To samé platí i o zbývající výměře pozemku – ozdravení půdní struktury vede ke zlepšení zásobenosti živinami, lepší kondici i zdravotním stavu rostlin. Zvýšení výnosu pak odůvodňuje investici do opatření pro obnovu půdní struktury. To však musí být provedeno správně, tj. se zohledněním situace na jednotlivých pozemcích, protože v opačném případě může být dosaženo i celkového zhoršení situace.
Dlátové pluhy jak v návěsném, tak i v neseném provedení jsou osvědčeným prostředkem pro ozdravení půdního profilu, pro eliminaci utužených půdních vrstev, odstranění podorniční pánve, pro velice rychlé odstranění míst s výskytem jezer apod.
Dále umožňují i spojení hlubokého zpracování půdy s aplikací hnojiva do půdního depa. Tak je možné spojit více operací do jediného přejezdu, snížit počet přejezdů po poli a šetřit čas.
Dlátové pluhy patří do skupiny strojů, které zároveň provádí i kypření v oblastech horních vrstev půdy. Pro využití pro následující výsev je nezbytné následné utužení (konsolidace) povrchu seťového lůžka. Intenzita tohoto utužení musí být přiměřená půdním podmínkám a požadavkům následných plodin.
Zpětné utužení půdy má zajistit vhodný kontakt kořenů vyvíjejících se rostlin s půdou, což zlepšuje přístupnost vody a živin. U dlátových pluhů provádí konsolidaci nejčastěji zdvojený hřebový válec. V povrchové půdní vrstvě o mocnosti 10 až 15 cm se vyskytují organické zbytky, promísené s půdou tak, aby mohla probíhat mineralizace. Tím se dostává dusík do oblasti, v níž je využitelný rostlinami.
Více informací v Mechanizaci zemědělství.