Před deseti lety vznikl zemědělský podnik Stagra, s.r.o. ve Studené na Českomoravské vrchovině. Při příležitosti tohoto kulatého výročí jsme hovořili s jedním z majitelů Ing. Blahomírem Lojkou.
Víme, že společnost Stagra prošla určitým vývojem a rozsah jejích činností se poněkud rozrostl. Kam se ubírá deset let po svém vzniku?Zemědělská společnost Stagra začala svou činnost na 350 ha. Nyní hospodaříme na 2.230 hektarech zemědělské půdy v nadmořské výšce 570 až 700 metrů, z toho je téměř 1.700 hektarů půdy orné. Hlavními plodinami jsou ozimá řepka, potravinářská pšenice a žito, dále kukuřice, hrách a jarní ječmen. Máme převážně hlinitopísčité půdy s velmi mělkým a kamenitým profilem a proto jednoznačně preferujeme mělké, tedy bezorebné zpracování. Naši živočišnou výrobu tvoří chov 1.100 kusů holštýnského skotu, z toho 400 krav. Společnost Stagra provozuje také služby setí, kombajnové sklizně, dále technický servis a dílenské služby. V průběhu minulých let jsme přirozeným vývojem dospěli k obchodu zemědělskou technikou a pesticidy.
Můžete nás blíže seznámit s vámi používanými technologickými postupy a mechanizací?Vlastníme pět traktorů Deutz-Fahr s výkony 143, 190 a 260 koní a čtyři kombajny Topliner téže značky. Takový park by byl samozřejmě pro náš podnik příliš veliký, jak už jsem ale uvedl, tvoříme zisk také provozováním služeb a proto se vlastně trvale tři traktory pohybují po celé ČR. Naše volba techniky Deutz-Fahr byla určena její spolehlivostí a jednoduchou údržbou, kterou si provádíme sami. Toto je důležitý moment, neboť při práci ve službě se musíme spoléhat především sami na sebe. Setrváváme u jediné značky, což nám z hlediska servisu přináší velký pocit jistoty. Ve službách nacházejí každoročně uplatnění také naše sklízecí mlátičky. Kombajny Topliner vlastníme již od roku 1993 a musím říci, že kromě výměny opotřebitelných součástí nedošlo po celou dobu užívání k závažným závadám. Nikdy se nestalo, abychom v době sklizně stáli a čekali na servis nebo na náhradní díl. Kombajny provozujeme se šestimetrovými lištami a jejich průměrný výkon se v našich podmínkách pohybuje mezi 25 až 30 ha/den. V našich podmínkách je výhodou jejich malá přepravní šířka. Pro obsluhu jsou nenáročné jak vlastním nastavováním, tak zmiňovanou údržbou a servisem. Totéž lze prakticky říci i o traktorech, z nichž nejstarší pracuje v našem podniku již deset let. Ocenil bych hlavně úspornost jejich motorů, dobré jízdní vlastnosti a zvláště u nových typů pak pohodlí obsluhy. Přešli jsme na širší pracovní záběry agregované techniky a Agrotrony 260 bohatě splňují výkonové nároky 8-mi metrových pracovních záběrů podmítače a secího stroje, které používáme. Ročně zpodmítáme a zasejeme přes 5.000 ha, vše technikou Horsch.
Zmínil jste se, že dáváte přednost bezorebnému zpracování půdy, co vás k tomuto rozhodnutí vede?
Prvotní důvody byly ryze praktické. Příprava před setím i setí samotné se velice urychlily, ihned se zmenšila potřeba sběru kamení a eroze na svažitých pozemcích se nám snížila téměř na nulu. To by však bylo málo, po čase jsme zjistili, že i velmi mělké půdy se začínají na povrchu obohacovat organickou hmotou, lépe udržují vláhu a živiny a zlepšila se jejich úrodnost. Dnes jsem toho názoru, že mělké zásahy do půdy jsou přirozenější a tím také ohleduplnější k biologickým organizmům v půdě. Proč jezdit zbytečně s pluhem po poli, když půdní živočichové potřebné operace udělají spolehlivě za nás? Mají s tím zkušenosti asi milion let, čili o něco déle než my. Na našich polích takový přístup k půdě přinesl od počátku stále rostoucí výnosy. Hledali jsme také vhodné stroje, které by vyhovovaly našim požadavkům. Začali jsme úzce spolupracovat s firmou Horsch a v současnosti praktikujeme její kompletní technologii. Základem je podmítka a k tomu používáme tažený radličkový podmítač Horsch Phantom 8 metrů ve spojení s Agrotronem 260. Po počáteční nedůvěře k větším pracovním záběrům jsme dospěli k poznání, že kvalita podmítky s rostoucím záběrem roste. S takovouto agregací dosahuje obsluha výkonu zhruba 120 ha/den. Dbáme hlavně na to, aby námi obdělávané pozemky byly co možná nejrovnější, což je velice důležité pro všechny další práce a hlavně pro sklizeň. Pro setí používáme secí stroje Horsch Concord s elektronicky řízeným dávkováním osiva a kapalného hnojiva pod osivo. Výsevky se snažíme optimalizovat, pšenice začínáme vysévat 200 zrn/m2, tedy přibližně 90-100 kg/ha. To si můžeme dovolit díky bleskové podmítce, čímž šetříme mnoho vláhy v půdě. Aplikací hnojiv pod rostliny dosahujeme velmi vysoké vzcházivosti a plného odnožení na podzim. Při setí se také odráží další nesporná výhoda kvalitně srovnaných pozemků a sice precizní dodržování nastavené hloubky výsevu. Zde chci jen podotknout, že ozimy sejeme do hloubky 3 cm. S námi momentálně využívanou technikou jsme maximálně spokojeni a nehodláme v tom ani v budoucnu nic měnit. Náš hlavní vývoj se bude odehrávat v další optimalizaci vedení porostu, abychom u ozimů dosahovali pravidelně výnosového průměru nad 7 t/ha.
Text: Roman Paleček