také s prstovým kondicionérem. Druhou jeho činností je orba. Do budoucna plánují hrádečtí družstevníci pořídit k traktoru i velkoobjemový návěs s výměnným systémem nástaveb. Pak by mohlo být využití traktoru celoroční při sklizni senáží, siláží, odvozu obilnin i hnojení chlévskou mrvou. „Vezme-li se v úvahu stáří nákladních automobilů v podniku, jiná cesta není ani možná,“ říká předseda. Nákup nového pluhu je taky v plánu, avšak chybějící prostředky v českém zemědělství není třeba zdůrazňovat. Na otázku, proč zvolili právě značku Fendt, předseda odvětil: „Vlastníme několik moderních strojů různých značek a chtěli jsme vyzkoušet i něco jiného. U traktoru Fendt nás přesvědčila vario převodovka. Nepodstatný podíl má také prodejce strojů Fendt a Claas – U+M Servis, který nám stroj nejen prodal, ale zajišťuje i servis. Jsme s nimi vcelku spokojeni,“ říká předseda a přitom popichuje obchodního zástupce Bc. Josefa Ticháčka: „tak nebyl důvod vybírat jinde.“
Zemědělskou výrobu doplňuje výroba obalového materiálu, potisk papíru a igelitu, výroba reklamních igelitových tašek.
„Podnik naší velikosti musí, třeba jen málo, investovat, protože při dosloužení všech strojů a technologií bychom prostředky na obnovu nedali nikdy dohromady,“ zdůrazňuje předseda družstva.
Starosti o budoucnost
Během našeho rozhovoru se postupně scházelo představenstvo družstva, aby pokračovalo v odpolední části své schůze. Jeho členové se zapojovali do naší debaty o podniku. Z jejich povídání jasně vyplynula nejistota o budoucnost zemědělství. Obavy pramenily hlavně z nekoncepčnosti jednotlivých rozhodnutí ministerstva. Další stížnosti padaly na hlavy zákonodárců, protože dotace družstvu poklesly proti loňsku o polovinu, což je celých 1200 tis. Kč. Další velkou neznámou jsou pro místní realizační ceny. Jestli počasí neumožní sklízet plodiny dostatečně suché, uvažují zprovoznit sušičku, která v podniku stojí, ale nikdy nebyla pořádně v provozu. I když by bylo výhodné si sklizeň podržet do období vyšších výkupních cen, musí hrádečtí část své úrody zpeněžit již po sklizni, když chtějí mít prostředky na podzimní práce. Aby problémů nebylo málo, nedávno kroupy poškodily porost řepky, byl však pojištěný. Ostatní plodiny ovšem družstvo pojištěny nemá, proto členové doufají, že se počasí umoudří a další škody již nevzniknou.
Vrátí se výkupní ceny masa?
Představenstvo trápí i realizační ceny produktů živočišné výroby. Jako jeden muž se však shodují na tom, že pokud by se podařilo zvýšit výkupní cenu mléka o 50 až 70 haléřů, bylo by vše v pořádku. Výkupní cena masa – toto heslo vyvolává na tvářích přítomných jen zvláštní grimasu. „Všichni, jak tu sedíme,“ říká předseda, „doufáme, že se cena vrátí tam, kam patří, neboť dlouhodobě by to podnik nemusel vydržet.“
Při loučení však opět zaznívají optimistické názory s tím, že se brzy určitě budeme moci přijet podívat na další novou mechanizaci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down