16.08.2021 | 05:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak učinit jednoduché stroje “inteligentními“

Zemědělci, kteří praktikují seťovou či podzimní orbu, mají zájem na tom, aby jednotlivé brázdy probíhaly rovnoběžně, byly stejnoměrné a měly shodnou výšku a mocnost. K tomu umí napomoci i moderní elektronické systémy.

Pluh je výrazně jednodušší závěsný stroj než například kombinace lisu s ovíječkou. Ale dobře vybavený pluh dokáže pracovat o poznání lépe než pluh standardní. A to nejen při doorávání klínů polí, ale i při orbě zcela rovných, přímých brázd.

Hodně napomoci samozřejmě umí možnost plynule měnit pracovní záběr všech orebních těles z kabiny. I tuto činnost lze přenechat automatickému systému, avšak doposud bylo nutné pluh osadit navíc ještě elektrohydraulickými komponenty a elektronikou. To není práce na chvilku a znamená i zvýšené náklady. Řešení představila v roce 2019 na podzim firma LEMKEN. Má název IQ Blue a sestává z jediného senzoru, který hlídá pracovní záběr pluhu, a řídicí jednotky, která na základě informací od senzoru zasílá povely agregovanému traktoru. Systém je jednoduchý, provozně spolehlivý a navíc ještě i přenosný – například z pluhu na radličkový kypřič. Za tím účelem se oba jmenované stroje opatří základní deskou s rychloupínáním. Senzory s kabeláží na strojích zůstávají.

Je-li systém aktivní, měří senzor pracovní záběr pluhu, respektive pracovní hloubku radličkového kypřiče. Řídicí jednotka komunikuje přes ISOBUS s terminálem traktoru, aby zjistila hodnotu nastavenou. Pokud se hodnoty odlišují, vyšle řídicí jednotka na hydraulický systém traktoru povel. Pokud je traktor způsobilý k provozu v režimu TIM, odpovídajícím způsobem zareaguje. Fungování systému TIM traktoru ale musí být certifikováno organizací AEF.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down