12.04.2001 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jak zvládnout 6500 ha?

Zemědělských podniků s výměrou přes 6000 ha u nás není mnoho. Je velká výměra spíše pozitivní, nebo negativní z ekonomického hlediska? A jak se projeví ve vybavení zemědělskou technikou, jejím nasazení a opravách? Tyto otázky jsme sledovali při návštěvě ZD Dolní Újezd.

Tento zemědělský podnik se nachází nedaleko Litomyšle a obhospodařuje 6350 ha zemědělské půdy, z čehož 5700 ha reprezentuje orná půda. Obilniny jsou pěstovány na ploše 3000 ha (dominuje ozimá pšenice a jarní ječmen), 400 ha je oséváno řepkou, 800 ha kukuřicí na siláž, stejnou plochu zaujímají jeteloviny, cukrovka je pěstována na ploše 300 ha. Z hlediska organizačního členění je družstvo rozděleno na tři střediska, jenž mají určitou samostatnost, a vlastní techniku, podléhají však centrálnímu řízení.
Podle slov vedoucího rostlinné výroby, Josefa Flídra, je centrální řízení důležité, neboť umožňuje nasadit techniku tam kde je to v dané chvíli nejvíce třeba. Typickým příkladem jsou sklizňové práce, kdy je třeba preferovat sklizeň ekonomicky nejzajímavějších plodin.
Některé práce jsou naopak řízen pouze centrálně. Ve středisku dopravy jsou například dva nakladače KNB 250 a v souvislosti s tím i linka pěti rozmetadel chlévského hnoje (nástavby na nákladních automobilech Škoda MTS a Tatra 815). Tato linka umožňuje pohnojit od poloviny července do konce listopadu asi 1800 ha každý rok.

Sklizňové stroje

Dalším strojem, který je provozován centrálně je samojízdná řezačka New Hollnad FX 58. Tento stroj s motorem Caterpillar o výkonu 526 k je nejvýkonnější řezačkou, kterou NH nabízí. Řezačka je určena především pro klasickou sklizeň většiny ploch kukuřice na siláž a veškeré kukuřice sklízené metodou LKS (v Dolním Újezdě mají dva sklizňové adaptéry) a také sklízí pícniny určené k senážování.
K této řezačce slouží jako doplněk další dvě. Jednak je to samojízdná řezačka Claas Jaguar 690 a dále kolová řezačka Kampert 300 (záběr 3 m) umístěná na nosiči nářadí Steyr. Tyto řezačky mají za úkol sklidit 800 ha jetele do senáže a dále sklízejí zbylou část silážní kukuřice. Na sklizeň 300 ha cukrovky je určen sklízeč Matrot M31.
Poměrně početná je také technika na sklizeň obilnin, tvořená šesti mlátičkami New Holland L 626 Integrale. Jak známo sklízecí mlátičky jsou velmi jednoúčelové stroje, přičemž jejich pořizovací hodnota je vysoká. Aby se v sezóně více využily, jezdí proto v počátku žní vypomáhat na Moravu i Slovensko a odtud se pak vracejí na vlastní sklizeň, přičemž s nimi přijíždí dalších šest mlátiček z podniků, kde byla výpomoc prováděna. V plné sklizni tak v podniku pracuje 12 výkonných mlátiček, které sklízejí okolo 250 ha za den. Staré kombajny jsou postupně vyřazovány. Přitom původně jich zde jezdilo místo současných 12 pětatřicet.
V podniku pracují také tři lisy Hesston na obří balíky a několik obracečů a shrnovačů Kuhn.

Secí stroje a technologie setí

Další věcí, kterou v ZD Dolní Újezd dobře zvládli je podzimní setí. K němnu je určených 5 secích kombinací (seje se přes 2000 ha ozimů). Secí kombinace se dobře osvědčily, neboť na zdejších půdách muselo po seťové orbě následovat až 11 pracovních operací, aby se připravily vhodné podmínky pro setí.
Nyní za pluhem následuje pouze jedna operace – secí kombinace. V družstvu mají 4m kombinaci Amazone (v agregaci s New Hollandem G 240), dále dvě 3metrové kombinace téže značky a jednu ECK Sicma. Secí stroje doplňuje 3metrový exaktor Horsch, který je agregován s již zmiňovaným nosičem nářadí Steyr. To je výhodné, neboť tento traktor přenáší většinu výkonu přes vývodový hřídel a není určen k tahu. Secí exaktor se v družstvu velmi osvědčil a například při suchém podzimu poskytlo setí tímto nářadím o 34 % vyšší výnos v porovnání s klasickým systémem orba – secí kombinace. Nutno však podotknout, že šlo o suchý podzim, kdy se orbou přerušila půdní kapilarita a tím se zpozdilo vzcházení. Plošnému nasazení exaktorů však brání jedna jejich nectnost a sice to, že špatně pracují na nerovných pozemcích, o které není v Újezdě nouze..
Jej jisté, že setí s využitím aktivního nářadí je energeticky náročné. Jak nám Josef Flídr dále řekl, do budoucna by chtěli vynechat seťovou orbu a nahradit ji pouze mělkým kypřením. Do takto zpracované půdy pak vysévali s použitím zmiňovaných secích kombinací.

Stroje na ochranu rostlin

Výčet techniky můžeme uzavřít technikou postřikovací. Největším tahounem bude letos koupený samojízdný postřikovač Tecnoma Laser 4000 se záběrem ramen 30 m. Jako doplněk k němu poslouží čtveřice tažených postřikovačů (2 Hardi, 1 Denfoyl, 1 NAPA z Agrio Křemže). To je již dostatečná výbava na ošetření 3000 ha obilnin.
V souvislosti s ošetřováním pomocí tažených postřikovačů a vysokých hektarových výkonů, vyvstává otázka vhodných traktorů. Vzhledem k tomu, že používané chemikálie jsou zdraví škodlivé, je třeba zabezpečit potřebné hygienické podmínky obsluhy.
V našem družstvu padla volba na dva nové traktory New Holland TL 90 vybavené kabinou s uhlíkovým filtrem, říká Josef Flídr a musím říct, že rozdíl mezi postřikováním v kabině bez filtru a s uhlíkovým filtrem je obrovský, dodává.
Ale ještě bychom měli zmínit dopravu. Ta je zatím realizována prostřednictvím nákladních automobilů, avšak jak bude jejich životnost končit bude se dopravní technika orientovat na traktorovou přepravu. Jedním z důvodů je i to, že pak nebude třeba platit silniční daň za nákladní automobily, které většinu svých jízd uskutečňují stejně mimo silnice.

Dosažené úspory

Velké podniky mají své výhody i nevýhody. Nespornou výhodou je například používání výkonné techniky, která se zde snáze zaplatí. Nevýhodou je však velký počet pracovníků, kterým je třeba zajistit vhodnou činnost i v době kdy není sezóna. Sezónní výkyvy řeší v Újezdě (asi jako všude) zaměstnáním brigádníků a dále tím, že provozují přidruženou výrobu. Přidružená je výroba jsou skleníků, a tak část zaměstnanců (především traktoristů) se v mimo sezónním období zabývá jejich výrobou. A abychom nezapomněli, je zde servisní středisko firmy Agrotec.
Úspory, které se provedly se týkaly především šetření elektrickou energií, a také snížením spotřeby nafty. Jak však říká Josef Flídr „Přestože jsem za rok 2000 spotřebovali o 20 000 l nafty méně než v roce 1999, tak jsme díky nárůstu cen zaplatili takřka o 5 mil Kč více“. Díky klesajícímu trendu spotřeby potřebují nyní asi 2400 l nafty na ha (platí pro rostlinnou i živočišnou výrobu).
Na 100 ha zemědělské půdy pracuje nyní 1,48 pracovníka (rostlinná výroba 0,7, dílny 0,78, THP nejsou započteni. Nyní je již jejich počet zaměstnanců na spodní hranici, je však předpoklad, že s nákupem nových strojů se bude jejich počet dále snižovat.

Luboš Stehno

Foto

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down