Do roku 2015 pěstovala společnost Agro ZM ze Smolnice na téměř 500 ha orné půdy řepku. Šlo o velice úspěšnou tržní komoditu, dlouhodobý průměrný výnos dosahoval téměř 5 t z hektaru, v nejúspěšnějším roce to bylo dokonce 5,4 tuny. „Poté co byl zrušen cukerní pořádek jsme se rozhodli nahradit tuto brukvovitou plodinu v osevním postupu jinou brukvovitou rostlinou, a to cukrovkou, která se v naší oblasti vždycky pěstovala. Bez jakýchkoliv zkušeností jsme ji v minulém roce vyseli na 170 hektarů, letos jsme ji pěstovali už na 531 hektarech a v příštím roce by měla její výměra dosáhnout 600 hektarů,“ řekl týdeníku Zemědělec Miloslav Lukáš, jeden ze tří bratrů, kteří společnost vlastní.
Vloni si farma bratrů Lukášových pořídila starší kompletní linku na pěstování a sklizeň cukrové řepy, ať už přesný secí stroj, plečku, nebo samojízdný sklízeč. „Uvědomili jsme si ale, že společná zemědělská politika bude přát jen těm dobrým a abychom patřili mezi ně, potřebujeme nejen kvalitní půdu, výkonné odrůdy či dobré partnery, ale především špičkové stroje,“ pokračuje Miloslav Lukáš. „Proto jsme si v letošním roce pořídili na pěstování cukrovky zcela novou technologickou linku, kterou tvoří přesný secí stroj Kverneland Monopill e-drive II s nejmodernějšími elektronickými systémy, výkonná plečka, moderní traktor, postřikovač o záběru 36 m vybavený satelitní navigací a špičkový samojízdný sklízeč Ropa.“
„Od začátku jsme si dali jasný cíl dostat se pomocí precizního zemědělství k vysoké intenzitě. Jejím základním předpokladem je správné setí, tedy dostat do půdy semena včas a přesně v požadované hloubce a sponu. U řepy platí dvojnásob, že jak zaseješ, tak také sklidíš. Vždyť hlavním výnosovým potenciálem je stejnoměrně zasetý vysoký počet jedinců na hektar. Když budeme mít na jednom hektaru 110 tisíc jedinců o průměrné hmotnosti 1000 gramů, dostaneme se k výnosu 110 tun. Pokud jich budeme mít na jednom hektaru jen 70 tisíc, výnos bude o 40 tun menší,“ vysvětluje Miloslav Lukáš. „Při výběru secího stroje jsme vycházeli ze zkušeností našich nejlepších pěstitelů cukrové řepy, zejména ze Slovče. Nic lepšího než Kverneland Monopill e-drive II podle nich neexistuje, takže naše volba byla vcelku jednoduchá. A pak už jsme začali se zástupcem společnosti Kverneand Group Czech řešit konfiguraci. Nechali jsme si od Ing. Pavla Dvořáka poradit a secí stroj vybavit těmi nejmodernějšími systémy, které existují. A musím dodat, že to byl excelentní tah.“
Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 49.